STROPKOV. Vďaka aktuálnemu projektu, do ktorého sa zapojili, budú mať lepšie vybavenie potrebné na separáciu mesto Stropkov a ďalších 24 obcí separujúcich odpad už asi 3 roky.
Obce sa kvôli zefektívneniu triedenia odpadu zapojili do projektu mestského podniku Služby. "Cieľom projektu je rozšírenie separovania o biologicky rozložiteľný odpad, pneumatiky či kovové obaly," informoval hovorca mesta Stropkov Imrich Makó.
Separovaný zber nie je zadarmo
Projekt rieši aj vytvorenie podmienok na kompostovanie v rodinných domoch. "Náš cieľ je zvýšiť efektívnosť separovaného zberu, doteraz máme vyhodnotenú úspešnosť vo výške 8,2 percenta. Biologicky rozložiteľný odpad tvorí približne 40 percent komunálneho odpadu. Chceme dosiahnuť aspoň 50-percentnú účinnosť vytriedenia druhotných surovín z existujúcich komunálnych odpadov. Treba si uvedomiť, že ani separovaný zber nie je zadarmo. Naším cieľom je nezvýšiť cenu za vývoz a zneškodnenie odpadu, zároveň využiť a presunúť ich do pozície, že sa za tieto prostriedky zabezpečí využitie a zhodnotenie odpadu," uviedla odborná konzultantka pre realizáciu projektu Ela Štefanová.
Mesto Stropkov i zapojené obce budú mať v separovaní biologicky rozložiteľných odpadov pred inými samosprávami náskok. "Organizácie ako školské jedálne, školské družiny, vývarovne, záhradkárske osady budú tiež motivované k tomu, aby všetok biologicky rozložiteľný odpad zhodnotili na mieste. Zbierať sa bude hlavne ten odpad, ktorý sa nedá na mieste zhodnotiť, a to je spravidla odpad produkovaný obyvateľmi bytových domov," uviedla E. Štefanová.
Obce dostanú kompostér pre každú rodinu, resp. rodinný dom, k dispozícii budú mať vrecia okrem klasických komodít aj na bioodpad. Každá organizácia na území obce dostane kompostér na veľké zhodnocovanie bioodpadov a veľké zberné nádoby na klasické odpadové komodity. Čiastkovým cieľom projektu je aj to, aby ľudia rozlišovali biologicky rozložiteľný odpad.
Na separovaný odpad získali 750-tisíc eur
Projekt by sa mal začať realizovať od Nového roku. Potrvá dva roky. "S realizáciou zberného dvora v Stropkove sa má začať na jar," povedal I. Makó. Na realizáciu projektu získal mestský podnik Služba z operačného programu Životné prostredie viac ako 750-tisíc eur, spolufinancovaním sa podnik podieľa vo výške 5 percent. "Projekt je pokračovaním a rozšírením separovaného zberu. Skvalitniť by sa mal celkový proces separovania v meste Stropkov a zapojených obciach. Súčasná legislatíva, ktorá ide v súlade s európskou legislatívou, tlačí mestá a obce, aby sa s odpadom nakladalo tak, aby boli zhodnocované," skonštatoval Makó. V rámci celého Slovenska sa v súčasnosti separovaniu odpadu venuje približne 2 700 z 3 000 obcí.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári