Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Prešove dnes schválilo výšku dotácie na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení. Dotácie získajú všetky školy na území mesta, nie však v rovnakej výške. Cirkevné školy získajú 88 percent z dotácie na žiaka, doteraz dostávali 66 percent. Súkromné školy, tak ako doposiaľ, 66 percent z danej dotácie. Nie všetkým poslancom sa to pozdáva.
PREŠOV. Cieľom prijatého nariadenia je určenie spôsobu výpočtu nároku na dotácie pre jednotlivé školy a školské zariadenia. Vychádza zo zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení a zo zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
Nariadenie MsZ schválilo
MsZ financovanie originálnych kompetencií v školstve schválilo. Za bolo 18 poslancov, dvaja boli proti a deviati sa hlasovania zdržali.
Viacerí poslanci mali k návrhu výhrady. Napríklad Andrea Turčanová (KDH) navrhla, aby sa „zrovnoprávnili všetky školy v meste". Podľa rovnaného vzorca by tak dostávali školy mestské (štátne), skromné i cirkevné.
„Tieto citové vyjadrenia mojich predrečníkov sú v poriadku, ale musíme sa odvíjať od aktuálnej legislatívy," zareagovala predsedníčka školskej komisie Štefánia Andraščíková (nez.), podľa ktorej dané riešenie nie je ideálne, ale „za terajších okolností optimálne". Zdôraznila, že štát vytvoril takéto legislatívne podmienky, od ktorých sa mestská samospráva odráža a obmedzený je tiež rozpočet mesta. Školy s nižšími dotáciami majú aj možnosť viaczdrojového financovania.
Oproti minulosti stúpla aj dotácia pre cirkevné školy, ktoré namiesto divoch tretín získajú 88 percent z koeficientu celkovej sumy.
Berdis: Nemáme na viac
Predseda finančnej komisie Milan Berdis (Smer) k tomu povedal: „Nie je otázka, či chceme, alebo nechceme, jednoducho, nemáme na to peniaze. Kolegyne, kolegovia, skúste vyrátať dopad takéhoto rozhodnutia a komu tie peniaze zoberieme, aby sme ich dali do školstva. Aj ja by som bol za, ale finančná situácia je taká, aká je."
Súkromné školy sú nespokojné
So schváleným nariadením súkromné školy spokojné nie sú. „Po roku 1989 sme volali po politickej, ale aj vlastníckej pluralite. Domnievam sa, že zriaďovateľstvo subjektov založené na vlastníckej pluralite zatiaľ de iure neexistuje. Svedčí o tom práve spôsob financovania a evidentná diskriminácia pri prerozdeľovaní podielových daní," uviedol riaditeľ súkromnej školy ELBA Emil Blicha, ktorý poukázal na to, že v Žiline, v Martine či v Banskej Bystrici priznali samosprávy súkromným i cirkevným školám dotácie v plnej výške. Podľa Blichu by zrovnoprávnenie dotácií pomohlo väčšej konurencieschopnosti v školstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári