Ide pritom o satelitné domy, ktoré architektonicky zapadnú do existujúcej zástavby. Súkromní majitelia už pozemky na tento účel predali.
PREŠOV/VEĽKÝ ŠARIŠ. Petíciu, v ktorej žiadajú, aby mestské zastupiteľstvo výstavbu neschválilo, už doručili kompetentným.
"Obyvatelia, ani poslanci neboli o zámere postaviť štyri rodinné domy informovaní a ak to mesto schváli, považujeme to za nezodpovedný a neprofesionálny postup. V Prešove na Sídlisku III je zariadenie pre postihnutých a podľa našich informácií nie je vyťažené, veľkú časť priestorov prenajímajú," povedal za petičný výbor Mikuláš Drab, inak aj mestský poslanec (nezávislý). Pripomenul tiež, že už v minulosti bol na Ulici Ľ. Štúra pokus o predaj rodinného domu pre zdravotne postihnutých, ale negatívny postoj obyvateľov tomu zabránil.
Starosta je proti diskriminácii detí
Primátor Veľkého Šariša Róbert Oros (SDKÚ-DS) potvrdil, že poslancov o zámere neinformovali, pretože ešte nie je nič definitívne a zastupiteľstvo o tom bude rokovať. "Je predčasné hovoriť o záveroch, ale 60 podpisov v meste s 5 100 obyvateľmi nie je veľa. Osobne si myslím, že zakázať deťom pobyt vo Veľkom Šariši by bolo diskriminačné," reagoval primátor. Potvrdil tiež, že mesto súhlasilo so zámerom, pretože je v súlade s územným plánom. Podľa starostu pôjde o klasické domy, ktoré architektonickým, ani dispozičným riešením nenarušia okolitú zástavbu.
Nesúhlas ich zaskočil
Postaviť rodinné domy pre deti chce Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Prešove ako zriaďovateľ prešovského Detského domova na Požiarnickej ulici. "Kým sme prostredníctvom realitnej agentúry pozemky kúpili, urobili sme prieskum v okolí Prešova. Vyberali sme spomedzi 50 pozemkov a tie vo Veľkom Šariši boli výhodné z hľadiska prostredia, dostupnosti k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, službám, ale aj cenami. Pýtali sme sa aj v uliciach mesta, ale nestretli sme sa s negatívnym ohlasom," povedala vedúca odboru sociálnych vecí na ÚPSVaR Zlatica Raslavská. Netajila, že nesúhlas ľudí, vyjadrený petíciou, ich zaskočil. Detský domov už pozemky odkúpil na základe znaleckých posudkov. Podľa Raslavskej mali aj súhlas mesta, keďže nebol v rozpore s územným plánom.
Reagovala aj na návrh petičiarov, nech deti umiestnia do podľa nich nevyužitých priestorov domova na Sídlisku III. Podľa nej v tamojšom domove žijú dospelí, takže deti k nim dať nemôžu.
Rodinná výchova
Dôvod na výstavbu domov je pragmatický. Detský domov na Požiarnickej ulici v Prešove teraz sídli v starej budove, ktorá je v zlom technickom stave a do jej rekonštrukcie by bolo nutné veľa investovať. Na celý chystaný projekt je plánovaných 2,054 milióna eur zo štrukturálnych fondov a štátnych zdrojov.
Deti s najťažším zdravotným postihnutím by boli v novopostavenej kmeňovej budove na Požiarnickej ulici. Tých je 26. V novom susednom rodinnom dome by boli zdravé deti, ktoré už navštevujú základnú školu. Deti v predškolskom veku s ľahším a stredným zdravotným postihnutím by bývali v štyroch nových domoch vo Veľkom Šariši," upresnila Raslavská. Dodala, že cieľom je vytvoriť im domácke prostredie so stálym personálom a využívať pritom rodinnú formu výchovy.
"Nie sme oprávnení zaoberať sa petíciou, ale vzali sme ju na vedomie a sme ochotní poskytnúť mestu súčinnosť pri riešení problému," povedal nám Štefan Štenko z kancelárie riaditeľky ÚPSVaR.
Internátne domovy menia na rodinné
- Plánovaná výstavba v Prešove i Veľkom Šariši je súčasťou dlhodobej snahy zmeniť detské domovy internátneho typu na rodinné v takzvaných satelitoch. V jednom dome tak žije 7-10 detí so stálym personálom, ktorý im poskytuje sociálnu aj rodinnú výchovu. V zriaďovateľskej pôsobnosti ÚPSVaR v Prešove je 8 detských domovov s kapacitou 531 miest a 3 neštátne domovy pre 144 detí. V súčasnosti je v Prešovskom kraji 15 takýchto satelitov.
- Detský domov Prešov na Požiarnickej ulici je jedným z posledných, ktoré ešte transformáciou neprešli. Z tamojších 98 detí bolo 32 umiestnených do profesionálnych rodín. Ostali tak nevyužité priestory, ale hlavným dôvodom pre výstavbu nových domov je zlý technický stav objektu z 50. rokov minulého storočia. Pre nevyužité kapacity je jeho prevádzka v súčasnosti drahá. Musia teda vyriešiť umiestnenie 76 detí s nariadenou ústavnou výchovou do domov rodinného typu. Pre zdravotné postihnutie navyše potrebujú bezbariérový prístup a nemenej dôležitým dôvodom je snaha integrovať ich medzi obyvateľov Prešova aj Veľkého Šariša. Biologickí rodičia o nich neprejavujú žiadny záujem, preto zriaďovatelia dúfajú, že práve vo Veľkom Šariši nájdu svoj domov a zaradia sa do života v meste.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári