BRATISLAVA. Počas druhého kola volieb župana, ktoré bude v sobotu, môže byť v niektorých rómskych osadách v Prešovskom kraji neobvyklá koncentrácia miestnych politikov.
Pre podozrenie z podplácania dôverčivých voličov v prvom kole chcú monitorovať priebeh volieb. O pomoc chcú požiadať Občianske oko a políciu. Tá počas volieb posilňuje hliadky automaticky.
Každý za seba
Medzi dvoma najúspešnejšími kandidátmi bol pomerne veľký rozdiel. Terajšiemu županovi Petrovi Chudíkovi (Smer, HZDS, HZD, SZS) uniklo víťazstvo iba o vlások, keď získal 47,2 percenta hlasov. Predstavitelia KDH a SDKÚ, ktoré podporujú jeho protikandidáta Jána Hudackého, však naznačujú, že v niektorých obciach s prevahou rómskeho obyvateľstva Chudík nevyhral náhodou.
Dvadsať rokov slobody sme oslávili volebnými podvodmi, komentuje Peter Schutz.
Krajský predseda Smeru v Prešove Stanislav Kubánek ich vo štvrtok vyzval, aby spoločne monitorovali priebeh druhého kola. „Vyzývam ich, aby sme postavili hliadky v rómskych osadách, kde bude jeden zástupca Smeru, jeden zástupca ich koalície a ak je to potrebné, môžu tam byť aj Rómovia.“
Štefan Kužma z SDKÚ povedal, že Hudacký už pred prvým kolom vyzval ostatných kandidátov na župana, aby sa dištancovali od kupovania hlasov Rómov, a Chudík na to nereagoval. „Teraz, po tom, čo sa dialo v prvom kole, si chce svojou výzvou vytvárať alibi?“ adresoval otázku Kužma Kubánkovi. „Strana Smer v Prešove si bude monitoring robiť sama,“ reagovala potom jej krajská tajomníčka Margaréta Gajdošová.
Polícia pôjde po vlastnej osi
SDKÚ a KDH chcú monitorovať voľby nielen prostredníctvom svojich zástupcov vo volebných komisiách, ale aj ďalších miestnych funkcionárov. „Máme vytypovaných 140 okrskov. Autami sa vieme veľmi rýchlo presunúť,“ povedal Kužma. O spoluprácu chcú požiadať aj mimovládnu organizáciu Občianske oko.
Polícia nemá v úmysle posilniť hliadky v niektorých rómskych osadách. Neprináleží jej to. „Počas akýchkoľvek volieb máme v kraji zvýšený počet hliadok,“ povedala hovorkyňa krajského policajného riaditeľstva v Prešove Magdaléna Fečová.
Kužma: Úžerníci ponúkajú hlasy
Vždy v prvom kole volilo poslancov viac obyvateľov Slovenska, ako volilo župana, hoci menoslov kandidátov na poslancov je dlhší a orientovať sa v ňom môže byť ťažšie. Tentoraz rozdiel predstavuje až 25 592 ľudí (981 241 volilo poslancov, 955 649 župana), pričom najväčší je v Košickom (9128) a Prešovskom kraji (5516). Práve v týchto krajoch sa vyskytlo najviac podozrení z kupovania hlasov.
Kužma na otázku, či rómske okrsky netreba monitorovať už niekoľko dní pred druhým kolom volieb, odpovedal: „Je otázka, či vieme presvedčiť políciu.“ Problém je podľa neho aj v tom, že obyvateľov osád niekto organizuje v súkromí, za dverami ich príbytkov. „Máme signály, že rómski úžerníci ponúkajú hlasy voličov na predaj,“ povedal, ale dôkazy na to nemá.
Chudík považuje tvrdenia opozície za účelové. Obáva sa, že voličské právo Rómov bude nástrojom politického boja opozície pred druhým kolom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári