Daňové poplatky za psa v domácnosti rezonujú medzi Prešovčanmi z rôznych uhlov pohľadu. Časti obyvateľov prekáža, že majitelia psov za svojimi miláčikmi neodpratávajú výkaly, iným zase to, že im psy špinia fliačiky zelene medzi panelákmi, majiteľom psov zase rozdielnosť v poplatkoch. Všetci sa však zhodujú v jednom. Zaujíma ich, ako radnica využíva príjem z týchto daní.
PREŠOV. Sídliskoví majitelia psov považujú za nespravodlivé, že za každého psa, a niektorí majú aj dvoch až troch, musia platiť 66 eur. V rodinných domoch je to len 16 eur. "Od poplatkov sú oslobodení len majitelia vodiacich psov, zdravotne ťažko postihnutí, dôchodcovia a osamelí ľudia nad 70 rokov," upresnil pracovník finančného odboru na prešovskej radnici Milan Strenk.
Efekt z daní
"Neviem, prečo je rozdiel v poplatku taký vysoký. Keby som videla, že sa mesto o tie sídliská stará, že niečo pre psy robia, tak by mi to až tak neprekážalo," komentovala situáciu Dominika Poliaková. Poznamenala tiež, že nie je príjemné počúvať poznámky niektorých ľudí o tom, že psy sa nemajú venčiť pod blokmi, blízko ihrísk či parkovísk, ale reálne je na sídliskách veľmi málo trávnatých plôch.
Zaujímalo nás preto, ako sa tento rok naložilo s peniazmi evidovaných daňovníkov. "Ide o miestnu daň, ktorá nemá spätnú väzbu a jej použitie je univerzálne. Časť prostriedkov je určená na čistenie pieskovísk na jednotlivých sídliskách, lebo ľudia venčia psy priamo pri bydlisku, ďalej na osvetu pri nakladaní s výkalmi po psoch, čiastočne je uhrádzaná aj spotreba elektrickej energie v rámci verejného osvetlenia a to aj preto, lebo venčenie prebieha prevažne skoro ráno alebo neskoro večer," popísala využitie dane vedúca finančného odboru Mária Nováková.
Plán pre venčoviská
Na radnici je evidovaných 3 336 daňovníkov za psa a celková uhradená daň bola tento rok vo výške 68 930 eur. Z tejto sumy výdavky na odchyt 167 túlavých psov a 15 likvidácií uhynutých zvierat predstavovali 7 514 eur. Podľa M. Novákovej ostatné výdavky dosiahli 55-tisíc eur. Medzi ne patria už spomínané, ale aj úschova zvierat v útulku veterinárnej nemocnice, údržba výbehov pre psov, čistenie priestranstiev, nákup ochranných známok, ako aj vrecúšok a košov na exkrementy.
Radnica má v pláne z rozbitých a nevyužívaných pieskovísk postupne vytvoriť aj venčoviská pre psov. Potvrdil to vedúci oddelenia verejnoprospešných činností Kamil Sepeši, ktorý uviedol, že z 300 súčasných detských ihrísk bude na tento účel slúžiť len 100 a z ostatných sa vytvoria venčoviská a vegetatívne zóny. "Na budúci rok je v pláne investícia vo výške 2-tisíc eur na koše s vreckami na exkrementy v blízkosti venčovísk," uviedla hovorkyňa prešovskej radnice Katarína Pirohová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári