i. Niekoľko hodín po slávnostnom odhalení betlehemu totiž z neho ukradli plastiku jahniatka. Zlodeji svoj čin však oľutovali a barančeka vrátili.
BARDEJOV. Betlehem je darom pre Bardejovčanov od spoločnosti, ktorá vybudovala kogeneračnú jednotku v meste. Slávnostného odhalenia sa zúčastnil aj jeho autor, rezbár Štefan Récky z Nitry.
Tradíciu zaviedol sv. František z Assisi
Tradíciu stavať betlehemy (jasličky) zaviedol sv. František z Assisi, zakladateľ rádu františkánov. Na Vianoce roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskej Greccii jasle, do ktorých umiestnil živé dieťa. Vedľa stáli Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola. Na území Slovenska sa betlehemy začali stavať od 13. storočia. Betlehem vyrobený rezbárom Štefanom Réckym pre Bardejov pozostáva z dreveného prístrešku a pódia. Biblický výjav narodenia Pána znázorňujú kolorované drevené plastiky svätej rodiny, Troch kráľov, sú tam pastieri, ovečky. V pozadí je plastika Baziliky sv. Egídia a historickej radnice.
Rezbára našli na internete
Rezbár Štefan Récky podľa vedúceho oddelenia kultúry mestského úradu Jána Marhulíka pracoval na betleheme dva mesiace. Na otázku, prečo sa rozhodli práve pre rezbára z Nitry, odpovedal, že ho našli na internete a jeho práce sa im páčili. Štefan Récky z Dlhých Štitár sa venuje výrobe drevených betlehemov už od roku 1989. Je autorom aj jedného z najväčších vyrezávaných betlehemov na Slovensku v Nitre, ktorý má sedem metrov.
Betlehem museli oplotiť. Už z neho zmizol baranček, hoci ho neskôr vrátili.
Foto: Marianna Petejová Meššová
Poznámka
Uniformita vládne Slovenskom
Je fajn, že radnica spestrila vianočné sviatky vyrezávaným betlehemom. Ten "bardejovský" však vyrobil rezbár z Nitry. Rezbár, ktorý ho zhotovil, vyrobil betlehemy už pre nejedno námestie na Slovensku. Okrem Nitry aj pre Veľký Krtíš, Liptovský Mikuláš a od tohoročného decembra spestril jeho betlehem okrem Bardejova aj Topoľčany.
Pritom Ústredie ľudovej umeleckej tvorivosti (ÚĽUV) registruje na Slovensku 400 rezbárov. Nemálo z nich pôsobí aj v okrese Bardejov, alebo na Šariši. Určite by sa potešili, keby dostali od mesta Bardejov zákazku na výrobu betlehemu. Aj keď betlehem Štefana Réckyho je rezbársky zaujímavý, Bardejov zapísaný do UNESCO by potreboval niečo osobité. Niečo, čo by propagovalo okres, a keď už nie okres, aspoň región Šariša. A keď už nie región Šariša, aspoň východné Slovensko.
V obci Kobyly v okrese Bardejov majú krásny historický vyrezávaný betlehem. Inšpiráciou mohol byť aj neogotický oltár v Hervartove. Uniformita však vládne Slovenskom.
meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári