Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Poslanec navrhuje predĺžiť zastavenie spoplatnenia, vyňať z poplatku väčšinu ciest prvej triedy a znížiť tarify.
PREŠOV. Samotné mýto podľa Štefana Kužmu nie je problémom, ale systém jeho zavedenia áno. Ťažké to budú mať najmä dopravcovia, ale tým aj výrobcovia, obchodníci a spotrebitelia na východnom Slovensku. Z najchudobnejšej časti Slovenska sú najväčšie dopravné vzdialenosti, mýto ich dopravcom predraží. Využiť to môžu napríklad poľskí dopravcovia, kým tunajší na to doplatia.
Česi sú lacnejší
„Na každý kamión tovaru, ktorý je vyrobený na východnom Slovensku, vzniknú výrobcom náklady navyše za približne 70 eur," hovorí poslanec a uvádza príklad: „Pre porovnanie, ak firma z východu posiela dvakrát do týždňa kamión do Bratislavy a späť, doteraz zaplatila ročne 1 080 eur za diaľničné nálepky. Na mýte dnes zaplatí 14-tisíc eur. To je zvýšenie o takmer 1 400 percent, čo je neúnosné."
Problémom je, že nové mýto je „nezmyselne zavedené na všetky cesty prvej triedy". Kužma tvrdí, že ciest prvej triedy by sa nemalo týkať, s výnimkou takých, kde sa platia diaľničné známky aj doteraz, aby vodiči neobchádzali diaľnice. Tak je to aj v ČR, kde spoplatnili len 200 kilometrov ciest prvej triedy. U nás sú spoplatnené všetky, aj rozbité cesty, dovedna 1 500 kilometrov. Výšku mýtneho poplatku považuje za predraženú. „Kamión na trase Humenné - Bratislava zaplatí u nás za mýto 68,5 eura. Keby sme mali tarifu ako Česi, za rovnakú trasu by zaplatil len 32 eur," vraví Š. Kužma.
Navrhuje zmeny
Navrhuje predĺžiť nulovú sadzbu na mýto aspoň na pol roka, kým sa nevychytajú muchy, nespoplatnenie ciest I. triedy (až na uvedené výnimky) a znížiť tarify minimálne na úroveň ČR.
"Treba zvážiť aj podporu pre menej rozvinuté regióny, lebo mýto ich ešte viac znevýhodňuje," tvrdí Š. Kužma s tým, že dopravná situácia môže odradiť ešte aj tých investorov, ktorí zvažujú, či budú sídliť na západnom, alebo na východnom Slovensku, prípadne v inej krajine.
Dopravcovia hlásia mnohé problémy
Mýto prinieslo problémy napríklad tým, ktorý rozvážajú tovar a keď zídu z hlavnej cesty k obchodu a vrátia sa na ňu, systém im ju znovu priráta k mýtnemu. Teda pri desaťkilometrovom rozvoze zaplatia ako za štyridsaťkilometrový. Pri prejazde nad autostrádou zas systém zaúčtuje aj diaľničný úsek, hoci po ňom vozidlo vôbec neprejde. Prístroje na mýto sú poruchové.
Na zasadnutí výboru NR SR pre hospodársku politiku odznelo, že z 50-tisíc prístrojov bolo 20-tisíc reklamovaných. Dopravcovia sa tiež sťažovali, že za dva týždne minuli na mýto toľko, čo stála ročná diaľničná známka, alebo na to, že náklady na mýto boli vyššie než na naftu.
Podľa Štefana Kužmu aj tieto príklady svedčia o tom, že zavedenie mýta bolo nedomyslené. Má pocit, že „predražený, nedomyslený a šialený" systém výberu mýta súvisí s predraženým tendrom, ktorý už preveruje Európska komisia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári