PREŠOV/KOŠICE.
Prešovský kraj: Úniky za vyše 40 miliónov
Daňoví kontrolóri odhalili v tomto roku v Prešovskom kraji prípady, v ktorých mal byť štátny rozpočet ukrátený o 41,3 mil. eur. Skupiny podnikateľov sa chceli obohatiť na základe fiktívnych obchodov alebo obchádzaním zákonného spôsobu zdaňovania obchodov, informoval hovorca daňového riaditeľstva Miroslav Dobák. V priebehu roka vykonali 2 667 daňových kontrol, z ktorých 1 568 skončilo s dorubením dane alebo nevyplatením nárokovaných odpočtov.
Najvyšší podiel dorubených daňových povinností za tento rok je na dani z pridanej hodnoty. Kontrolóri prešovského regiónu uzavreli prípady daňových kontrol u skupiny podnikateľov obchodujúcich so zlatom. Orgánmi daňovej správy bol v spolupráci s políciou zachytený karuselový pohyb zlata medzi podnikateľmi Slovenska, Česka, Poľska, Rakúska a Lotyšska. Na základe výsledkov týchto daňových kontrol bolo v rámci slovenskej daňovej správy kontrolovaným subjektom dorubená daň 15,805 mil. euro a zadržaný nadmerný odpočet 1,581 mil. eur.
Kontrolóri ďalej odhalili pokus o neoprávnené čerpanie nadmerného odpočtu na základe falošných dokumentov. Išlo o dokumenty obsahujúce výsledky prieskumu trhu, zmapovania pozemkov a možností v regióne karibského pobrežia, ktorými sa subjekt snažil preukázať uskutočnenie týchto aktivít. Kontrolóri preukázali, že predkladané dokumenty boli stiahnuté z internetu, boli výsledkom činnosti iného autora a vyhotovené už rok pred uzatvorením mandátnej zmluvy kontrolovaného podnikateľa. V rámci tejto kontroly sa zabránilo neoprávnenému vyplateniu nadmerného odpočtu 87 226 eur a bola určená povinnosť zaplatiť daň 20 000 eur. Zaujímavý bol podľa Dobáka aj prípad daňovej kontroly, v rámci ktorej podnikateľ požadoval vyplatenie vysokého nadmerného odpočtu - cca 270 000 eur. Svoj nárok deklaroval investičným zámerom. Kontrolórom sa podarilo preukázať, že deklarovaná investícia v čase preverovania nebola ani v štádiu investičného plánu. Na podporu svojich zistení kontrolóri využili aj platný rozsudok Európskeho súdneho dvora z roku 2006.
Prešovskí kontrolóri sa v roku 2009 výrazne podieľali aj na kontrolách vykonávaných v rámci akcie Východ. Doteraz ukončili 60 daňových kontrol s celkovým nálezom 2 513 000 eur, pričom sa ešte predpokladá nález z rozpracovaných daňových kontrol vo výške asi 3 000 000 €. Na základe ukončených daňových kontrol bolo podaných sedem trestných oznámení, pričom v niektorých kontrolách trestné stíhanie prebiehalo už pred ich začatím.
Aj v Košickom kraji boli kontrolóri úspešnejší
V Košickom kraji vzrástol počet odhalených daňových podvodov. Kým minulý rok polícia spolu s daňovým riaditeľstvom zabránili daňovým únikom vo výške 23 miliónov eur, do konca októbra tohto roku to bolo už 47 miliónov eur. Informovali o tom regionálni zástupcovia daňového riaditeľstva a policajného zboru.
"S jedlom rastie chuť a to sa týka aj daňových trestných činov," povedal zástupca riaditeľa Krajského policajného zboru v Košiciach Rudolf Pilarčík. Vzostup ekonomickej kriminality podľa neho prináša aj vyšší počet obvinených v týchto prípadoch; kým v minulom roku obvinili 111 ľudí, v tomto roku to bolo už 170 osôb. Najčastejšie sa vraj podnikatelia snažili obohatiť prostredníctvom fiktívnych obchodov alebo obchádzaním daňovej povinnosti.
Na celom Slovensku odhalili od januára do konca októbra daňové orgány úniky na daniach v celkovej výške 321 miliónov eur. Neoprávnené odpočty dane z pridanej hodnoty z tejto sumy tvorili 32,5 milióna eur.
Podľa Pilarčíka by potláčaniu ekonomickej kriminality pomohli prísnejšie tresty. Kým napríklad v prípade vydierania je minimálna sadzba dva až šesť rokov väzenia a v najzávažnejších prípadoch sa môže vyšplhať až na 25 rokov, najväčší trest pri ekonomickej trestnej činnosti je sedem až dvanásť rokov väzenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári