krv.
PREŠOV. Školský vzdelávací program Jabĺčko je predovšetkým o zdraví. Učiteľky s deťmi rozprávali o tom, aká je krv pre život dôležitá, ale aj o potrebe kolektívnej solidarity. Tak akosi skrsol nápad prijať ponuku Národnej transfúznej služby v prešovskej fakultnej nemocnici, ktorá pravidelne vykonáva aj výjazdové odbery. Oslovili rodičov a keď tí súhlasili, dohodli si termín odberov v tomto týždni.
Ihla nebolí
Zdravotnícki pracovníci vykonávali odber za prítomnosti detí. Tie videli, že vpich ihly nebolí a spolu s rodičmi sa rozprávali o tom, že práve ich vrecúško krvi môže zachrániť ľudský život. Tentoraz nemali strach z bielych plášťov.
"Som veľmi rada, že sa rodičia zapojili. Priznám sa, že som bola až prekvapená, koľkí súhlasili. Aj ja som chcela, ale práve pri kontrole pred odberom som sa dozvedela, že by som mala vyhľadať lekára," povedala nám riaditeľka Eva Miklášová.
Prejavila sa tak nielen solidarita, ale materská škola potvrdila aj pevné partnerstvo s rodičmi pri spoločných aktivitách.
Pripravení predškoláci
V týchto dňoch prebieha na základných školách zápis prvákov. Zaujímalo nás preto, či aj v tomto prípade spolupracovali s rodičmi detí z prípravky. "Každý rok pozývame k nám psychológa z Centra psychologického poradenstva a prevencie v Prešove, aby otestoval školskú zrelosť detí, prípadne poradil rodičom. Pozývame aj zástupcov základných škôl, aby sa mohli prezentovať a pomohli rodičom rozhodnúť sa," vysvetlila E. Miklášová.
Tento rok sa u nich prezentovali ZŠ Kúpeľná, Čsl. armády a cirkevná ZŠ sv. Gorazda, ktorá sa prispôsobila dobe a svoje aktivity a podmienky prezentovala multimediálne. Aj materské školy však chystajú zápisy. Rodičia môžu podávať žiadosti o umiestnenie od polovice februára do polovice marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári