PREŠOV/SVIDNÍK. Počas druhej svetovej vojny si Ján Vaľko veľa prežil. Z Blažova, jeho dnes už neexistujúcej dediny, v nej padlo 19 chlapcov. On sám prežil ťažké časy. "Najmä, keď som bol v koncentračnom tábore v Buchenwalde. Mal som 37 kíl, keď ma oslobodila Červená armáda. V lágri som bol šesť mesiacov," spomína veterán, ktorý potom išiel s armádou z Buchenwaldu do Berlína. Po jeho dobytí sa jednotka presunula do Bratislavy. Na východ sa vrátil ako armádny dôstojník v júni 1945, vážil vtedy 52 kilogramov. "Vybral som si jednomesačnú dovolenku, aby som trochu obžil," hovorí J. Vaľko, ktorý bol už v tom čase ženatý. Jeho dcéra je dnes lekárkou v Prešove, syn riaditeľom školy.
Pietny akt kladenia vencov zorganizovalo mesto Prešov a oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Prešove. Zúčastnili sa ho aj členovia diplomatických zborov, ozbrojených síl, hasičov, štátnej správy, samosprávy a ďalších inštitúcií.
Spomínali aj v kraji pod Duklou
Oslobodenie si pripomenuli aj v kraji pod Duklou. Primátor Michal Bartko (Smer) odovzdal ceny primátora mesta jedenástim Svidníčanom, ktorí sa pričinili o rozvoj mesta.
Oslavy výročia sa začali položením vencov a kytíc pri pamätníku Sovietskej armády, pokračovali kladením vencov pri soche čestného občana mesta Svidník armádneho generála Ludvíka Svobodu. Pietny akt sa ukončil položením vencov pri Pamätníku Československej armády na Dukle. "Situácia pred 65 rokmi bola veľmi ťažká. Nižný a Vyšný Svidník boli zdemolované. Dve tretiny domov boli úplne zbúrané, život po vojne sa začínal vo Svidníku doslova v zemľankách," pripomenul primátor mesta Michal Bartko.
Pietne akty sa konali aj v ďalších mestách Prešovského kraja.
Autor: frk/čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári