Zrušiť či zachovať? Užitočný či neužitočný? Tieto otázky sa už dlhší čas týkajú nového odboru na mestskom úrade - odboru manažérstva kvality. Podľa prednostu je prínosom a šetrí radnici peniaze. Oponenti však tvrdia presný opak. Pridal sa k nim aj bývalý zamestnanec úradu.
PREŠOV. Odbor manažérstva kvality (OMK) ostane v organizačnej štruktúre prešovskej radnice. Takýto rezultát vynieslo, ako sme už informovali, mestské zastupiteľstvo. Za zrušenie boli len štyria poslanci, väčšina sa zdržala hlasovania.
Podľa exkancelára sa neušetrilo
Prednosta mestského úradu (MsÚ) Jozef Višňovský, ktorý bol iniciátorom vzniku tohto odboru, ho obhajoval aj tým, že v predošlej štruktúre bola zakomponovaná kancelária prednostu s 12 zamestnancami. Tú nahradil práve nový OMK s piatimi pracovníkmi, v čom prednosta vidí úsporu.
Na jeho tvrdenia zareagoval bývalý vedúci kancelárie prednostu Andrej Kaščák. Na MsÚ pôsobil 9 rokov až do konca roku 2007, dnes je na dôchodku. "Neviem, nakoľko vážne myslel pán prednosta slová o tom, že nahradil tím kancelárie prednostu odborom manažérstva kvality," hovorí A. Kaščák. Podľa neho totiž z 11 pracovníkov pôvodnej kancelárie boli 3 z referátu personalistiky a miezd, 3 z referátu informatiky, 3 z právneho referátu, 2 sekretárky (zabezpečovali aj časť agendy spoločnej úradovne) a vedúci kancelárie. "Všetci zostali v pracovno-právnom vzťahu aj v novej organizačnej štruktúre. Za posledné dva roky došlo k jedinej zmene, keď jedna zamestnankyňa odišla, druhá prišla," vraví Kaščák.
Nepozdáva sa mu ako prednosta "manévruje s číslami, pritom úrad musí platiť všetkých pôvodných zamestnancov, plus troch úplne nových pracovníkov odboru". Čo sa týka samotnej existencie OMK, Kaščák jeho opodstatnenosť posúdiť nevie. Súhlasí so snahou znížiť počet úradníkov.
Višňovský: Počet úradníkov nevzrástol
Prednosta MsÚ Višňovský nesúhlasí s Kaščákovým tvrdením, že ľudia z kancelárie automaticky prešli na iné odbory. "Je pravda, že niektorí z tých zamestnancov robia ďalej na úrade. Je to logické. Majú iné pracovné zaradenie a nastupovali na uvoľnené miesta, odkiaľ ľudia odchádzali do dôchodku." Pri obhajobe odboru hovoril Višňovský aj o úspore, po Kaščákovej reakcii už pre Korzár uviedol, že "ani noví ľudia na OMK nie sú navýšením stavu zamestnancov oproti minulosti".
Hurný: Tento odbor je zbytočný
Zrušenie odboru manažérstva kvality inicioval poslanec Juraj Hurný (SDKÚ-DS). Považuje ho za zbytočný a jeho pracovníci majú podľa neho v porovnaní s inými zamestnancami MsÚ privysoké platy.
"Vychádzal som z čísel, ktoré mi poskytol mestský úrad, s podpisom prednostu Višňovského," zdôvodňuje svoj návrh na zrušenie OMK. Podľa jeho výpočtov, vyvodených podľa mzdových výdavkov MsÚ na jednotlivé odbory, vychádza plat s osobným zvýhodnením a odmenami na OMK v priemere na 1 230 eur mesačne.
Podľa informácií, ktoré MsÚ poskytol Korzáru, mali zamestnanci OMK v roku 2008 priemernú mesačnú mzdu aj s odmenani 1 089 eur.
Pracovníci OMK teda podľa radnice nemajú viac, než vedúci odborov, ako to vychádza Hurnému. Prednosta Višňovský zdôvodňuje tento rozpor tým, že Hurný "štatisticky zle zadefinoval a odprezentoval priemerné mzdy zamestnancov". Hurný nepovažuje za dôležité, či čísla zahŕňajú aj osobné ohodnotenie, mimoriadne odmeny, či plat vedúceho odboru, ale "pre mňa je dôležité, že jeden úradník tohto odboru zarába priveľké peniaze".
Hurný je tiež presvedčený, že na MsÚ je nadstav ľudí, preto žiadal znížiť ich počet z 229 na maximálne 225. "To som hovoril ešte v minulom volebnom období, kedy som inicioval audit. Ten potvrdil, že úradníkov je veľa a ich počet odvtedy ešte stúpol," hovorí Hurný.
Až do tohto roku, keď sa pre napätý rozpočet začalo šetriť, rástli aj celkové mzdové náklady zamestnancov MsÚ. V roku 2007 to bolo vyše 1,86 milióna eur, v roku 2008 už takmer 2,38 milióna eur a za prvý polrok 2009 to bolo 1,1 milióna eur.
Jozef Višňovský. Prednosta je presvedčený o užitočnosti odboru manažérstva kvality.
Foto: frk
Poznámka
Hra s číslami
Obaja vychádzajú z rovnakých údajov, obaja majú rozdielne výsledky a obaja majú pravdu. Tak to vyzerá na prvý pohľad šerm s číslami, ktorý predvádzajú prednosta Višňovský a opozičný poslanec Hurný. Čísla sú jedna vec, každý z nich si ich zadefinoval tak, aby mu pasovali. Podstata je však inde.
A dokonca ani nie v otázke, či odbor manažérstva kvality, o ktorý sa hrá, je potrebný alebo nie je. Podstata je vo vynakladaní verejných peňazí. A v jeho efektívnosti. Úrad má pocit, že má zamestnancov málo. Veď ktorý úrad by taký pocit nemal? Ako v seriáli Yes, minister, kde vrchný úradník tento problém vyriešil elegantne: zriadením nového úradu na znižovanie byrokracie.
V Prešove bola štruktúra radnice prekopaná. Či je aj funkčnejšia, je otázne. Isté je, že je drahšia. Najväčšie pochybnosti vyvoláva sporný odbor, akýsi štát v štáte, ako hovoria zainteresovaní. V čom je teda jadro pudla? Úrad razí tendenciu získania certifikátu kvality (podarilo sa), mapovania procesov a zvyšovania kvality. Súhlas. Experti - kvalitári tvrdia, že v tomto procese ide o tri základné veci: rýchlosť, cenu, kvalitu. A vždy sa dajú dosiahnuť maximálne dve z nich. Teda nízka cena a vysoká rýchlosť na úkor kvality. Alebo nízka cena a vysoká kvalita na úkor rýchlosti. Alebo vysoká kvalita i rýchlosť na úkor ceny. Čo z toho teda platí pre prešovskú radnicu?
Ťažko povedať. Čísla výdavkov sú vysoké, ale, hm, nemáme s čím porovnávať. Rýchlosť je tiež otázna. Niekedy sa materiál predložený radnicou objaví hneď, inokedy doslova o 5 minút 12 a mnohokrát zapadne prachom a nie a nie sa ukázať na svetlo Božie. Príkladov je dosť, niet na ne priestoru. Tretí ukazovateľ (kvalita) je tiež sporný. Vychádzajúc z objavujúcej sa kritiky od poslancov, kontrolóra, ale často aj od občanov, prípadne i samotného vedenia radnice, v tomto ukazovateli úrad zatiaľ riadne pokrivkáva. Takže stále nevieme, čo je v rámci "kontrolingu" prioritou úradu.
Toto fakt nie je o nejakom jednom odbore. Je to o tom, ako radnica narába s peniazmi, ako ich rozhadzuje. Na konkrétne výstupy nového odboru si musíme vyčkať. Zatiaľ nám to však vychádza, že za veľa peňazí je málo muziky.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári