Časť Prešovčanov v rôznych štvrtiach hromží. Od 1. januára ich televízory len šumia, alebo oznamujú, že nemajú žiadny signál. Pokúšajú sa ladiť externé aj bytové antény, prelaďovať kanály, ale signál sa darí zachytiť len na Sídlisku III. Sekčov, Solivar, Táborisko, Šváby či Šebastová sú na tom horšie. Niektorí stratili nervy a húfne kupujú satelity alebo smerové antény.
PREŠOV. Televízne programy môžu sledovať len tí, ktorí majú káblovú televíziu, vlastný satelitný prijímač alebo digitálne zariadenia od telekomunikačných operátorov. Problém nastal, keď vranovská spoločnosť Telecom Corp, a. s., koncom decembra ukončila skúšobnú prevádzku digitálneho vysielania cez vysielač umiestnený na streche monobloku fakultnej nemocnice.
Licenciu na prevádzku multiplexu digitálneho terestriálneho vysielania DVB-T od Telekomunikačného úradu SR totiž v decembri získala bratislavská spoločnosť Towercom, a. s. Tá deklarovala, že vysielače pokryjú 80 percent Slovenska. V Prešove a na okolí to však nie je pravda, a to aj napriek tomu, že ľudia investovali do set-top boxov, alebo si zaobstarali modernejšie televízory so zabudovaným systémom. Spoliehali sa na kvalitné digitálne vysielanie, teraz sú paradoxne bez obrazu.
Nápor v obchodoch
Panika sa prejavuje už niekoľko dní. Márne pokusy naladiť aspoň základný balík programov vyburcovali časť obyvateľov Prešova. Niektorým sa cez analógový signál podarilo naladiť len TV JOJ. Hľadajú informácie, ako problém vyriešiť. Zatiaľ márne.
Podľa webových stránok Towercomu problém ani neexistuje. Na mape je pokrytý celý východ, vrátane Prešova. V skutočnosti sú v Košiciach dva vysielače, jeden v Bardejove a jeden v Poprade, ale tie sú pravdepodobne nedostačujúce. Potvrdzujú to skúsenosti ľudí. Obchody s elektronikou Prešovčania doslova obliehajú.
„Zaznamenali sme väčší obrat v nákupe satelitov a antén, ľudia sa nás pýtajú, čo majú robiť. Snažíme sa im poradiť. V niektorých lokalitách sa dá chytiť signál z Kráľovej hole v Poprade, niekde z Makovice, ale zmenila sa polarita vysielania na vertikálnu," potvrdil nám pracovník predajne Pecho elektronik.
Rozhorčení ľudia
„Nahnevalo ma, že Towercom nedal do obehu žiadnu informáciu a ešte sa tvária, že je všetko v poriadku. Volal som aj na Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) a tam boli prekvapení z množstva reakcií od Prešovčanov. Vraj nevedia o žiadnom probléme, ale ak je, budú ho riešiť. Prídu premerať dosah vysielačov a overia územie pokrytia. Ak sa potvrdí, že nie je signál, budú to riešiť so spoločnosťou Towercom, ktorej dali licenciu," povedal nám o rozhovore s technikmi z TÚ SR Anton Kostráb.
Aj my sme sa pokúšali dovolať a získať viac informácií, ale linka bola stále obsadená. „Dispečer zo spoločnosti Towercom mi po veľkom naliehaní povedal, že riešenie potrvá také 3 až 6 mesiacov," dodal Kostráb rozhorčene.
Istý pán z Nižnej Šebastovej prešiel na skúšobný digitálny signál a všetko bolo v poriadku. Od začiatku januára však nemôže s anténou chytiť ani pôvodný analógový signál. Akoby bol zablokovaný.
„V panelákoch na Sekčove a Solivare sa vôbec nedá chytiť signál ani cez digitálnu, ani externú anténu. Lokality sú tak obkolesené betónom, že sú bez šance. Nikto nevie, ako dlho to potrvá, kedy bude vysielač v Prešove," poznamenal ďalší rozhorčený Prešovčan Ján Focko.
Towercom mlčí
Opakovane sme sa pokúšali skontaktovať s marketingovým manžérom spoločnosti Towercom Michalom Šuranom. Ohlásil sa nám len obsadzovací, alebo vyzváňací tón. Ostatní pracovníci s nami odmietli komunikovať odvolávajúc sa na spomínaného manažéra. Bez reakcie ostali aj otázky zaslané mailom. Jediná reakcia, ktorú sa nám podarilo získať na manažérskom dispečingu spoločnosti a zrejme ju poslali aj iným ľuďom, znela takto: „Momentálne pokrytie sa bude rozširovať v najbližších mesiacoch a k 31. 3. 2010 dosiahne 90 % pokrytia obyvateľstva SR. Keď neprijímate signál DVB-T teraz, neznamená to, že DVB-T prijímače sú nepoužiteľné. V prvom rade odporúčame prijímať DVB-T vysielanie na 64. kanáli na vonkajšiu smerovú anténu, ktorá musí byť správne nasmerovaná a so správnou polarizáciou - vertikálnou (zmena oproti pilotnému vysielaniu v Prešove). Ak nie ste v pokrytí súčasného stavu, odporúčame ostať pri analógovom príjme TV signálu, kým sa pokrytie digitálneho terestriálneho vysielania nerozšíri aj na vašu oblasť."
Ako sa v praxi ukázalo, táto rada však neplatí na celom území Prešova a niektorí majú problém aj s analógovým príjmom. Oslovili sme aj Telecom Corp. Keď sme sa opýtali, čo majú ľudia v tejto situácii robiť, konateľ Pavol Lulajka reagoval: „Plačete na nesprávnom hrobe. My sme skúšobnú prevádzku museli ukončiť, tender vyhrala bratislavská spoločnosť a dostala licenciu. Ľudia musia jednoducho počkať, kým v Prešove nevybudujú svoj systém."
Viacerí ľudia, ktorých sme pri bezmocnej snahe chytiť signál cez spoločné alebo externé televízne antény oslovili, sa zhodli v tom, že ak Towercom nemal pokrytie v Prešove, mal si prenajať vysielač od vranovskej spoločnosti a problém by nemali. Teraz musia uvažovať o náhradných riešeniach, ktoré znamenajú zbytočné výdavky. Mimochodom, taký satelit znamená investíciu okolo 200 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári