Štyria učitelia zo Základnej školy v Šarišských Dravciach (okres Sabinov) spoznávali tureckú kultúru a podmienky v tureckom školstve. Ich škola spolupracuje už od roku 2004 so školou v tureckom meste Gaziantep, okrem toho má partnerské vzťahy aj v Nórsku, Fínsku, Anglicku, Francúzsku, Grécku a v Českej republike.
ŠARIŠSKÉ DRAVCE. Šarišskí pedagógovia navštívili partnerskú školu na juhu Turecka v poldruha miliónovom meste Gaziantep, ktoré je šiestym najväčším mestom krajiny. Nachádza sa asi 80 kilometrov od sýrskych hraníc. V staroveku patrila táto oblasť do Mezopotámie.
"Žije tam prevažne kurdské obyvateľstvo. Už prvý deň sme pochopili, že sme stretli dobrých a pohostinných ľudí, ktorí si veľmi vážia svoju kultúru, tradície a seba navzájom," zaspomínal si riaditeľ školy Vladimír Jánošík na komunikáciu s Turkmi, pre ktorých bola komunikácia v anglickom jazyku problém. "Keď sme im povedali, že sme zo Slovenska, ihneď odpovedali slovami futbal, Filip Hološko (hráč Besiktasu Istanbul) a kávu sme mali hneď zadarmo."
Káva a čaj sú najpopulárnejšími nápojmi pre miestnych obyvateľov, v reštauráciách nie je možné kúpiť žiaden alkohol. Zážitkom bolo pre našincov vidieť tisíce hektárov pistáciových sadov, olivovníkov, figovníkov, rieku Eufrat i rodisko proroka Abraháma. Zaujali ich aj kvalitné cesty a stovky benzínových čerpadiel.
Tureckí žiaci majú uniformy
Školy v Turecku sú štátne aj súkromné. "Naša partnerská je štátna. Navštevuje ju takmer tritisíc žiakov. V jednej triede je od 45 do 53 žiakov. Oblečené majú vkusné jednoduché uniformy, učitelia nosia oblek," vysvetľuje riaditeľ Vladimír Jánošík. "Disciplína na hodinách je dobrá. Chaos cez prestávky zvláda ochrankár s pelendrekom a putami za opaskom. Žiaci majú veľký záujem o učenie, lebo ak sa nebudú vzdelávať, ostane pre nich len tvrdá manuálna práca. A tak nepotrebujú vymýšľať nijaké motivačné projekty a programy ako u nás."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári