PREŠOV. Podľa opozičných politikov dosiahlo kupovanie hlasov v rómskych osadách pri ostatných voľbách do samosprávnych krajov obludné rozmery. Hovorilo sa o rôznych mechanizmoch, napríklad o kolotoči. Koordinátor na určenom mieste vyplácal hotovosť priamo voličom za odovzdaný čistý volebný lístok, pričom vždy tomu nasledujúcemu dal už vyplnený hárok. Malo sa tak diať v spolupráci s miestnymi úžerníkmi. Viacerí členovia okrskových komisií zas potvrdili, že osadníci chodili k voľbám po etapách, akoby boli zvážaní.
Tieto argumenty posilňujú aj výsledky volieb. V okrskoch pri osadách bola výrazne vyššia účasť (a v druhom kole po kritike zas výrazne nižšia) ako v priemere a aj hlasy pre kandidátov na župana či poslancov sa podstatne líšili od priemeru. O podozreniach z kupovania hlasov informovali počas volieb aj médiá.
Polícia odmietla trestné oznámenia
Polícia však tvrdí, že k ničomu nedošlo. "Trestné oznámenia z podozrenia prečinu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda prijala polícia v novembri 2009 a boli podľa miestnej príslušnosti predelené jedno na Obvodné oddelenie PZ Sabinov a jedno na Obvodné oddelenie PZ Jarovnice. V oboch prípadoch bolo trestné oznámenie v decembri odmietnuté," potvrdil Daniel Džobanik z Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.
Vyšetrovateľovi tvrdil iné ako médiám
Jedným zo svedkov, ktorých polícia preverovala, bol aj Marcel Červeňák z Jarovníc. Ten počas volieb médiám potvrdil, že bol inštruovaný a povedal aj meno koordinátora, ktorý ho v osade inštruoval.
Polícii však už tvrdil niečo iné. Vraj išiel voliť dobrovoľne a sám, pričom ešte nevedel koho. Cestou náhodou našiel na zemi nejaké lístky s menami kandidátov, tak si ich vzal.
"Tomuto môže uveriť azda len policajt," komentoval odmietnutie trestného oznámenia na základe spomínanej výpovede Štefan Kužma (SDKÚ), poslanec Národnej rady SR, ktorý trestné oznámenie podával.
Vraj len vozil ľudí zo stavby
Druhý podnet dopadol podobne. Vypočúvaný človek, ktorý mal zvážať Rómov zo sabinovskej osady Telek, odmietol tvrdenie, že by kupoval hlasy od Rómov alebo ich zvážal. Povedal, že uňho na stavbe pracovali štyria obyvatelia tejto osady, ktorí chceli ísť voliť, ale zabudli si občianske preukazy. Preto ich zviezol do osady, do volebnej miestnosti, a potom naspäť na stavbu.
"Naozaj som presvedčený, že ak tomu títo policajti veria, sú jediní v tejto krajine. Neobviňujem však osobne radových policajtov, myslím tým políciu ako celok, ktorá bola jednoznačne politicky zneužitá," dodal Š. Kužma.
Smer: Výsledky polície rešpektujeme
Oslovili aj stranu Smer, aby sa vyjadrila k výsledkom vyšetrovania. Jej krajský predseda a poslanec Národnej rady SR Stanislav Kubánek konštatoval: "Prácu polície si vážim a jej výsledky rešpektujem. Z tohto dôvodu nebudem komentovať jej rozhodnutie ani samotné dôvody ktoréhokoľvek šetrenia. Na margo podozrení z kupovania hlasov považujem za dôležité zdôrazniť, že človek má väčšiu hodnotu, ako iba voličského hlasu, a politik musí čo najlepšie robiť svoju prácu pre všetkých ľudí bez ohľadu na to, koho volili alebo nevolili."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári