Kogeneračná jednotka v Bardejove na spaľovanie biomasy, čiže drevnej štiepky, je od januára v skúšobnej prevádzke. Cez správcu tepelného hospodárstva Bardterm sa však jej teplom vykurujú domácnosti od októbra minulého roka. Už počas jej výstavby sa objavilo viacero problémov. Ani teraz, keď je v prevádzke, nie je všetko v poriadku. Distribučnú sieť, ktorou investor Bardenergy dodáva teplo, totiž nemajú skolaudovanú. Preto od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nemajú povolenie na podnikanie v tepelnej energetike. Zástupca Bardenergy Jozef Durkoš však tvrdí, že všetko je v poriadku.
BARDEJOV. Výstavbe kogeneračnej jednotky dali zelenú bardejovskí poslanci v apríli 2007. Schválili zmluvu medzi mestom Bardejov a Bardenergy, s. r. o., o podpore investície za 33 miliónov eur. Platí do 31. decembra 2029. Mesto sa zaviazalo, že bude 20 rokov odoberať z kogeneračnej jednotky teplo. Investor zase sľúbil, že cena tepla pre konečných odberateľov bude minimálne o 10 percent nižšia, ako pri výrobe tepla zo zemného plynu.
Lacnejšie už od novembra
Keď v decembri zástupcovia spoločnosti Bardenergy za účasti primátora Bardejova Borisa Hanuščaka (Smer) zvolali tlačovku, spýtali sme sa primátora na cenu, za ktorú budú od januára 2010 domácnosti v Bardejove z kogeneračnej jednotky dostávať teplo. Zdalo sa nám, že bol najvyšší čas, aby obyvatelia túto informáciu dostali. "Stanovená ešte nie je. Na starosti to má firma Bardterm," skonštatoval. V súvislosti s tým, že teplo z kogeneračky už k domácnostiam prúdilo, sme položili Hanuščakovi otázku, či zmluvná dohoda o znížení ceny tepla o 10 percent bude platiť aj pre október až december 2009. "Na to neviem odpovedať," uviedol.
S rovnakou otázkou sme sa teda obrátili na zástupcu Bardenergy Jozefa Durkoša. "Tento záväzok máme síce od roku 2010, ale vieme tento cieľ naplniť už aj teraz." Dodal, že teplo začali mestu naplno dodávať v novembri a odvtedy my mali účtovať zľavnené ceny.
Riaditeľ Bardtermu cenu tepla nepoznal
Chceli sme teda zistiť cenu tepla, určenú ÚRSO pre Bardterm na rok 2009. Riaditeľ Bardtermu Andrej Čech však povedal, že ju nevie. Pritom je zarážajúce, že jedným dychom vysypal cenu tepla určenú ÚRSO pre Bardterm v roku 2008 vo výške 748 Sk (24,83 eura). Cenu tepla určenú ÚRSO pre Bardterm v roku 2009 sme si zistili u odberateľa Bardtermu - Okresného bytového podniku. Bola 24,73 eura (745 Sk).
ÚRSO správne konanie zastavil
Zúčtovanie tepla od Bardenergy však nebude jednoduché. Spoločnosť totiž nemá od ÚRSO súhlas na podnikanie v tepelnej energetike. Aj keď J. Durkoš nám v decembri tvrdil opak: "Súhlas samozrejme máme."
ÚRSO pre Korzár uviedol: "Bardenergy si podala žiadosť o vydanie povolenia pre tepelnú energetiku (rozvod tepla) 8. septembra 2009. Týmto dňom sa začalo správne konanie. Na vydanie povolenia chýbali doklady o vlastníckom vzťahu k distribučnej horúcovodnej sieti, preto úrad prerušil správne konanie vo veci vydania povolenia."
Kolaudácia sietí údajne už čoskoro
Kolaudácia celej stavby kogeneračnej jednotky bola určená na 1. december 2009. Skolaudoval sa však iba zdroj, teda kogeneračka a výroba elektrickej energie. J. Durkoš k tomuto v decembri uviedol: "Teplovzdušné siete skolaudované nemáme. Treba si však uvedomiť, že ide o 6,5 kilometra distribučnej siete."
Na kolaudáciu sietí sme sa opätovne v týchto dňoch opýtali investora. Hovorkyňa Bardenergy Jana Bubenková pre Korzár skonštatovala, že kolaudácia ešte neprebehla, údajne sa tak stane už čoskoro.
Podnikateľ M. H. zmluvu nepodpísal
Čo sa týka kolaudácie distribučnej siete, už v novembri sme v Korzári upozornili na problémy. V poslednej fáze zemných prác totiž došlo k zmene trasovania horúcovodného potrubia. Bardenergy ho položila na pozemok podnikateľa M. H. Ten však odmietol s Bardenergy podpísať zmluvu. Odôvodňuje to tým, že nebol účastníkom územného konania. "Ide mi o to, aby sa veci robili v zmysle zákona," povedal pre Korzár.
Aj na tento problém sme sa v decembri opýtali J. Durkoša. "Je to v štádiu dohody," skonštatoval. Na otázku, čo urobia, keď podnikateľ zmluvu nepodpíše, uviedol: "Máme ďalšie alternatívy. Nie sme odkázaní na túto dohodu." K neúčasti M. H. na územnom konaní skonštatoval: "Územné konanie pre nás zabezpečovala istá spoločnosť. Ja sa k tomu neviem vyjadriť."
Účtovať si môžu iba variabilné náklady
Riaditeľka odboru riadenia tepelnej energie ÚRSO Mária Marková pre Korzár ešte uviedla, že k porušeniu zákona o tepelnej energetike nedôjde, ak spoločnosť, ktorá dodáva teplo bez povolenia a bez určenej ceny úradom, bude preúčtovávať svojmu odberateľovi len náklady spojené s dodávkou paliva, elektriny, vody, prípadne náklady sa odvoz popolčeka, teda variabilné náklady. Na vysvetlenie uvádzame, že cena tepla sa vypočítava ako dvojzložková. Tvoria ju variabilné a fixné náklady. Platbou za fixnú zložku platí zákazník za pripojenie k tepelnej sústave. Patria sem mzdy, dane, odvody, odpisy, úroky, náklady na opravu, náhradné dielce, materiál, oprávnený zisk a ostatné náklady výrobcu tepla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári