SVIDNÍK. V budove Vojenského historického múzea vo Svidníku v závere uplynulého roka nainštalovali kamerový bezpečnostný systém.
Dvakrát sa vlámali do lietadla
"V múzeu od roku 1993 pribudlo prípadov poškodzovania zbierkových predmetov umiestnených vo vonkajších priestoroch. Pred pár rokmi zmizli napríklad nemecké vojenské odznaky priamo z expozície. Často dochádza k poškodzovaniu vojenskej historickej techniky rôznymi nápismi. Zaznamenali sme aj dve vlámania do lietadla," informoval zástupca riaditeľa Vojenského historického múzea Miroslav Mihálik.
Hroby vojakov miestom pre pikniky
O nedostatku úcty k pietnym miestam hovorí aj riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič: "Miesta odpočinku vojakov sa v posledných rokoch stali priestormi na pikniky, stretávame sa aj s pozostatkami alkoholických seáns. Ľudia sa v priestoroch cintorína často správajú nevhodne. Miesto odpočinku vojakov sa budeme snažiť monitorovať bezpečnostnou technikou, všetky narušenia budeme hlásiť polícii."
Lákadlom pre turistov je vyhliadková veža
Najväčším lákadlom pre návštevníkov je vyhliadková veža pri Vyšnom Komárniku nad Duklianskym priesmykom. Vlani sa po 35 rokoch dočkala opravy.
"Začali sme rekonštrukciu kopuly a opravu podhľadov na vyhliadkovej veži. Táto práca nebola urobená od otvorenia veže v roku 1974. Osadili sme informačné tabule a mapy, ktoré pre návštevníkov znamenajú lepšie zorientovanie v histórii Karpatsko-duklianskej operácie," povedal Čaplovič.
Tento rok chcú urobiť vo veži aj bezbariérový prístup. "Na vyhliadkovej veži sme zaznamenali počas sezóny v roku 2009 takmer 12 500 návštevníkov. V porovnaní s predošlými rokmi návštevnosť mierne stúpla, evidujeme aj väčší záujem o návštevu našich zariadení," povedal vedúci múzejného oddelenia múzea vo Svidníku Adrián Latta.
Sťahovanie vojenskej techniky
Vlani presťahovali niekoľko vojenských exponátov. "Premiestnili sme tri vojenské exponáty do atraktívnejšieho prostredia, konkrétne kanónové húfnice z Nižnej Pisanej a Dobroslavy. Dve húfnice sú umiestnené pri pamätníku vo Svidníku, jedna je neďaleko vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku," informoval M. Čaplovič.
Tieto pamiatky sa pracovníci ústavu snažia sústreďovať na miesta, ktoré sú pod kontrolou a dostupnejšie najmä pre návštevníkov.
Investovali do opráv
Vojenský historický ústav v Bratislave investoval v kraji pod Duklou v uplynulých dvoch rokoch viac ako 216-tisíc eur. Peniaze išli do centrálnej expozície vo Svidníku, vyhliadkovej veže na Dukle a výstavno-informačného pavilónu. "Vlani sme investovali 187-tisíc eur, rok predtým zhruba 30-tisíc eur. Teraz sa snažíme o revitalizáciu a modernizáciu expozícií vo Svidníku. Sústredíme sa na vyhliadkovú vežu a na udržiavanie národných kultúrnych pamiatok v regióne," povedalriaditeľ VHÚ Miloslav Čaplovič.
VHÚ sa na pamiatkach pri Dukle podarilo zrealizovať okrem rutinných opráv aj ďalšie nutné rekonštrukcie pamätníkov. Pamätník generála J. Vedrala-Sázavského, Ruky ženistu, pamätník prieskumnej hliadky - takzvaný Míľnik, prešli údržbou a opravou. Na Pamätníku Československej armády na Dukle a na Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku urobili statické posudky.
V najbližších rokoch vo VHÚ počítajú s investíciami, ktoré by prispeli k udržiavaniu a zabezpečeniu týchto pamiatok.
čor
Centrálnu expozíciu čaká rekonštrukcia
Múzejné oddelenie vo Svidníku sa špecializuje na dokumentáciu dejín vojenstva na východnom Slovensku pred a počas I. svetovej vojny vo Východných Karpatoch, počas medzivojnového obdobia a obdobia II. svetovej vojny so zreteľom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia východného Slovenska v rokoch 1944 – 1945. V roku 2010 čaká expozíciu múzea modernizácia a revitalizácia.
Rezort obrany poskytol finančnú dotáciu na revitalizáciu a modernizáciu stálej expozície vo Svidníku vo výške 80 300 eur. "Modernizáciu plánujeme zrealizovať v tomto polroku. Upraví sa interiér, zaktualizuje sa obsah - dokumentačná a fotografická časť expozície. Priestor chceme zatraktívniť, plánujeme investovať do ďalšej audiovizuálnej techniky či ďalších jazykových prekladov expozícií. Zatiaľ sa počíta s dvomi jazykovými mutáciami, a to v slovenskom jazyku a v angličtine," informoval riaditeľ VHÚ Miloslav Čaplovič.
Zameranie expozície zostáva nezmenené. "Dokončujeme scenár a libreto expozície, neskôr sa budeme zaoberať aj vizualizáciou," dodal.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári