VRANOV NAD TOPĽOU. Projekt s názvom Vranov - pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Topľa, ktorého hlavným cieľom bolo zabezpečiť prístup ku kvalitnému zdroju vody a vyriešenie nedostatočného systému obecných kanalizácií v okrese Vranov nad Topľou, sa dnes oficiálne ukončil.
Investícia v hodnote 42 525 800 eur bola financovaná z Kohézneho fondu - rozpočtu Európskych spoločenstiev, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a z príspevku Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS).
Pribudlo 90 km vodovodov a 80 km kanalizácie
"O tento projekt sme mali záujem už desiatky rokov, keďže Vranov donedávna nemal kanalizačnú sieť nielen v okrajových častiach mesta, ale aj v blízkosti centra mesta," priblížil primátor Vranova Tomáš Lešo. Ako dodal, situácia bola kritická nielen v súvislosti s kanalizáciou, ale aj s prístupom ku kvalitnému zdroju pitnej vody.
"Ide o druhý najväčší projekt VVS v predchádzajúcom rozpočtovom období 2004 až 2006. Za pomoci európskych fondov sme postavili viacero stavieb, 90 kilometrov vodovodnej siete a takmer 80 kilometrov kanalizačnej siete," uviedol generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.
Zástupca VVS zároveň dodal, že na východnom Slovensku je v súčasnosti asi 52 percent obyvateľstva napojených na kanalizáciu a 71 percent je napojených na vodovodnú sieť. "Táto časť nášho územia zaostáva nielen za európskym priemerom, ale aj ostatnými regiónmi Slovenska," konštatoval Hreha.
Budovaniu nových kanalizačných sietí podľa jeho slov bráni aj jedna z podmienok pre čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie. "Obce, v ktorých žije menej ako 2 000 obyvateľov, nemôžu žiadať o prostriedky z Európskej únie," uzavrel Hreha. Týka sa to aj viacerých obcí na východe Slovenska sústredených v okolí rieky Ondava, ktoré majú v súčasnosti problém s odkanalizovaním a s kvalitným zdrojom pitnej vody. Práve v týchto dedinách žije podľa Hrehových slov menej ako 2 000 obyvateľov.
Zrekonštruovali siete, postavili čističky
Súčasťou trojročného projektu Vranov pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Topľa bola rekonštrukcia a výstavba obecných vodovodných sietí napojených na sieť Východoslovenskej vodárenskej sústavy v lokalite Vranova a v obciach Vechec, Davidov, Sačurov, Zámutov, Čaklov, Rudľov, Soľ, Čierne nad Topľou, Skrabské a Bystré.
V súvislosti s rozšírením a rekonštrukciou siete kanalizácií došlo k stavebným prácam vo Vranove a jeho mestských častiach a v obciach Vechec, Kamenná Poruba, Soľ, Rudľov, Jastrabie nad Topoľou, Bystré, Hanušovce nad Topľou a v Hermanovciach.
Vo vranovskej mestskej časti Lomnica, v obci Bystré a v Hencovciach sa zároveň pristúpilo k výstavbe nových čističiek odpadových vôd (ČOV), ktoré budú schopné spolu s rozšírenou ČOV v obci Soľ odkanalizovať takmer 51 tisíc ekvivalentných obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári