Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Na Prešovskú univerzitu poslalo ministerstvo školstva kontrolu v súvislosti so školným, ktoré mala údajne vyberať nezisková organizácia Erves. Vedenie univerzity vraj o kontrolu požiadalo samo. Podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a zastavuje všetky formy bezplatného externého štúdia mimo pôdy Prešovskej univerzity.
PREŠOV/BRATISLAVA. "Zatiaľ to pán rektor odmieta. Aj nezisková organizácia dementuje všetky tieto vyhlásenia, čiže my musíme zistiť skutočný stav a na tom základe sa potom rozhodnem," uviedol dnes šéf rezortu školstva Ján Mikolaj. Termín ukončenia kontroly nevedel definovať.
Doklad označili za falzifikát
Pochybnosti o Prešovskej univerzite súviseli s výpoveďami študentov, ktorí platili školné neziskovej organizácii Erves z Dubnice nad Váhom a zverejnili údajný doklad o vykonanej skúške na hlavičkovom papieri univerzity. Ten označili rektor René Matlovič aj dekan Fakulty manažmentu Róbert Štefko za falzifikát.
"Nie je to oficiálny dokument Prešovskej univerzity, podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Listom a faxom som zároveň požiadal ministra školstva o vykonanie kontroly, ktorá prešetrí obvinenia o tom, že univerzita vyberá školné nelegálnym spôsobom," informoval nás rektor Matlovič.
Radikálne opatrenie
Rektor urobil aj ďalší radikálny krok. "Požiadal som všetkých dekanov fakúlt, aby zastavili uskutočňovanie externej formy vysokoškolského vzdelávania, ktoré realizujú bezplatne mimo sídla univerzity a tieto aktivity uskutočňovali len v sídle univerzity. Tu si dovolím poznamenať, že realizácia študijných programov na fakultách je vo výsostnej kompetencii a zodpovednosti dekanov v zmysle zákona," dodal rektor.
Cieľom tohto opatrenia je vylúčiť možnosť vzniku špekulácií, že vysokoškolské vzdelávanie na Prešovskej univerzite má nejaké väzby na aktivity iných právnických a fyzických osôb.
Fakty
Čo hovorí zákon o sankciách
Podľa hovorkyne ministerstva školstva Dany Špankovej v minulom roku vykonali plošnú kontrolu vyberania školného na verejných vysokých školách. "Boli zamerané na výber poplatkov za štúdium v nadväznosti na prekročenie štandardnej dĺžky štúdia a na zverejnenie výšky školného v zákonom stanovenej lehote. Nie je pravdou, že neboli zistené nedostatky. Subjekty, u ktorých boli zistené, boli povinné prijať opatrenia na ich nápravu," uviedla Španková.
"V prípade, že právnická osoba, ktorá nie je vysokou školou, poskytuje, zabezpečuje alebo organizuje vysokoškolské vzdelávanie na území Slovenskej republiky, uloží jej ministerstvo školstva v správnom konaní pokutu od 16 596,50 eura do takmer 500 000 eur," konkretizovala dopady Dana Španková.
Dikcia zákona podľa hovorkyne hovorí aj o tom, že ak študent poskytuje platby inej právnickej osobe, ako je vysoká škola, nie je možné hovoriť o nelegálnom školnom. Za nelegálne je možné označiť školné, ktoré požaduje vysoká škola v rozpore so zákonom o vysokých školách. V prípade, že sa preukáže, že iná právnická osoba ako vysoká škola poskytuje, organizuje alebo zabezpečuje vysokoškolské vzdelávanie, vtedy jej ministerstvo udelí sankciu podľa zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári