Stretlo sa tu niekoľko harmonikárov, priaznivcov tohto nástroja a dobrej hudby. Čo je trošku na škodu, nezúčastnila sa ani jedna žena.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Do súťaže sa v úvode zapojilo osem harmonikárov. Postupne sa vystriedali štyria heligonkári a štyria hráči na ústnej harmonike. Počas súťaže sa rozhodol zúčastniť aj jeden z divákov. Ďalší zo súťažiacich dokázal, že ovláda oba tieto nástroje. Nakoniec v oboch kategóriách súťažilo po päť hráčov. Väčšina obohatila svoje vystúpenie aj spevom. V žánre piesní prevládali ľudové piesne východného Slovenska.
Trojčlenná porota hodnotila čistotu hry, rezkosť, prípravu. "Kritérií bolo viacero, ale rozhodujúce bolo, ako zapôsobila hra na poslucháčov. Riadili sme sa srdcom, keďže sme muzikanti," povedal jeden z porotcov. Po súťaži si zahrali a zaspievali všetci spoločne.
Hudba spája
Išlo o prvú harmonikársku súťaž v Mestskej galérii a múzeu vo Veľkom Šariši. Hlavnými organizátormi podujatia boli Kultúrno-informačné centrum a spevácka skupina Šarišske gavaľire.
Vedúca Mestského múzea a galérie Terézia Čápová vysvetlila: "Toto podujatie malo spojiť hráčov na harmonike a potešiť uši návštevníkov. Otcom myšlienky je pán Očkovič, líder Šarišských gavaľírov."
Pozvánka do galérie
V Mestskej galérii v Šariši sa návštevníci mohli zároveň pokochať výstavou fotografií s názvom Putovanie krajinou. Autorom voľnočasových fotografií z Prešovského samosprávneho kraja je fotoreportér Milan Kapusta. Výstava potrvá predbežne do 22. februára, keď ju má nahradiť tematická výstava venovaná Veľkej noci.
Autor: čuch
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári