Štyridsaťštyri ľudských osudov. Za komunizmu slúžili v pomocných technických práporoch (PTP), odsedeli si tresty rôznej dĺžky, niektorí dokonca aj v sovietskych gulagoch. Morálneho ocenenia sa týmto ľuďom dostalo včera, keď im Ústav pamäti národa odovzdal dekréty a preukazy Veteránov protikomunistického odboja.
PREŠOV. Karla Maníka odsúdili za údajnú špionáž na 25 rokov. Odsedel si z nich desať rokov, z toho deväť v lágri v Jáchymove. V roku 1990 bol rehabilitovaný a pôvodný rozsudok zrušený. Včera prevzal Karol Maník a ďalších 43 ľudí z Prešovského kraja preukaz Veterána protikomunistického odboja.
Sedeli za pomoc emigrantom a letáky
"Pracoval som v pohraničí. Komu sa nepáčilo, utekal za hranice," povedal Michal Čižmárik z Hencoviec (okres Vranov nad Topľou), ktorý ocenenie uvítal, no zároveň podotkol: "Malo to byť skôr."
Za pomoc emigrantom, klasifikovanú ako velezradu, dostal 14 rokov. Odsedel si šesť, potom ho stihla amnestia. Návrat z basy nebol jednoduchý: "Bol som ešte slobodný, bolo to ťažké. Odkrútil som si svoje - Cheb, Praha, Jáchymov, Příbram..."
Svoje o tom vie aj Popradčan František Olšák: "Po návrate ma nechceli do Vagónky prijať ani za robotníka. Až po troch mesiacoch mi jeden známy pomohol."
Neskôr sa stal kuričom v bytovom podniku a tepelným technikom. Do väzenia putoval v roku 1950. "Vyrobili sme leták, aby ľudia nevstupovali do družstva, dozvedeli sme sa, že na družstvách v Sovietskom zväze robia len ženy, aj tie najhoršie práce," opísal dôvod svojho zatknutia a odsúdenia na 10 rokov, z ktorých strávil vo väzení šesť.
Neľudský režim poškodil milióny ľudí
"Tento režim pod rúškom budovania akéhosi spravodlivého sveta obral milióny ľudí o majetok, základné práva, ale aj o dôstojnosť a v mnohých prípadoch aj o samotný život, pričom neraz, žiaľ, obral ľudí aj o sny a vieru v lepší svet," uviedol na slávnosti predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský. Zdôraznil: "Chceme a musíme nahlas hovoriť o statočnosti ľudí, ktorí sa dokázali neľudskému režimu postaviť na odpor."
Slávnosť sa uskutočnila ako prvá akcia vo vynovených priestoroch Inovačného partnerského centra (bývalej knižnice) v Prešove. Oceneným okrem Petranského gratuloval aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík (Smer), podujatia sa zúčastnil aj poslanec Národnej rady SR Stanislav Kubánek (Smer).
V ČR sú na tom lepšie
Predseda východoslovenského regionálneho Zväzu protikomunistického odboja Štefan Novák z Košíc dostal ako mladistvý polovičný, trojročný trest za velezradu, ktorý si odsedel. "Po návrate sme neboli ničím. Väčšina dostala tie najpodradnejšie práce. Tí, ktorí nás mučili, majú dnes neporovnateľne vyššie dôchodky ako ich obete a na to naša spoločnosť úplne pozabudla," uviedol Š. Novák, podľa ktorého má Česká republika neporovnateľne lepší prístup k bývalým politickým väzňom.
Ivan A. Petranský. Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa.
Foto: Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári