V stropkovskom mestskom kultúrnom stredisku sa nedávno po štyroch mesiacoch opäť zišli darcovia krvi. Na hromadnom odbere, ktorý už tradične organizuje Národná transfúzna stanica (NTS) Prešov, darovalo krv 38 ľudí.
STROPKOV. "Som v Stropkove prvýkrát. Je tu veľmi dobrá atmosféra a vynikajúce podmienky na odber. Vo vašom meste je veľmi veľa viacnásobných darcov krvi, z čoho usudzujem, že darcovstvo sa tu stalo tradíciou. Čo je pozitívne, objavujú sa aj noví darcovia, ktorých zrejme inšpirovali tí, ktorí darujú krv pravidelne. Oni sú zároveň tým najlepším vzorom pre mladú generáciu," zhodnotila Darina Hasárová z NTS Prešov.
Nie sú náhradou preventívnych prehliadok
Medzi darcami krvi dosť často rezonuje názor, že vyšetrenia krvi spojené s jej darovaním sčasti nahrádzajú preventívne prehliadky. "Nie je to pravda. Rozbor darovanej krvi preventívnu prehliadku nenahrádza. Pred odberom sa robia orientačné vyšetrenia krvi z toho dôvodu, aby sme zistili, či je dostatočne hodnotná. Tieto vyšetrenia sú dôležité najmä preto, aby sme neublížili potenciálnemu darcovi. Darovaná krv sa ďalej podrobne vyšetruje na infekčné ochorenia, aby sme pred prípadnou nákazou uchránili príjemcu," vysvetlila D. Hasárová a konkretizovala: "Každá krv sa vyšetruje na základný krvný obraz, čiže červené, biele krvinky, krvné doštičky, každá krvná konzerva sa vyšetruje na žltačku, syfilis a prenosné ochorenia ako napríklad HIV."
Na otázku, či sa krv darcov testuje napríklad aj na onkologické ochorenia, ktoré patria medzi najobávanejšie, zareagovala: "Nie, takéto testovanie darovanej krvi sa nerobí. Rôzne závažné ochorenia, napríklad onkologické, sa testami, ktorými prechádza darovaná krv, nedajú odhaliť. Je totiž predpoklad, že každý, kto ide darovať krv, je zdravý, čo svojím podpisom prehlasuje aj v dotazníku."
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári