SVIDNÍK. Prečo sú zabíjačky na dedinách dnes už oveľa zriedkavejšie, ako kedysi? "Zaznamenali sme výrazný pokles hlásených domácich zabíjačiek. Chov ošípaných je náročný a už ani z finančného hľadiska sa neoplatí," informoval riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vo Svidníku Michal Zozuľák. Za posledný rok mali v regióne Svidníka hlásených len 15 zabíjačiek.
Zabíjačku treba nahlásiť dopredu
Zabíjačku treba nahlásiť na príslušnú regionálnu potravinovú a veterinárnu správu aspoň deň - dva vopred.
"Odoberieme bránicu, ktorá sa vyšetruje na trichinely (parazit známy ako svalovec - pozn. red.). Po vyšetrení na ďalší deň oznámime výsledok vyšetrenia tomu, kto zabíjačku organizuje. A tak sa ten, kto chce prasa zabíjať, dozvie, či môže mäso konzumovať. Samozrejme, v prevarenom stave. Doteraz sme mali všetky vyšetrenia negatívne," uviedol M. Zozuľák.
"Ak zabíjačku niekto nenahlási, hrozí mu podľa zákona pokuta do 331 eur," zdôraznil Zozuľák.
Zabité prasa treba dôkladne umyť
A ako vlastne vyzerá taká zabíjačka? Presný postup nám opísal mäsiar Marián Kravčišin. Prasa je vraj najlepšie zabíjať vonku, mimo chlieva, a potom ho treba poriadne umyť. "Potom prídu na rad tie najdôležitejšie kroky. Prasa sa zavesí na trojnožku. Odreže sa hlava, vyreže lalok, jazyk a nasleduje vypitvanie. Vyberú sa vnútornosti, ak majitelia zabitého prasaťa chcú črevá na klobásy. Z vnútorností sa necháva jazyk, srdce, pľúca, pečeň i slezina. Niečo z toho ide do tlačenky, jaterníc, prípadne do paštéty. Potom sa vyberie vnútorné sadlo, ktoré je pri črevách. Postupne sa odoberá pliecko, bôčik, pílkou sa odrežú rebrá," vysvetlil.
Hlava sa rozsekne na polovicu, prípadne na štvrtiny. "Vyberú sa zadné zuby, aby sa špina medzi nimi nedostala do vývaru. Hlavu potom domáci musia umývať, až kým nie je po jej umytí úplne čistá voda. Potom už záleží na domácich, na čo chcú použiť jednotlivé časti prasaťa," povedal M. Kravčišin.
Zabíjačka by mala trvať dva dni
Z prasaťa sa robia rôzne pochúťky. "Základom výroby všetkých pochutín zo zabíjačky je soľ, korenie, cesnak, cibuľa. Niekto chce pôstnejšiu tlačenku, ďalší mastnejšiu, veľa ľudí nemá rado v tlačenke chrupavky. Záleží to len a len od chuti a predstáv toho, kto vás na domácu zabíjačku pozval. V súčasnosti sa už v takej miere ako niekedy nerobia klobásy zo zabitého prasaťa, dnes je totiž na trhu široká ponuka týchto výrobkov, a treba ju vedieť aj dobre vyúdiť. Už sa aj menej mäso konzervuje, pretože dnes sú k dispozícii mrazničky, takže sa mäso dá udržať aj v takomto tepelne nespracovanom stave," uviedol Kravčišin.
Správna zabíjačka by vraj mala trvať dva dni. "Jeden deň prasa zabiť, mäso povešať, aby kvalitne vychladlo, a na ďalší deň z neho robiť výrobky. Ale dnešná doba je taká, že sa to musí stihnúť za jeden deň," dodal mäsiar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári