VRANOV NAD TOPĽOU. Hlavným zámerom manažmentu v súvislosti so zaobstaraním modernej výrobnej linky v hodnote 700.000 eur je opracovávanie výrobkov s väčšou presnosťou, čím sa zabezpečí zefektívnenie výroby a zníženie prevádzkových nákladov.
"Kvalita výroby a náklady s ňou späté pre nás znamenali, že sme na trhoch neboli dostatočne konkurencieschopní," uviedol pre TASR Ján Ďurian z a. s. Bukóza Holding, pod ktorú spadá spoločnosť Bukóza Progres. Ako dodal, manažment stál pred rozhodnutím, či bude investovať do nových technológií, alebo bude prepúšťať zamestnancov. "Volili sme tú lepšiu alternatívu a závod pokračuje vo výrobe s nezmeneným počtom 280 pracovníkov," konštatoval Ďurian. Podľa jeho slov sa hranoly z masívneho dreva ako produkt výrobnej linky zlepujú do objemovo väčších dosák a tie následne smerujú hlavne na nemecký trh, kde sa z nich vyrába nábytok, schodiská či interiéry objektov.
"Viac ako 60 % výrobkov smeruje do Nemecka. V týchto dňoch komunikujeme s potenciálnymi obchodnými partnermi z Anglicka, máme dohodnuté kontrakty v Holandsku a na ďalších pracujeme s partnermi zo Spojených arabských emirátov," spresnil zástupca spoločnosti. Investícia do modernej linky nemeckej výroby v hodnote 700 000 eur by sa podľa jeho slov mohla spoločnosti vrátiť v horizonte štyroch rokov. Ako dodal, všetko záleží od viacerých faktorov. "Nie je isté, ako sa budú vyvíjať ceny na trhu, ako na nás bude vplývať konkurencia a aké množstvá dreva budeme schopní predávať," uzavrel Ďurian.
Inštalovaná technológia umožňuje spracovávať drevené hranoly v dĺžke 190 až 900 milimetrov a v šírke 37 až 152 milimetrov. Ich hrúbka sa môže pohybovať v rozmedzí od 16 do 55 milimetrov. S pomocou nového zariadenia by sa mohla ročná produkcia hotových výrobkov pohybovať na úrovni 5 200 kubických metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári