V Stropkove sa opäť predával majetok mesta. Pri predaji došlo k pochybeniam. Išlo o predaj nebytových priestorov v Dome služieb. Niektoré žiadosti sa počas procesu predaja stratili.
STROPKOV. Pri predaji Domu služieb boli zistené viaceré procesné chyby pri odpredaji nebytových priestorov. „Základnou chybou bolo to, že tieto priestory neboli preukázateľne ponúknuté na predaj súčasným vlastníkom týchto nebytových priestorov. Došlo k pochybeniu mesta v procese odpredaja, ktorý mal pozostávať z troch častí," informovala hlavná kontrolórka mesta Jana Soóšová.
Najprv mala byť dohoda s nájomníkmi
V prvom kole sa malo mesto dohodnúť so súčasným nájomníkom. „To bolo preukázateľne aj ponúknuté. Tí, ktorí prejavili záujem, priestory odkúpili. Zvyšné priestory sa mali ponúknuť súčasným vlastníkom, ktorí už vlastnia niektoré nebytové priestory, no a toto nebolo poukázateľným spôsobom ponúknuté. Považujem to za základnú chybu v procese predaja. Následne bola vyhlásená verejná obchodná súťaž. Podľa mňa prebehla súťaž v súlade so zákonom," uviedla J. Soóšová.
Občania podali sťažnosť
Na tento predaj dali sťažnosť dvaja občania mesta, ktorí mali záujem o kúpu niektorých priestorov v tomto objekte. „Začali sa strácať žiadosti, odpovede na žiadosti, žiadne doručenky nie sú. Z ničoho nič potom mesto vypísalo ďalšiu ponuku, ktorá nebola rozoslaná súčasným majiteľom. Boli upreté ich práva na odkúpenie voľných, zvyšných priestorov. Mesto stanovilo nejaké podmienky, ako budú postupovať, ale v skutočnosti to nedodržiavalo. Neviem, či to bolo zámerne, ale proste všetko zmizlo," povedal záujemca o nebytové priestory Oliver Blanár.
„Súťaže sme sa zúčastnili aj my. Nakoniec predaj schválili niekomu druhému, napriek tomu, že sme ponúkli vyššie sumy. Mesto to ponúklo ďalšej osobe, čo akože prejavila záujem o všetko. Nás vyhodili zo súťaže preto, že vraj sa mesto chce tohto majetku zbaviť, že sme požiadali o tie najlepšie priestory a o ostatné nikto záujem neprejavil," skonštatovala ďalšia záujemkyňa Katarína Bujdošová.
Blanárovi odpoveď z mesta vôbec neprišla: „Odpoveď mi z mesta neprišla. Musel som si to vychodiť. Išiel som sa sťažovať, že mesto to už dopredu nejako rozhodlo."
O pochybnostiach vedeli
Podľa hlavnej kontrolórky mesta došlo k pochybeniu minimálne správneho majetku. „K chybe došlo, keď sa neodpovedalo na žiadosti tých, ktorí prejavili záujem o tieto priestory. Podľa mňa nešlo o úmyselné pochybenie. Bolo to možno nedbanlivé zanedbanie povinností," uviedla Soóšová.
„O určitých pochybeniach som vedel. Pripúšťam, že sme spravili chybu, ale dialo sa to preto, lebo sme chceli ľuďom pomôcť, v rámci zákonných lehôt nestíhali či už platiť alebo vypracovávať pre nás rôzne úkony. My sme povoľovali, a preto došlo k týmto sklzom. Určité postupy sme museli komunikovať aj s ostatnými orgánmi v meste s komisiami i mestskou radou. Som si vedomý toho, že sme niečo porušili, ale išlo o dobrú vec," povedal vedúci odboru správy majetku v Stropkove Martin Soóš.
Vedenie mesta určí kvôli pochybeniam primerané sankcie. "Budeme sa tým intenzívne zaoberať v najbližších dňoch. Možno dôjde aj k personálnym zmenám," informoval prednosta Mestského úradu v Stropkove Metod Burák (KDH).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári