PREŠOV. Pred dvadsiatimi rokmi boli jediným periodikom v okrese Prešovské noviny (PN). V hlavičke mali uvedené, že sú orgánom Okresného výboru Komunistickej strany Slovenska a Okresného národného výboru v Prešove. A tak sa aj správali. Trvalo im takmer mesiac, kým zistili, že sa skutočne niečo deje.
Udalosti spočiatku odsudzovali
Deň po udalostiach na pražskej Národní třídě priniesli PN na titulke hlavné články s názvami "Z rokovania predsedníctva OV KSS - Vyslovili verejnú pochvalu" a "Z rokovaní výročných členských schôdzí ZO KSS: Politicky pracovať s ľuďmi". Nasledujúce vydanie 21. 11. už stíhalo zachytiť udalosti, ktoré sa spustili. Prešovské noviny ich zachytili po svojom. Hlavný článok sa týkal bytového družstva. Na titulke vyšiel aj list podpísaný nič nehovoriacim "Študenti a pedagógovia SjF VŠT v Prešove" a mal nadpis "Odsudzujeme provokácie". Píše sa v ňom: "Nemožno donekonečna tolerovať akcie, ktorých cieľom je vytvoriť spoločenský chaos a dezorientáciu myslenia a konania ľudí, zabrzdiť proces prestavby".
PN sa zobudili až v decembri
Ani ďalšie vydanie nebolo zmenám naklonené. Na titulke 23. 11. sa síce objavil krátky článok "Zhromaždenia na vysokých školách", hlavným materiálom však bol rozhovor s tajomníkom OV KSS Mikulášom Tomčom. Ten na margo televíznych správ, že do štrajku sa zapojili divadlá, uviedol: "Išlo zrejme o snahu dezinformovať televíznych divákov."
V republike to už vrelo, no PN prišli 25. 11. len s neškodným titulkom "Podpora konštruktívneho dialógu" a 27. 11. napísali na prvej strane "Zasadalo predsedníctvo OV KSS v Prešove: Výzva k rozvážnosti a objektívnosti". V tomto čísle sa objavila už aj správa z demonštrácie študentov s nadpisom: "Odmietli zastavenie práce, žiadali podporu pracujúcich." Prvý raz sa objavila aj fotografia z diskusií, za vrchstolom sedeli vtedajšie špičky komunistické špičky kraja, okresu i mesta - Schuster, Parada a Rovňák.
Až 30. 11. vyšiel v Prešovských novinách prvý "ostrý" článok, konkrétne "Prvé kroky na ceste k dialógu", aj s fotkou z rokovania Občianskeho fóra (názov Verejnosť proti násiliu sa v Prešove sprvoti neujal) a Národnej fronty, ďalej príspevok "Výraz nespokojnosti a odhodlania", aj s citovaným prešovským tribúnom Mikulášom Lašom, ako aj zverejnený list Eda Klenu.
Prešovské noviny až v decembri pochopili, že "niet cesty späť", ako to tvrdí titulok jedného z článkov 2. 12., a v ten deň zverejnili aj Programové zásady OF.
Začiatkom roku 1990 došlo k zmene, šéfredaktora Jaromíra Vybírala dočasne nahradil začiatkom roku 1990 Ján Fenčák, pôvodne športový redaktor Prešovských novín. Neskôr patril medzi prvých spolumajiteľov Prešovského večerníka, prvých súkromných novín v republike. Na základe víťazstva v konkurze sa stal v marci 1990, oficiálne od 1. 4., vedúcim redaktorom PN Jozef Jurčišin, dnešný redaktor Veľkošarišanu a predseda Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Prešove.
Zmenu priniesla Prešovská zmena
Reakciou na mdlé písanie PN bol vznik novín Prešovská zmena. Vydávali ich "na kolene" študenti, šéfredaktorom bol Miroslav Ondirko. Prvé číslo vyšlo na prelome novembra a decembra 1989. Obsahovalo vyhlásenia študentov i OF, v druhom čísle sa objavilo aj plné znenie textu Několik vět a podobne. "Mňa tam dotiahol Peter Himič. Robili sme vtipné narážky na rozhodnutia vtedajších predstaviteľov vládnej moci. Bola to moja úplne prvá mediálna skúsenosť," hovorí jeden z tvorcov novín Ján Lašák, dnes redaktor TASR.
Okrem Ondrika, Himiča či Lašáka sa v Prešovskej zmene angažovali Karel Frőhlich, Vlado Puchala a množstvo ďalších študentov a podporovateľov. Jedno číslo stálo 50 halierov, málokto z čitateľov však zaň platil túto sumu. "V drvivej väčšine dávali viac. Raz som od jedného čitateľa dostal dokonca sto korún. Vyzbierané peniaze išli do fondu štrajkového výboru," povedal Lašák.
Spomína si na to, ako im ľudia nosili na internát jedlo, pomáhali im s rozvozom novín po iných mestách, entuziazmus bol obrovský. V roku 1990 sa názov týchto novín zmenil na Premeny, tie však už nemali dlhé trvanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári