PREŠOV. Narodil sa v Gemeri, v kraji výnimočných kultúrnych pamiatok, často poškodených. Akoby to sudičky vedeli, dali mu do vienka talent vzkriesiť ich k životu. Dostal však aj skromnosť, preto svoj kumšt nepodsúval okázalo a s fanfárami. Pre väčšinu náhodných divákov sú výsledky jeho práce anonymné, ale to je už údel väčšiny reštaurátorov.
Zakotvil v Prešove a prirástol k nemu
Vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave odbor reštaurovanie umeleckých a historických pamiatok. Život ho potom zavial do Prešova, kde si s manželkou Gitkou založili rodinu a vychovali dvoch synov. Z Prešova odchádzal za prácou tak, ako si to povaha jeho profesie vyžadovala. Začínal v neďalekej Svinej, kde na veži kostola bolo potrebné zastaviť proces zániku typickej sgrafitovej výzdoby.
Ujal sa, preto mu zverili aj ďalšie, typovo príbuzné práce. Pre mnohé prešovské meštianske domy je ozdobenie fasád sgrafitovou technikou príznačné a Jaro Rešovský vedel, ako na to. Pod jeho šikovnými rukami dostal nečitateľný detail či naznačený motív opäť jasné kontúry. Spomeňme aspoň niektoré - fasády domov na Hlavnej ulici č. 73, 84, 92, 65, Floriánova brána. Reštaurovanie nástennej maľby a sgrafito mu prirástlo k srdcu, a preto aj na sklonku života prinavracal krásu sgrafitovej výzdobe atiky kaštieľa vo Fričovciach.
Rozdával krásu
Vedel sa popasovať aj s veľkým barokovým oltárom v Pečovskej Novej Vsi a ikonám od prešovského maliara Jána Rombauera na ikonostase v Cernine vdýchol opätovne dušu. V neďalekom Bardejove reštauroval nástennú maľbu v budove radnice aj na barokovej fasáde.
Bolo toho veľa, čo za svoj krátky život stihol urobiť. Či už ako pracovník Štátnych reštaurátorských ateliérov alebo neskôr v slobodnom povolaní. Venoval sa reštaurovaniu nástennej maľby, oltárnej architektúry, závesných obrazov, sôch, ale aj historického nábytku.
Dôležitou etapou jeho života bolo reštaurovanie diel zo zbierkových fondov Šarišskej galérie v Prešove. Popri tom tvoril portréty, zachytával atmosféru krajiny, predovšetkým interiérov miest. Svoju tvorbu odprezentoval na šiestich samostatných a pätnástich kolektívnych výstavách. Bol autorom kolektívu reštaurátorov nástennej maľby v lekárni "U Červeného raka", ktorý získal cenu Vysokej školy výtvarných umení. V roku 2006 bol na súťažnej výstave Salon '06 v Nowom Saczi ocenený Cenou primátora.
Chcel toho ešte veľa stihnúť, jeho plány však zatarasila brána večnosti. Mal iba 55 rokov.
Autor: Darina Petranská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári