PREŠOV. Najväčším podujatím osláv Dňa boja za slobodu a demokraciu v Prešove bola včerajšia beseda v kine Scala, spojená so spomienkovým koncertom na Karla Kryla. Okrem Krylovho brata nechýbal v programe ani Edo Klena, domáci pesničkár, ktorý pred dvadsiatimi rokmi hrával na prešovských demonštráciách.
Spomienkové mítingy
Edo Klena a Klenoty zahral aj na pondelkovom mítingu, ktorý bol spomienkou na novembrové udalosti. Spolu s ním vystúpila prešovská formácia BB Country. Zahrala aj niečo od Mlokov, ktorí boli ďalší z účinkujúcich počas nežnej revolúcie. Tento míting zastrešilo KDH. Výročie si pripomenuli aj niekdajší členovia "starej" Demokratickej strany, ktorí sa 17. novembra zišli na pokojnej sviečkovej manifestácii pri "ruskej knihe". Práve na tomto mieste sa pred dvadsiatimi rokmi konala podstatná časť mítingov.
Komunisti spravili protiakciu
Počuť sa nechali aj komunisti. Ich mítingu sa podľa agentúry SITA prizeralo asi tridsať prevažne starších ľudí. Komunisti udelili zosmiešňujúci Rád vymytého mozgu Pavlovi Demešovi, Jánovi Langošovi in memoriam, denníku SME a Ústavu pamäti národa. Sedemnásty november označili za podvod na obyčajných ľuďoch.
Komunistov odsúdili Mladí liberáli. Predseda tohto združenia, Prešovčan Richard Švihura, vyzval bývalých vysokých predstaviteľov komunistického režimu, aby opustili verejné funkcie. "Ľudia, ktorí pôsobili v komunistickej strane a aktívne slúžili režimu, by už nemali ovplyvňovať vývoj v ústavných funkciách alebo zastupovať našu krajinu v európskych inštitúciách. Dnes je ešte veľa ľudí vo verejnom živote, ktorí slúžili nemorálnemu komunistickému režimu. Zaráža nás, že ich prítomnosť relativizuje odkaz novembra 1989. Skutočnosť, že bývalí komunistickí funkcionári a spolupracovníci Štátnej bezpečnosti pôsobia dodnes vo verejných funkciách, je urážkou slušných ľudí. Okrem reforiem potrebuje Slovensko aj morálnu transformáciu v mysliach ľudí. Považujeme to za veľkú výzvu pre slovenskú občiansku spoločnosť," uviedol v charte Mladých liberálov.
Plastici odohrali skvelý koncert
Symbolom odporu voči komunistickému režimu je česká skupina Plastic People of the Universe. Vznik Charty 77 bol reakciou práve na zatknutie časti jej členov. "Plastici", ktorí hrávajú už bez svojho zosnulého lídra Milana "Mejlu" Hlavsu, odohrali v prešovskom Véčku vynikajúci koncert. Vládla na ňom príjemná, slobodná atmosféra. Prišli najmä tridsiatnici i starší fanúšikovia tejto undergroundovej legendy. Okrem noviniek nechýbali ich najznámejšie skladby ako Špatná věc, Houby, Magické noci (s hosťujúcim basgitaristom Martinom Višňovským z Chiki lili tu-a), Jó, jó, to se ti to spí, Podivuhodný mandarin či Kanárek.
Hoci "plastici" boli symbolom odporu voči režimu a sú veľkými priateľmi Václava Havla, politike sa nikdy nevenovali. "V deväťdesiatom roku veľa našich priateľov vstúpilo do politiky. Ono to tam už vtedy bolo prešpikované toľkými hajzlami, že to v nej jednoducho nevydržali," povedal Vráťa Brabenec. Neteší ho, že na čele vlády ČR i SR sú aj dnes bývalí komunisti. Väčší rozhovor s "plastikmi" prinesieme v niektorom z ďalších čísel Korzára.
Pubi: Neľutujem ani minútu
Nechajme spomínať jedného z aktérov novembrových udalostí Juraja "Pubiho" Jaščura. "V podstate sa to začalo ešte na vysokoškolskom internáte na Budovateľskej ulici. Ušiel som počas poobedňajšej zmeny z práce len tak v montérkach na intrák k študentom, či im netreba pomôcť. Začali sme sa rozprávať o situácii v Prahe a rozhodli sme sa, že aj my sa aktívne zapojíme do diania. Začali sme vyrábať rôzne letáky na cyklostyle a distribuovať ich medzi ľudí. Tak to išlo niekoľko dní. Neskôr som sa stretol s Janom Kravcom, Mikim Ľašom a niekoľkými ďalšími ľuďmi. Podľa vzoru Bratislavy sme založili v Prešove Verejnosť proti násiliu. Začali sme na ulici spontánne organizovať mítingy, kde sme s ľuďmi diskutovali o zvrhnutí komunistov, čítali rôzne vyhlásenia a výzvy. Z podkrovia historickej budovy DJZ nás nakrúcalo ŠtB. Mali sme strach, ale túžba po slobode bola silnejšia. Postupne prichádzali do VPN ďalší ľudia. Začali sme chodiť do podnikov a burcovať ľudí proti komunistom a proti režimu. Pomáhali sme zakladať základné organizácie VPN v podnikoch. Vytvorili sme okresnú centrálu VPN v Prešove. Úspešne sme zorganizovali generálny štrajk," opísal Pubi udalosti spred dvadsiatich rokov.
Ako dodal, po čase začalo do VPN vstupovať čoraz viac "68-károv" (teda bývalých komunistov) a Pubiho predstavy o živote komunistov sa začali rozplývať. "Od januára 1990 som prestal do VPN chodiť. Neľutujem však ani jednu minútu, ktorú som strávil v tých časoch na ulici a bárskde inde. A aj keď to v poslednom čase politicky dopadlo tak, ako to dopadlo, som šťastný, že sloboda zostala," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári