nadácia má objekt vo vlastníctve. Fedor Vico tvrdí, že ak súdy do konca roka nerozhodnú spravodlivo, vniknú do domu aj násilím.
PREŠOV. Rusíni z rôznych okresov Slovenska sa zároveň otvoreným listom obrátili na ministra vnútra Róberta Kaliňáka a žiadajú ho, aby založenie združenia aj počínanie zakladateľov Nadácie Ruský klub 1923, ako aj kompetentných pracovníkov ministerstva preveril.
Iniciátori akcie zhodne tvrdili, že bojujú o prinavrátenie Ruského domu všetkým Rusínom a želajú si, aby slúžil svojmu pôvodnému účelu, teda kultúrno-spoločenskej činnosti.
Čo vlastne riešil súd?
Ruský dom kúpili v roku 1925 na základe celonárodnej zbierky a finančného vkladu biskupa Petra Pavla Gojdiča. V povojnových rokoch ho skonfiškovali a po roku 1989 ho vrátili pôvodnému majiteľovi, teda Ruskému klubu. Aktivisti tvrdia, že skôr, ako sa začala naplno realizovať činnosť v Ruskom dome, podľa nich samozvaný správca, ktorý dom prevzal v roku 2006, zablokoval činnosť Ruského klubu 1923, ktorého výbor vznikol na základe demokratických volieb. Tak vznikol spor, ktorý skončil na Okresnom súde v Prešove.
"Prvostupňový súd dal za pravdu Štefanovi Sekerákovi, hoci v spore vystupoval ako žalobca aj žalovaný. Krajský súd rozhodnutie zrušil a vrátil vec na nové konanie. Prešiel rok a pojednávanie ešte nebolo vytýčené. Medzitým malá skupina ľudí zmenila stanovy klubu a na základe nich založila Nadáciu Ruského klubu 1923 na čele so Štefanom Sekerákom, a to bez vedomia ďalších členov," vysvetlil Fedor Vico a dodal: "Prehlasujem, že ak do konca roka súdy spravodlivo nerozhodnú, obídeme zákon a vnikneme do objektu aj násilím."
Ruský dom vraj funguje
Aktivisti upozornili, že s miliónovým majetkom disponujú dvaja ľudia. "Vznik nadácie umožnila nedokonalá legislatíva, respektíve stanovy Ruského klubu 1923, ktoré umožňujú, aby predseda klubu mohol sám previesť nehnuteľný majetok na nadáciu. Tak sa stalo, že s majetkom už nedisponuje členská základňa, ale pár vyvolených na čele s predsedom klubu," vysvetlil Andrej Liga.
Dodal, že už najmenej dva roky sa v Ruskom dome neuskutočnila ani jedna akcia pre Rusínov. "Máme informácie, že v roku 2008 priestory využívali zdravotne ťažko postihnutí, železničiari, Únia žien Slovenska, turisti, matičiari, len Rusíni nie. Za spomínaný rok mala nadácia príjmy 18 721 eur (564-tisíc Sk) a výdavky vo výške 23 103 eur (696-tisíc Sk)."
Štefan Sekerák ako zakladateľ nadácie oponuje, že všetko je v súlade so zákonom a Ruský dom funguje legálne. Konajú sa tam podujatia na základe požiadaviek verejnosti.
POZNÁMKA
Gestá namiesto právnikov
Ruskí lyžiari a ich priaznivci za zišli pred slovenskou ambasádou v Moskve. Žiadali prinavrátenie medailí, ktoré získala Anastazia Kuzminová Rusku. Absurdné? Iste. Takto však vyzeral aj protest Rusínov o prinavrátenie Ruského domu. Navlas rovnaký protest sa udial aj pred rokom, s navlas rovnakým výsledkom (veľa kriku pre nič). O osude vlaňajšej petície dnes ani nechyrovať. Jedinou novinkou je nápad, že ak súd nerozhodne spravodlivo (rozumej v prospech protestujúcich), do domu vniknú násilím. Fakt podarené.
Nejde teraz o to, či protestujúci majú, alebo nemajú pravdu. Právom sa cítia byť dotknutí. Ale môžu si za to (aj) sami. V kauze ide o to, že rusínske združenie získalo v reštitúcii lukratívnu nehnuteľnosť. A začali spory, komu patrí. Vždy jedna partia prehlasovala druhú a zmocnila sa budovy. Na čas, kým sa druhá partia nespamätala a nespravila to isté. A jedna z nich to vyhrala, do stanov si zakotvila síce absurdnú, ale platnú (podľa ministerstva vnútra i súdu) podmienku - každá zmena predsedu si vyžaduje podpis odchádzajúceho predsedu. Tak sa "zmocnila" Ruského domu, ktorý previedla na za týmto účelom založenú nadáciu.
Čo by bolo logické? Keby sa stretli všetci členovia organizácií, ktoré sa k Ruskému domu hlásia, dohodli sa na postupe a zvolili si legitímne (nielen legálne) vedenie. Logika však v tomto prípade nefunguje. Skôr sa SNS dohodne s SMK na predvolebnej koalícii, než by sa stretli zástupcovia oboch týchto táborov. O dohode ani nehovoriac.
A výsledok? Počká sa na rozhodnutie súdu, ktorý nemôže nič iné, len potvrdiť, prípadne vyvrátiť legálnosť jednotlivých právnych úkonov. Ak to potvrdí (čo zrejme potvrdí, ako to už raz urobil, právne dôvody na opačný verdikt zatiaľ nevidieť), nič sa nezmení. Čo potom urobia Vico a spol.? Vniknú do (cudzieho!) domu násilím? To myslel vážne a hovoril pri plnom vedomí?! To len bude divadlo! A ak súd legálnosť nadobudnutia Ruského domu nepotvrdí, čo potom? Zasa začne kolobeh volenia orgánov združenia a následné právne kroky a - zopakujme si vetu - to len bude divadlo!
Teda tak. Radšej by mali protestujúci venovať svoju energiu na prípravu dobrých právnych podkladov než vypisovať listy a organizovať happeningy. Darmo môžu mať protestujúci aj stokrát pravdu, celá ich aktivita vyznieva ako smiešne gesto.
Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári