Pohreb sabinovskej kultúry v Prešove. Takto nazvali svoj koncert mládežníci zo Sabinova. Podľa nich im bolo znemožnené usporiadať túto akciu v kultúrnom dome v Sabinove - Orkucanoch, preto zmenili jej miesto. Mestské kultúrne stredisko ich tvrdenia odmieta a hovorí, že je na spoluprácu pripravené.
SABINOV/PREŠOV. V malom prešovskom klube U Ponča sa uskutočnil koncert na protest proti praktikám vedenia Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Sabinove. Vystúpila tamojšia kapela Dalla mattina alla sera spolu s prešovskými skupinami Autists a Každý svoje.
Čo sa stalo
Koncert chceli usporiadať ako súkromnú akciu, teda oslavu narodenín, s vedením MsKS sa však nedohodli. "Priamo ho nezakázali, ale kládli neuskutočniteľné podmienky," povedali usporiadatelia Pavol Bujňák a Dominik Pigula.
Problém mal byť v tom, že obyvatelia domov v blízkosti kultúrneho domu Orkucany sa raz sťažovali na ohňostroj. Organizátori to vidia inak. Bujňák s Pigulom svojpomocne zorganizovali v Sabinove asi pätnásť úspešných koncertov, na ktorých účinkovali napríklad Chiki liki tu-a, Smola a hrušky, Yurij and the Gagarins, Kolowrat, Padequa či Lublau. Spravili aj nízkorozpočtový festival, ktorý mal porovnateľnú, ak nie vyššiu návštevnosť, ako podobná akcia organizovaná mestským kultúrnym strediskom.
"Máme dojem, že je to zaujatosť vedenia voči tomu, že sme v lete svojpomocne urobili festival, ktorý sa nám vydaril a ktorý podľa nich bol veľkou konkurenciou voči ich akcii Šariš Rock Fest," povedal Bujňák. "Ak oni nie sú schopní spraviť akciu, nech podporia finančne naše podujatie," podotkol s tým, že doteraz nežiadali od mesta nič.
Muzikant: V Sabinove je málo možností
"Mestské kultúrne stredisko neposkytuje veľa možností pre mladých. Keby nebolo Paľa, neboli by v Sabinove takmer žiadne koncerty," súhlasil s organizátormi "pohrebu" hudobník Jaro Ďurček zo sabinovskej formácie Dalla mattina alla sera.
Ukázalo sa to vraj aj na minuloročnom jarmoku. "Chceli sme, aby bolo hlavné pódium pre rodičov a starších a vedľajšie pre mladých," vysvetlil Ďurček s tým, že podobný model v susednom Prešove úspešne funguje. Protestnú akciu podporil aj preto, že verí, že sa situácia začne riešiť a možno už budúcoročný jarmok bude vyzerať inak. "Chýba mi spolupráca, ak človek s niečím príde, aby mu vyšli v ústrety."
Stredisko: Veď neprišli podpísať zmluvu...
Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Sabinove Magdaléna Miková nevie, ako celý problém vznikol. "Oni majú problém, my nie. Jednoducho neprišli podpísať zmluvu, takže o čom je reč? Priestory prenajímame na základe zmluvy," povedala.
Podľa nej nie je pravda, že by im kládli nesplniteľné podmienky: "Hlavne mali problém s tým, že by tam bol prítomný niekto z kultúrneho strediska, teda v našich priestoroch."
Organizátori sa podľa riaditeľky nemôžu vyhýbať zavedeným postupom. Stačilo, aby zodpovedná osoba podpísala zmluvu a oznámila mestu, že robí verejnú produkciu.
Nechápe, prečo odmietli ponuku
Na margo sťažností, že kultúrne stredisko organizuje málo koncertov, M. Miková povedala: "Stále im hovorím, príďte sem a poďme robiť koncert. Máme veľkú sálu, ktorá je k dispozícii." Zdôraznila, že mladých organizátorov viackrát sama vyzvala na spoluprácu: "Nikoho sme neodmietli. A minulý jarmok sme ich vyzvali, aby robili, nechceli. Tak ja potom neviem..."
Aká je teda pravdepodobnosť, že sa v kultúrnom dome v Orkucanoch bude hrať? "V minulosti bola, v budúcnosti bude, nikto nikomu nekladie prekážky. Budem len rada, ak si tam mladí urobia koncert. Prečo nie? Nikto však neprišiel a nepovedal, že chce robiť koncert a či sme ochotní do toho vstúpiť ako organizátori," dodala riaditeľka.
Dohodnú sa?
Po tom, čo sme sa začali o tému zaujímať, došlo k stretnutiu oboch strán. Rokovali o programe jarmoku a príprave letného festivalu.
Fakty
Stropkov ostal bez rockových koncertov
Nedostatok koncertov trápi aj mladých ľudí v Stropkove. Jediný funkčný klub sa rozhodol ukončiť svoju činnosť. Dôvodom je rozhodnutie mesta o otváracích hodinách.
Na koncerty budú musieť chodiť do susedného Svidníka. Už dohodnuté koncerty viacerých skupín (Dramatik, Slobodná Európa, Dalla mattina alla sera a ďalšie) padli. Chill Club, v ktorom sa mali konať, bol zatvorený po tom, čo vošlo do platnosti všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o otváracích hodinách. Tomuto VZN, ktoré vyvolalo viacero ohlasov, sme sa už v Korzári venovali.
Prijatie VZN podnietila petícia obyvateľov Ulice akad. Pavlova. "Vedenie mesta Stropkov sa muselo postaviť pred rébus, v ktorom proti sebe stáli obyvatelia bytových domov sťažujúci sa na rušenie verejného poriadku a nočného pokoja a na druhej strane verejnosť, uplatňujúca si svoje právo na zábavu. Povolenie na prevádzku barov, klubov a diskoték vydáva mesto Stropkov, ale k schválenému rozhodnutiu pristupuje vždy s vierou, že výsledkom bude vzájomná tolerancia a nebude dochádzať k narúšaniu kvality medziľudských vzťahov. Mrzí nás to, ale v tomto prípade vznikol konflikt, ktorý sa musel riešiť. Podľa nášho názoru elementárnou hodnotou je právo na pokojný a slušný život. Zábava vo forme klubových koncertov, diskoték či party pátrí v tomto prípade na druhé miesto," uviedol hovorca Mestského úradu v Stropkove Imrich Makó. "Vedenie mesta Stropkov sa v žiadnom prípade nezbavuje zodpovednosti na prijatom rozhodnutí, a preto nás mrzí interpretácia, na základe ktorej podľa časti verejnosti odmietame práva podnikateľov a kráčame proti mladým ľuďom. Z toho dôvodu pripomíname, že platné VZN umožňuje primátorovi mesta Stropkov povoliť otváracie hodiny od nedele do štvrtka do 24.00 hod. a v piatok a sobotu do 02.00 hod.," doplnil Makó, podľa ktorého existuje priestor na rokovanie s organizátormi akcií. "Sme presvedčení, že keď v diskusiách opadnú emócie, dokážeme si sadnúť za jeden stôl," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári