Päť volieb, päť prehier. Taká je bilancia prešovskej pravice vo voľbách župana a primátora od roku 2001. Je to tak, pravica je v kríze. Roky bol Prešov jej baštou, séria posledných výsledkov však hovorí, že niekde je chyba. Kde? Čím to je, že pravicové strany nedokážu v posledných rokoch upútať voličov?
PREŠOV. Po prehratom druhom kole voľby župana povedal neúspešný kandidát koalície KDH, SDKÚ, SaS Ján Hudacký, že výsledok je nádejou do budúcnosti. "Je to určite dobrý potenciál aj v tomto regióne, aby pravica hrala dôležitú úlohu," konštatoval Hudacký, podľa ktorého môže získaný potenciál využiť. Faktom však ostáva, že napriek relatívne vysokému počtu získaných hlasov nezískala pravica v Prešove post primátora dve a post župana tri volebné obdobia po sebe. A rok 2010 je volebný, budú parlamentné i komunálne voľby.
Politológ: Vyberajú nepresvedčivých kandidátov
"To, že pravica trikrát prehrala boj o post župana Prešovského samosprávneho kraja je viac dôsledkom výberu nepresvedčivého kandidáta, respektíve nezvládnutia jeho kampane, než tým, že by nebola v kraji dostatočne silná," povedal politológ Tomáš Koziak z Prešovskej univerzity.
Podľa neho by v tomto regióne, vzhľadom na jeho špecifiká ako je vysoká miera nezamestnanosti či nižšia životná úroveň, mali výrazne víťaziť kandidáti ľavicových strán. "Tak to však bolo len vo voľbách do zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja v roku 2001." V mestskom parlamente dominuje pravica a "jej neúspech v posledných primátorských voľbách bol spôsobený najmä nezvládnutím výberu vhodného kandidáta".
Obmena lídrov môže pomôcť
Často sa objavujú názory, že v KDH i SDKÚ sú stále tie isté tváre. Podľa ankety na internetovej stránke Korzára si 59 percent respondentov myslí, že by pomohli noví regionálni lídri. Podľa štvrtiny respondentov je nutná účinnejšia vzájomná spolupráca, šesť percent je za korekcie v politickom programe strán. Pomohla by teda KDH a SDKÚ zmena lídrov, či viac nových (známych) mien na kandidátkach? Smeru v Prešove tento krok vyšiel, keď sa na jeho kandidátke objavili - a uspeli - mená ako Mikuláš Komanický, Miroslav Benko, Svetlana Pavlovičová, Alžbeta Havrančíková...
"Tento problém sa netýka len slovenskej pravice. Osobné ambície väčšiny našich politikov sú, bohužiaľ, ešte pričasto omnoho silnejšie, než schopnosť ich osobnej sebareflexie. Akoby za volebný neúspech, znižujúce sa preferencie, či dokonca ich zjavné prešľapy nebol nikto nikdy zodpovedný," tvrdí T. Koziak.
Podľa neho si slovenské strany "akoby stále nechcú uvedomiť, že obmena takýchto lídrov, či dokonca ponúknutie miest na kandidátke schopným, dôveryhodným a známym ľuďom, ktorí sa napríklad aj nechcú viazať členstvom v strane, by mohlo viesť k zvýšeniu ich kredibility a určite aj k ich lepším volebným výsledkom".
Nechytajú sa vo východných okresoch
Krajských lídrov dvoch najväčších pravicových strán sme sa opýtali, kde je problém. "V posledných županských voľbách išla pravica zjednotená proti zjednotenej vláde. Pomer na poslancov sa skončil 25:26, pričom vieme, že do toho zasiahlo kupovanie rómskych hlasov. Ak odrátame 'zázračné' osadové výsledky, pravica by mala viac poslancov ako zmobilizovaná ľavica, za ktorú kandidovali aj nezávislí primátori," hodnotí ostatné regionálne voľby predseda regionálneho zväzu SDKÚ v Prešovskom kraji Štefan Kužma.
Podľa neho sú v kraji veľké rozdiely v hlasovaní. Dve tretiny (Šariš a Spiš) podporili kandidáta pravice, v krajskom meste dosiahli v druhom kole výsledok ako Frešo v Bratislave. Zvyšok kraja však výrazne podporil protikandidáta. Tento problém priznáva aj Š. Kužma: "Žiaľ, nedarí sa nám a to priznávam, oslovovať ľudí vo východných okresoch, kde prehrávame vysokým číslom. Sú to väčšinou starší ľudia, v malých obciach..."
Chybu vidí aj v inom: "Štyri roky sme jasne nepoukazovali na chyby, ktoré urobil súčasný župan. Na to, že tento kraj je stále najchudobnejší a veľa sa tu nezmenilo. Stále sme to brali, že s tou väčšinou v zastupiteľstve nesieme my spoluzodpovednosť, takže sme sa nedokázali jasne vyhraniť."
Čo sa týka primátorských volieb, Š. Kužma hovorí: "Keď prvý raz prehrala pravica, nešla spolu. V ďalších voľbách nás všetkých zaskočil pán Hagyari, ktorý prišiel s obrovskými sľubmi..."
SDKÚ zmenu lídra chystá
Na margo názorov, že tieto strany ponúkajú stále rovnakých ľudí, Štefan Kužma povedal: "Pozrite si výsledky voľby poslancov, kde ľudia zvolili práve tých tradičných kandidátov. Zmena je však potrebná. Budeme mať o niekoľko dní konferenciu, príďte na ňu a uvidíte." Podľa našich informácií sa Š. Kužma o znovuzvolenie uchádzať nebude. Na poste krajského lídra by ho mohol nahradiť Ondrej Matej.
KDH: Chyba nie je vo voličoch
"Určite nie je cesta hľadať chybu vo voličoch. Myslím, že niekedy chýbala jednota, niekedy sa roztrieštili sily a niekedy do toho vstúpili aj dohody partnerov, ktoré vytvorili tú potrebnú jednotu. Napríklad v posledných regionálnych voľbách, keď už HZDS nemalo ako svojho úhlavného nepriateľa župana. Toto sú rozhodujúce faktory z hľadiska jednoty a synergického efektu," hovorí o súčasných problémoch pravice prešovský šéf KDH Stanislav Kahanec.
Kandidáta SDKÚ podporilo KDH so zaťatými zubami
Dôvodov posledných prehier pravicových kandidátov bolo podľa Kahanca viac. V posledných primátorských voľbách išli síce KDH a SDKÚ spolu, ale neuspeli. "Ak chceme vyhrať, musíme dať kandidáta, ktorý osloví veľkú časť voličov. V tom prípade nebola tá voľba považovaná za najšťastnejšiu. My sme rešpektovali dohodu, KDH v tom čase nemalo ani právo veta. Brali sme to tak, že sme sa dohodli, so zaťatými zubami, ale vedeli by sme si predstaviť lepšieho kandidáta. Respektíve prijateľnejšieho a zvoliteľnejšieho," argumentuje Kahanec, podľa ktorého bol ďalším faktorom príchod nového kandidáta Hagyariho "vo veľkom štýle".
Ľudia čakali zmenu, ale tú im podľa Kahanca ponúkol skôr tento nový kandidát. V župných voľbách 2005 chytila pravica väčšinu v parlamente, ale županom sa nestal jej kandidát Hruška, ale znovu Chudík (Smer). "Bolo potrebné urobiť viac," myslí si Kahanec a dodáva: "Veľmi dobre sme na poslancov obstáli, lebo sme boli zjednotení a druhá strana bola rozbitá."
Nevedia nájsť nové tváre
Ako chce KDH zlepšiť súčasné nedobré výsledky? "Treba zachovať úprimnosť voči ľuďom, ale na druhej strane im treba aj niečo ponúknuť. Viac, ako sme im ponúkali doteraz. Silno túžia po reálnych zmenách. Dať do toho viac samých seba, viac odbornosti, viac kompetentnosti, na základe toho pripraviť príťažlivejšiu ponuku do volieb."
Čo sa týka nových mien v politike, Kahanec tvrdí, že prešovské KDH sa o to snaží, no ide to pomaly: "Nie je jednoduché nové tváre nachádzať a pripravovať. Nebránime sa však tomu, aby prišli mladí."
Volebný rok
Možnosť napraviť si svoju reputáciu dostanú pravicové strany už tento rok. Najprv budú parlamentné, potom komunálne voľby. V nich má pravica ambíciu získať post primátora.
"Chceme sa dohodnúť s KDH, či oni podporia nášho, alebo my ich kandidáta. Máme ambíciu stavať my," hovorí Štefan Kužma, podľa ktorého pravica v Prešove podľa jeho slov nie je v kríze: "Urobili sme dôkladný rozbor na poslancov, ako sa volilo priamo v meste. Po dlhých rokoch sa nám stalo, že naši poslanci získali najviac hlasov vo všetkých obvodoch, s výnimkou jedného, kde bol náš kandidát tesne druhý. Potenciál je."
Stanislav Kahanec hovorí, že zatiaľ sa o mene kandidáta nehovorilo, boli len náhodné "oťukávacie" rozhovory. Ostré debaty sa začnú čoskoro, po uzatvorení kandidátok pre voľby do NR SR. "Myslím, že máme zhodný názor, že ak chceme uspieť, musíme ísť spolu. Aby sme si navzájom dôverovali a podporovali sa," dodáva S. Kahanec.
Čo by mali KDH, SDKÚ, prípadne SaS robiť, aby zvrátili nepriaznivý stav? "Mnohé bude závisieť od toho, ako sa tieto strany dokážu poučiť zo svojich minulých chýb. Tie sa týkali najmä výberu vhodného kandidáta, ale aj obsahu a formy vedenia volebnej kampane," tvrdí politológ Tomáš Koziak a na otázku, či má pravica šancu získať primátora, odpovedá: "Ak strana chce získať post v takýchto voľbách, nesmie dať prednosť osobným ambíciám svojich čelných predstaviteľov, ale musí ponúknuť objektívnu kvalitu v podobe všeobecne dôveryhodného a známeho človeka. A to aj za cenu, že ho bude hľadať mimo svojich straníckych štruktúr."
Bod zlomu?
Keby bolo keby
Kedy sa v Prešove začala kríza pravice, o tom sa dá len dohadovať, ale jeden zlomový bod by sa predsa len dal nájsť. Prehra Juraja Kopčáka s vtedajším kandidátom HZDS (s podporou Smeru) Petrom Chudíkom v druhom kole regionálnych volieb 2001 o 242 hlasov. Aj v politike niekedy rozhodujú detaily, ktorých vplyv sa môže prejaviť na dlhé roky dopredu.
O tom, keby bolo keby, môžeme dnes len špekulovať. Tak špekulujme. Keby prvé župné voľby vyhral Juraj Kopčák, z Chudíka by dnes možno bol len lokálny politik v Sabinove, nie najvplyvnejší politik kraja. Na primátorskom kresle by Kopčáka vystriedal "korunný princ" Štefan Kužma a pravica by si svoje postavenie v meste a kraji upevnila. Všetko však bolo napokon inak...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári