PREŠOV. Domáce pálenie alkoholu bez ohlásenia a povolenia bude naďalej trestné. Fajnšmekri, ktorí si z vykvaseného ovocia vyrábajú domáci destilát, sa musia prihlásiť u colníkov. A navyše, povinnosťou je prihlásiť každý stroj na výrobu alkoholu. Aj to, ak vlastníte iba jeho časť. Najneskôr do 15. marca. V opačnom prípade hrozia sankcie, aj pobyt za mrežami. Colníci chcú mať prehľad o každom zariadení na výrobu alkoholu. Tie zapečatia a budú mať pod kontrolou, koľko destilátu si vyrobíte. Aj to, koľko za to budete musieť zaplatiť. Tak, ako Pavel Lechman z Giraltoviec (okres Svidník). Už niekoľko rokov vlastní pestovateľskú pálenicu. Všetky medené trúbky musel oplechovať, aby mohli colníci zariadenie zapečatiť. Na každom spoji je colný uzáver. Aby mali colníci prehľad, koľko dane mu majú vyrúbiť.
Licenciu vydáva ministerstvo
Každý musí mať povolenie na výrobu alkoholu od ministerstva pôdohospodárstva. "Je to správne, ale pochybujem, že sa každý prihlási," myslí si P. Lechman. Podľa neho taká kvalita, aká sa dosiahne pálením v pestovateľskej pálenici, sa na podomácky vyrobenom stroji nedá dosiahnuť. "Taký destilát nie je kvalitný, obsahuje aldehydy. To sú tie bolehlavy. Potom acetóny, ktoré vzniknú pri kvasení a nestihnú sa vypariť. A metylalkohol. Ten nie je cítiť, je bez zápachu a chuti. Zistiť jeho prítomnosť sa dá iba chemickým rozborom. Povolené množstvo neškodné pre ľudský organizmus je skutočne veľmi malé. A toto sa dá odstrániť len v takýchto zariadeniach," vysvetľuje odborník. Dodáva, že v jeho pálenici je pri výrobe destilátu otvorený cyklus, kým v podomácky vyrobenom stroji je cyklus uzavretý a vzniká tlak. Preto tam hrozí aj nebezpečenstvo výbuchu.
Predaj panákov bez kolkov končí
Zmeny čakajú aj výrobcov a predajcov malého spotrebiteľského balenia liehu. Od marca musí byť akékoľvek množstvo označené kolkom. Aj malé poldecáky v plastových pohárikoch s alobalom na vrchu, miniatúrne panáky v malých fľaštičkách či akékoľvek iné malé balenie alkoholu – v tube či plastovom vrecúšku. Kolok musí byť nalepený na mieste označeného otvoru. Takto neoznačené balenia do 0,05 litra môžu predajcovia predávať do konca septembra. "V prípade predaja po tomto dátume hrozí podnikateľovi pokuta," informovala hovorkyňa prešovského colného úradu Renáta Kravcová.
Najnižšia sankcia je 332 eur. V posledný marcový deň uplynie lehota, dokedy musia nahlásiť, aké množstvo takto neoznačených panákov v skladových zásobách majú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári