Korzár logo Korzár Prešov

Bardejovskí lekári upozornili na neplatné zmluvy

Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove uzavrela s praktickými lekármi pre dospelých z okresu Bardejov príkazné zmluvy o poskytovaní lekárskej služby prvej pomoci v decembri 2007. Tie považujú lekári za nezákonné a neplatné.

Bardejovská nemocnica. Lekári chcú o podmienkach na pohotovosti rokovať.Bardejovská nemocnica. Lekári chcú o podmienkach na pohotovosti rokovať. (Zdroj: meš)

Nemocnica s poliklinikou (NsP) sv. Jakuba, n. o., v Bardejove uzavrela s praktickými lekármi pre dospelých z okresu Bardejov príkazné zmluvy o poskytovaní lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) v decembri 2007. Tie považujú lekári nielen za nezákonné a teda neplatné, ale podľa ich názoru sú pre nich dokonca rizikové. Skutočnosť, že zmluvy sú v rozpore so zákonom, potvrdila aj právnička Regionálnej lekárskej komory v Prešove (RLK) Mária Jenčová, preto sa rozhodli konať. Vedenie NsP upozornili, že ak sa podmienky nezlepšia a nedostanú platné zmluvy, od januára 2010 prestanú vykonávať LSPP. Toto vyhlásenie podpísalo 19 lekárov.

BARDEJOV. Faktom je, že v príkazných zmluvách, ktoré s nimi podpísal riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko, vystupujú lekári ako fyzické osoby, no Prešovský samosprávny kraj (PSK) vydal licenciu právnickej osobe, teda nemocnici, v ktorej je lekár zamestnancom alebo spoločníkom. Reálne však ide o súkromných lekárov, ktorí sú sami právnickými osobami. Už v máji adresovali výzvu na nápravu riaditeľovi M. Petkovi, odpovede sa však nedočkali. Preto sa odhodlali riešiť vlastnú právnu ochranu a v konečnom dôsledku aj ochranu zdravia pacientov na širšej úrovni.

"Problémov pri výkone lekárskej pohotovosti máme viacej. Riaditeľ nemocnice svojvoľným nariadením napríklad núti lekárov počas služby na LSPP robiť úkony neprislúchajúce pohotovosti, napríklad cievkovanie pacienta, alebo preberanie pacientov dovezených rýchlou zdravotnou pomocou, čo je v rozpore so zákonom," skonštatoval bardejovský lekár pre dospelých Jozef Peteja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na obzore nové zmluvy

Príkazná zmluva je podľa právničky neplatná, ale sú tu aj iné riziká. Lekári z pohotovosti chodia často aj na výjazdy do terénu a hocikedy sa im môže stať, že ich pacient fyzicky napadne, alebo sa stanú účastníkmi dopravnej nehody. Podľa týchto zmlúv by mali niesť všetky následky ako bežné fyzické osoby, nie ako zamestnanci pri výkone pracovných povinností. Nemajú teda žiadnu právnu ochranu.

Riaditeľ bardejovskej NsP M. Petko nepovažuje príkazné zmluvy za problém. Odvoláva sa na kontrolu Inšpektorátu práce v Prešove zo septembra tohto roku, ktorá nezistila žiadne porušenie zákona. Napriek tomu zareagoval na ich výzvu a už dva dni od jej doručenia im poslal návrhy nových zmlúv o poskytovaní LSPP. Zmizol z nich pojem príkazná zmluva, ale obsah sa nezmenil. Len hlavička. "V záhlaví vyplňte svoje údaje, zmluvu podpíšte, opečiatkujte a pošlite v dvoch exemplároch," uvádza v sprievodnom liste lekárom Marián Petko.

SkryťVypnúť reklamu

Čo na to krajský lekár

Zaujímal nás aj postoj krajského lekára Úradu PSK k celej záležitosti. "Myslím, že obe strany majú vôľu dohodnúť sa," reagoval Július Zbyňovský. Dodal, že úlohu Úradu PSK je zabezpečiť dostupnosť pacientov k LSPP, ale nevstupuje do vzťahov medzi poskytovateľmi, teda nemocnicami a lekármi.

Na otázku, ako by riešil situáciu keby sa lekári rozhodli nepodpísať zmluvy s bardejovskou nemocnicou, ale s iným subjektom, reagoval: "S tým by som nebol spokojný, lebo by na to doplatili pacienti. LSPP musí byť územne dostupná. Dosť pochybujem o tom, že by niektorý zo súkromných lekárov súhlasil s tým, aby požiadal o licenciu na poskytovanie LSPP a dovolil, aby sa užíval jeho majetok na tento účel."

Faktom však je, že podobná situácia bola pred istým časom aj v Kežmarku. Tamojší lekári zrušili zmluvy s kežmarskou nemocnicou, s ktorými boli nespokojní a uzavreli nové s poskytovateľom LSPP v Poprade. Pohotovosť však naďalej slúžia v Kežmarku.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon vraj nebol porušený

Hlavný inšpektor práce Dušan Mošon reagoval na podnet bardejovských lekárov tiež tým, že sa opieral o výsledky septembrovej kontroly, keď nezistili nedostatky. K príkazným zmluvám uviedol: "Pri uzatváraní zmlúv platí zmluvná voľnosť a tá sa týka možnosti výberu určitého typu zmluvy aj tvorby jej obsahu. Obsah však nesmie byť v rozpore s ustanoveniami Občianskeho zákonníka, keďže by také dohody boli neplatné."

Zdôraznil tiež, že v kompetencii Inšpektorátu práce nie je posudzovať platnosť či neplatnosť príkazných zmlúv, a preto im odporúča obrátiť sa na súd a rezort zdravotníctva.

Budú ešte rokovať

Ako sa k problému stavia Regionálna lekárska komora (RLK) v Prešove? "Tento týždeň budeme ešte rokovať s riaditeľom nemocnice aj krajským lekárom o nových zmluvách. Máme pripravené návrhy, ale pred rokovaním o nich nechcem hovoriť," povedal nám prezident RLK Ľubomír Jacko. Hoci nechcel hovoriť o podrobnostiach, zdôraznil, že sú za zachovanie dostupnosti LSPP, ale za slušných podmienok pre lekárov.

POZNÁMKA - Poskrúcané paragrafy

Zákon. Väčšina ľudí ho považuje za nemenné spoločenské pravidlo, ale realita nás už neraz presvedčila, že vykladanie akéhokoľvek zákona je rôzne. Čo platí pre jedného, druhý trochu otočí a zákon má zrazu nový rozmer.

Platí to aj o bardejovských lekároch. Právnička po preskúmaní zmlúv tvrdí, že zákon bol porušený a sú neplatné. Riaditeľ NsP sv. Jakuba Marián Petko oponuje, že neporušili zákon a opiera sa o vyjadrenie z kontroly inšpektorov práce. Tento inštitút to potvrdzuje, ale na druhej strane tvrdí, že nie je oprávnený posudzovať platnosť či neplatnosť zmlúv. Zaoberali sa síce pracovno-právnymi predpismi, ale už neskúmali, či je v súlade so Zákonníkom práce SR. Pravda je taká, že ak má lekár 24-hodinovú pohotovosť a potom odchádza do svojej ambulancie na 8 hodín, pracuje nepretržite 32 hodín. To by podľa zákona nemal, ale tým sa inšpektori nezaoberali.

Krajský lekár vie, že LSPP funguje skôr na základe akéhosi zvykového práva. K zákonu z roku 2004 chýbajú vykonávacie predpisy, právna ochrana lekárov a nikde nie sú definované ani konkrétne povinnosti lekára slúžiaceho na pohotovosti. Má poskytnúť prvú pomoc a pacienti to od neho očakávajú, ale nikto sa ho nepýta, či má v pohotovostnej ambulancii aj podmienky na to, aby v prípade potreby zachránil ľudský život, alebo urobil iný špeciálny výkon a či nie je príliš unavený, aby mal trpezlivosť s ubolenými pacientmi, ktorí prichádzajú na pohotovosť. Nikoho tiež nezaujíma, či si pacient má kde v noci vybrať lieky, alebo je síce ošetrený, pozná diagnózu, ale do rána sa iba pozerá na recept.

Zo zákona má samosprávny kraj koordinovať LSPP, kontrolovať, či k nej majú pacienti dostupnosť 24 hodín denne a vydávať nemocniciam licencie na výkon, ale už nič viac. No a začarovaný kruh v mene zákona zatiaľ prináša stále len nové a nové problémy.

(ak)

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 252
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 230
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 304
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 387
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 940
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 143
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 034
  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 493
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 130
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 173
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 219
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 551
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 690
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 275
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 798
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 493
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 130
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 173
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 219
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 551
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 690
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 275
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 798
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu