Investorom a prevádzkovateľom kogeneračnej jednotky je spoločnosť Bioenergy Bardejov, s.r.o. Táto spoločnosť má s eseročkou Bardterm, ktorá spravuje tepelné hospodárstvo v Bardejove, podpísanú zmluvu na odber tepla na 20 rokov. Na základe nej bude Bioenergy dodávať od januára pre cca 7-tisíc domácností v Bardejove teplo. Výhodou pre Bardejovčanov z tejto investície je to, že cena, ktorú zaplatia za teplo, bude minimálne o 10 percent nižšia, ako by bola pri vykurovaní plynom. Bioenergy zvolala v utorok tlačovku, aby informovala o technológii, na báze ktorej fungujú.
BARDEJOV. Riaditeľ kogeneračnej jednotky Jozef Durkoš uviedol, že ide o zariadenie prvé svojho druhu na Slovensku, aj v Európskej únii. Proces spaľovania v nej má účinnosť až 90 percent, pričom doteraz existujúce kogeneračky v zahraničí majú účinnosť do 85 percent. Zdôraznil, že umiestniť kogeneračnú jednotku v Bardejove bolo výhodné z viacerých dôvodov. V prvom rade preto, lebo v Bardejove fungoval centrálny distribútor tepla, ďalej pre vhodné klimatické podmienky, teda že vykurovacia sezóna je dlhá a spomenul aj dostatok biomasy v okolí do 100 kilometrov.
Zariadenie má dva filtrovacie systémy
Kogeneračná jednotka v Bardejove bude ročne vyrábať 25 MG tepelného a 8 MG elektrického výkonu. "Tento výkon bol postavený na potreby Bardejova, mal by spĺňať všetky potreby na dodávky tepla pre obyvateľov mesta. Čiže je nastavený na výrobu 280- až 300-tisíc GJ tepla. V súčasnosti je reálna potreba Bardtermu 260-tis. GJ. Čiže máme aj rezervu pre iných odberateľov," skonštatoval Durkoš.
Kogeneračná jednotka spracuje ročne cca 100-tisíc kubických metrov drevnej štiepky, čo predstavuje dennú spotrebu 12 až 15 kamiónov dreva. Drevná štiepka je v zariadení dvakrát prepaľovaná, aj preto má dva filtrovacie systémy.
Z komína vypúšťajú paru
Zástupca rakúskeho dodávateľa technológie Gerhard Klemenz uviedol, že výsledným produktom spaľovania drevnej štiepky je popol, ktorý keďže je bez chemických alebo iných nebezpečných prímesí, "je environmentálne neškodný. Môže sa použiť v poľnohospodárstve, ako prímes do hnojiva, respektíve na rekultiváciu starých skládok alebo kameňolomov".
Čo sa týka dopadu na životné prostredie, skonštatoval, že biomasa je neutrálnym palivom, pri jej spaľovaní sa uvoľňuje takmer rovnaké množstvo CO2, ako je spotrebovaná pri raste biomasy fotosyntézou. Dôležitým faktom je aj to, že spaľovanie drevnej štiepky nezvyšuje koncentráciu organických uhľovodíkov v atmosfére: "Vzduch, ktorý vypúšťame do ovzdušia, je takmer úplne čistý. To, čo vidieť vychádzať z nášho komína a tak hrozivo vyzerá, je v skutočnosti iba para, ktorá kondenzuje," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári