V priestoroch bývalých kasární sa v piatok zišli Bardejovčania. Sprístupnenie areálu zariadili členovia občianskej iniciatívy (OI) Park v meste. Chceli, aby si obyvatelia mesta urobili predstavu, ako kasárne vyzerajú a prečo vlastne petíciou vyslovujú nesúhlas s ich predajom. Pod petíciou, ktorou požadujú nielen zastavenie predaja, ale aj spracovanie architektonickej štúdie pre využitie areálu kasární, už majú 5 200 podpisov. Chcú ju odovzdať zástupcom mesta v decembri na rokovaní mestského zastupiteľstva.
BARDEJOV. Bývalé kasárne mesto otvorilo Bardejovčanom na dve hodiny. Okrem obyvateľov prišli aj poslanci mestského zastupiteľstva a zamestnanci úradu. Spoločnosť im robila mestská polícia. Náčelník Milan Hoško povedal, že prišli preto, lebo stráženie kasární patrí do ich povinností.
Členovia OI Park v meste sa zasadzujú za to, aby sa na čo najväčšom priestore v areáli kasární zachoval park a vzniklo kultúrno-spoločenské centrum. Zrovnať priestor, v ktorom je mnoho stromov, z ktorých niektoré majú aj 70 rokov, by bolo podľa nich zlým rozhodnutím. Preto chcú do areálu kasární dostať architektov. "Sme proti tomu, aby tu bolo obchodné centrum, benzínka a parkovisko, ako to stanovuje územný plán mesta," zdôraznil za OI Park v meste Mário Hudák.
Odzneli názory za i proti
Bardejovčania si najprv prezreli areál a niektoré budovy. Väčšina z nich je v dobrom stave, viaceré sú po rekonštrukcii. Preto skutočnosť, že by sa malo búrať, viacerých Bardejovčanov zaskočila. Stretnutia sa však zúčastnili aj takí, ktorí aktivity OI Park meste považujú na nevhodné. Vyslovili názor, že poslanci mestského zastupiteľstva boli zvolení v demokratických voľbách, a tým pádom je rozhodovanie o dianí v meste na štyri roky plne v ich kompetencii. Skrátka, výmena názorov medzi prítomnými Bardejovčanmi bola výbušná. Azda najviac sa diskutovalo o zmene územného plánu.
Motyka nevedel, čo povedať
Poslanec mestského zastupiteľstva Ján Motyka (Smer) povedal, že keď mesto dostalo kasárne do majetku, urobilo prieskum verejnej mienky. Z neho vyplynulo, že obyvatelia by najradšej v kasárňach mali relaxačno-kultúrno-spoločenské centrum. "Držíme sa toho," poznamenal. Väčšinu v bardejovskom zastupiteľstve má koalícia Smer, HZDS, HZD, KSS a nezávislí.
Na otázku Mária Hudáka, prečo sa potom po príchode investora zmenil územný plán mesta a park sa vypustil, Motyka iba pokrčil plecami.
Ako sa zmenil územný plán
Zamestnanec oddelenia životného prostredia mestského úradu Jozef Mačejovský uviedol, že územný plán bol menený dvakrát, v roku 2008 a v roku 2009: "Prvá zmena sa týkala výstavby čerpacej stanice pohonných hmôt. Na základe požiadavky investora na podzemné parkoviská sa oklieštila plocha na iné riešenia," povedal. Druhá zmena územného plánu sa týkala už len toho, že čerpacia stanica sa z jedného miesta presunula na druhé. "Celý areál bývalých kasární je určený na občiansku vybavenosť, teda parkovacie plochy, čerpaciu stanicu, účelovú prístupovú komunikáciu a zeleň, ktorá by mala byť smerom k cintorínu," dodal.
Na poznámku občanov, že pri takejto zásadnej zmene územnoplánovacej dokumentácie sa s ľuďmi dostatočne nekomunikovalo, Mačejovský zareagoval, že prerokovanie je dané zákonom: "Postup je taký, že návrh sa prerokuje s verejnosťou spôsobom obvyklým v meste. A v Bardejove sa to robí verejnou vyhláškou na tabuli."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári