Externí študenti z Informačno-konzultačného strediska v Dubnici nad Váhom obvinili Prešovskú univerzitu, že nelegálne vyberá školné. Malo sa tak stať prostredníctvom neziskovej organizácie Erves, ktorá údajne za semester vyberala od študentov školné vo výške 330 eur. Vedenie univerzity to popiera.
PREŠOV. Časť študentov v Dubnici študovala manažment, preto sme oslovili dekana Fakulty manažmentu Prešovskej univerzity (PU) Róberta Štefka. Ten označil tieto obvinenia za lož. Potvrdenie o účasti na skúške na hlavičkovom papieri PU, na ktorom je aj pečiatka Erves, n. o., ktorú zverejnil denník Pravda, Štefko považuje za falzifikát.
Falošný doklad?
"Na Fakulte manažmentu PU je zaužívaná prax, podľa ktorej potvrdenie o účasti na skúške je na požiadanie študenta oprávnený vydať skúšajúci v daný deň priamo na skúške. Zverejnené potvrdenie nie je vydané Fakultou manažmentu PU v Prešove, nie je podpísané zamestnankyňou PU a formát, na ktorom sa toto potvrdenie nachádza, nie je hlavičkovým papierom ani Fakulty manažmentu PU v Prešove, ani samotnej univerzity. Predložený dokument považujeme za falzifikát a zvažujeme podanie trestného oznámenia na osobu, ktorá ho podpísala," uviedla manažérka pre komunikáciu a PR z Fakulty manažmentu PU Martina Ferencová.
Dodala, že na dubnické pracovisko, presnejšie na Dubnický technický inštitút, dochádzajú pedagógovia z Prešova podľa stanoveného rozvrhu a fakulta nemá s Ervesom so sídlom v Dubnici nad Váhom žiadny zmluvný vzťah. Ferencová ďalej zdôraznila, že tamojší externí študenti 1. a 2. ročníka v bakalárskej aj magisterskej forme štúdia sú platcami školného podľa vysokoškolského zákona a cenníka, ktorý schválil Akademický senát PU. Aktuálne sa pravidlá zmenili tak, že tretiaci v bakalárskej forme už študujú bezplatne.
Minister chce univerzitu preveriť
Riaditeľka masmediálneho odboru Ministerstva školstva SR Andrea Stoklasová nám tlmočila stanovisko ministra Jána Mikolaja. Podľa jej slov preveria situáciu na spomínanom pracovisku a ak zistia pochybenia, univerzite hrozí odobratie právomocí, podobne ako v prípade Trenčína, a neziskovej organizácii Erves pokuta.
Pokúšali sme sa osloviť aj zástupcov Akadémie vzdelávania, teda Erves, n. o. Po celý deň sa nám však v telefóne ozývalo len vyzváňanie alebo faxový signál.
Podľa hovorkyne ministerstva školstva Dany Špankovej ak študent poskytuje platby inej právnickej osobe ako je vysoká škola, nie je možné hovoriť o nelegálnom školnom.
"Za nelegálne je možné označiť školné, ktoré požaduje vysoká škola v rozpore so zákonom o vysokých školách. V prípade, že sa preukáže, že iná právnická osoba ako vysoká škola poskytuje, organizuje alebo zabezpečuje vysokoškolské vzdelávanie, ministerstvo jej udelí sankciu podľa zákona. Neziskové organizácie sú samostatnými právnickými osobami. Ak študenti podpisujú zmluvy s neziskovými organizáciami a v zmluvách je uvedené, že ide o vysokoškolské štúdium, dochádza k porušovaniu zákona," uviedla hovorkyňa Španková a dodala: "V prípade, že sú študenti presvedčení, že sú porušované ich práva a všeobecne záväzné právne predpisy, sú oprávnení obrátiť sa na príslušný súd, prípadne prokuratúru, alebo podať neanonymný podnet na ministerstvo školstva spolu s dôkaznými materiálmi a poskytnúť súčinnosť orgánu kontroly pri vybavovaní ich podnetu."
Rektor požiadal o prešetrenie
O stanovisko sme požiadali aj vedenie PU. Podľa rektora René Matloviča školné vyberajú v súlade so zákonom. "Za ostatných päť rokov neevidujeme finančné platby od organizácie Erves, n.o., Dubnica nad Váhom, ani žiadnu sťažnosť študentov k predmetnej problematike," uviedol rektor René Matlovič.
V súvislosti so zverejnenou kópiou potvrdenia zdôraznil, že nie je zhotovená na univerzitnom hlavičkovom papieri a preto požiadal o prešetrenie zneužitia mena Fakulty manažmentu PU.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári