PREŠOV. Operácia sivého zákalu je najčastejší operačný výkon v tomto medicínskom odbore. "V rámci hospitalizácie alebo jednodňovej zdravotnej starostlivosti sme vykonali v roku 2008 na oftalmologickom oddelení 1492 operácií sivého zákalu, prevažne u starších pacientov nad 60 rokov, ktorým sa vďaka tomu významne zlepšila kvalita života," uviedol primár Oddelenia oftalmológie Bohuslav Augustinský.
Skalenú šošovku odstraňuje ultrazvuk
Zákrok trvá približne 15 minút, ide o náročnú vnútroočnú operáciu. "Skalená šošovka pacienta sa odstraňuje pomocou ultrazvuku - fakoemulzifikáciou. Oproti minulosti, keď sa na oku robil rez dlhý 10 a viac mm, v súčasnosti vstupujeme do oka mikroincíziou, ktorej dĺžka je od 2,2 do 2,8 mm. Výhodou takejto incízie je, že ranu po operácii nemusíme zašívať, ako aj rýchla rehabilitácia zrakovej ostrosti po operácii," informovala nás hovorkyňa nemocnice Drahoslava Skopárová.
Po odstránení sivého zákalu do oka pacienta sa implantuje umelá vnútroočná šošovka. "Existuje viacero typov vnútroočných šošoviek, o ktorých sú pacienti informovaní. Zároveň je každý pacient pred operáciou podrobne poučený o tom, čo budeme operovať," povedala Skopárová.
Čo je to katarakta alebo sivý zákal?
Ide o zahmlenie za normálnych okolností priehľadnej šošovky. "Katarakta je na celom svete najčastejšou príčinou oslepnutia, pričom v 90 percentách prípadov ide o stareckú kataraktu. Nakoľko nie je možné tento stav odstrániť podávaním liečiv, jedinou terapeutickou cestou je operácia katarakty, a tá dnes predstavuje jeden z najčastejších operačných postupov vôbec," dodala D. Skopárová.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári