OSTROVANY. Východoslovenské Ostrovany nediskriminovali Rómov, keď vlani časť ich osady oddelili betónovým oplotením od záhrad viacerých obyvateľov obce. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré na svojej internetovej stránke zverejnilo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP). Podľa neho však obec problémom medzi Rómami a ďalšími obyvateľmi mohla predísť, keby sa ťažkosti snažila preventívne riešiť.
K porušeniu antidiskriminačného zákona nedošlo
Ostrovany plot postavili za vlastné peniaze a tvrdili, že tak chcú chrániť obyvateľov, ktorí sa stávali terčom krádeží. Stredisko však konštatovalo, že až čas ukáže, či stavba tento účel aj splnila. Starosta obce Cyril Revák stanovisko zatiaľ nechcel komentovať. Na budúci týždeň v piatok by sa ním malo zaoberať obecné zastupiteľstvo. "Dôvodom je tá skutočnosť, že o výstavbe rozhodlo zastupiteľstvo, nie starosta obce sám," povedal ČTK Revák.
"Výstavba múru bola okrem iného prejavom určitej rezignácie samosprávy," tvrdí stredisko v stanovisku, ktoré si vyžiadal vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ľudovít Galbavý. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zisťovalo, či obec postavením plota neporušila antidiskriminačný zákon. Zo záverov vyplynulo, že túto oblasť právna norma neupravuje, a preto k jej porušeniu nedošlo.
Stanovisko tiež upozornilo na nedostatočnú komunikáciu medzi zástupcami obce a Rómami ako aj medzi nerómskym a rómskym obyvateľstvom. V obci sú podľa neho údajne narušené medziľudské vzťahy, ktoré postavené oplotenie nevyrieši. Zhruba 150-metrový plot meria viac ako dva metre do výšky, jeho výstavba stála 13 000 eur.
Splnomocnencovi i samospráve stredisko odporučilo viaceré kroky, ako podobné problémy v budúcnosti riešiť. K zlepšeniu spolužitia Rómov s nerómskym obyvateľstvom by mohla prispieť vzájomná aktívna nekonfrontačná komunikácia. Pri problémoch s vysokou kriminalitou by zas mohla pomôcť polícia. "Verejné stavby v obci umiestňovať tak, aby nedochádzalo k vylúčeniu obyvateľov rómskej komunity," uvádza stanovisko.
Ostrovany majú viac ako 1 700 obyvateľov, z nich je zhruba 1 200 Rómov. Obec neďaleko Sabinova sa dostala do povedomia verejnosti vlani v lete, keď dvaja mladíci z ostrovianskej rómskej osady v susedných Šarišských Michaľanoch vážne zranili staršieho muža, ktorý sa im snažil zabrániť v krádeži televízora. Extrémistické združenie Slovenská pospolitosť potom v Šarišských Michaľanoch usporiadalo prvú zo svojich protirómskych demonštrácií. Akcia sa skončila zákrokom polície.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári