BARDEJOV. Na bardejovskom mestskom cintoríne sa vychádza v ústrety istému kamenárovi, posťažoval sa nám čitateľ z Bardejova. Na šestnástich hrobkách z jeho dielne je vraj dokonca umiestnená aj menovka s adresou kamenára, na ktorého sa pozostalí v prípade potreby môžu obrátiť. Keďže cintoríny v Bardejove spravuje mestský podnik Bapos, obrátili sme sa na riaditeľa Vladimíra Zoľáka.
Riaditeľ Baposu poprel, že vychádzajú v ústrety iba jedinému kamenárovi: "Všetci, ktorí prejavili záujem, dostali povolenie vykopať na mestskom cintoríne hroby. Počet hrobov, na ktoré majú povolenie, však nie je rovnaký. Každý kamenár má inú výkonnosť."
Iný názor však majú kamenári, ktorých sme oslovili.
Hrobové miesta sa im neušli
Jeden z neúspešných kamenárov povedal, že žiadosť o umožnenie výkopov hrobov na hlavnom mestskom cintoríne si podal aj on, ale nebol úspešný: "Odpovedali mi, že všetko je obsadené, a že o hrobové miesta sa budem môcť uchádzať až po rozšírení cintorína."
Ďalší, ktorý tiež nechcel byť menovaný z obavy, že v budúcnosti už žiadne hrobové miesta na mestskom cintoríne nedostane, nám povedal: "Aj my sme chceli hrobové miesta, ale tam vládne klientelizmus. Písomnú žiadosť sme ani nepodávali, lebo po ústnom rozhovore nám bolo jasné, že to nemá zmysel."
Platí sa len za vstup na cintorín
Riaditeľa Zoľáka sme sa teda opýtali, aké pravidlá platia pri podnikaní kamenárov na mestskom majetku. Hrobové miesta na mestskom cintoríne kamenári prenajaté nemajú, prenajímajú sa len pozostalým. Po umožnení výkopu hrobu platia kamenári Baposu poplatok iba za vstup na cintorín. Za každý hrob osobitne. "Platia za to, že využívajú cestnú komunikáciu," uviedol riaditeľ.
Podľa cenníka zaplatia za jeden vstup, teda za jeden hrob, 4,15 eura. Po vykopaní hrobu ho osadia kameňom a potom už iba čakajú na budúceho zákazníka. Bapos od nich nevyžaduje ani to, aby si zemné práce objednali u nich. Pritom Bapos na to mechanizmy má. Na našu poznámku, že kamenári si robia na mestskom majetku zadarmo aj reklamu tým, že si na ešte neobsadené hrobky osadzujú menovky, riaditeľ Baposu zareagoval slovami: "Doteraz som si to nevšimol."
Zoľák: Ľudia hotové hrobky vítajú
Prečo Bapos pristúpil na takúto špeciálnu spoluprácu s kamenármi? "Ľudia väčšinou uvítajú, keď je hrobka v prípade potreby už pripravená na pochovávanie. Pozostalí majú potom menej starostí," povedal Zoľák.
V priebehu roka majú na cintorínoch zhruba 180 pohrebov a len asi v desiatich prípadoch chcú príbuzní pozostalých pochovať priamo do zeme: "Ostatní chcú kamennú hrobku."
Fakty
Cintorín treba rozšíriť
Bapos spravuje v Bardejove šesť cintorínov. Tri sú priamo v meste - hlavný mestský cintorín, cintorín na Michalku a cintorín sv. Anny. Ďalšie sú v častiach Dlhá Lúka, Bardejovská Nová Ves a Mihaľov.
Na bardejovských cintorínoch je 7-tisíc hrobov. Čo sa týka voľnej kapacity na pochovávanie, riaditeľ Zoľák uviedol, že na budúci rok sa bude musieť mestský cintorín rozšíriť, lebo inak vznikne problém. Zatiaľ situáciu uľahčuje to, že sa pochováva aj do existujúcich hrobov. "Mesto má na rozšírenie cintorína odkúpené pozemky. Bude sa však musieť urobiť infraštruktúra a oplotenie. Aspoň pre jednu sekciu, to je takých 60 hrobov," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári