ckého prevratu.
PREŠOV. Režim, ktorý má na svedomí mnoho ľudských životov, sa začal na našom území Víťazným februárom, ako svoj prevrat nazvali komunisti.
"Keď nám bolo dvadsať, mali sme odlišné ideály. Násilie a zastrašovanie statočných sa dialo pod zástavami KSČ. Nemohli sme konať inak, len sa postaviť proti násiliu," hovorí dnes Juraj Fedor, ktorý pôsobí v dokumentačnom stredisku zločinov komunizmu a pokračuje: "Žili sme medzi mlynskými kameňmi dvoch diktatúr."
Je si vedomý, že dnes je v menšine, ale o zločinoch komunizmu mlčať nechce. Hoci boli politickí väzni rehabilitovaní, "naši udavači, vyšetrovatelia a sudcovia boli pri odchode do dôchodku zvýhodnení".
Juraj Fedor tvrdí, že v rokoch 1948 až 1989 bolo na našom území popravených 280 ľudí. Do gulagov bolo odvlečených viac ako 55-tisíc osôb, tisíce ďalších boli uväznené, mnohí z nich vo väzniciach zomreli. Ako dodáva, komunizmus sa podpísal aj na celkovom úpadku spoločnosti: "Napríklad v kláštoroch a knižniciach bolo zničených mnoho vzácnych kníh."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári