PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj nenaplní pridelenú kvótu na jednoročné štúdium cudzích jazykov v zahraničí pre stredoškolákov. K dispozícii má 34 voľných miest v šiestich krajinách, z toho využije 21 poukazov.
Nezáujem o Španielsko a Taliansko
Úplne prepadnú študijné pobyty do Španielska a Talianska, o ktoré neprejavil nikto záujem. Málo prihlášok prišlo aj na štúdium nemčiny a francúzštiny. Naopak, záujem o štúdium angličtiny vysoko prevyšuje možnosti kraja, keď o 14 miest bojuje 26 záujemcov. Prihlášku na štúdium do zahraničia poslalo celkom 34 záujemcov, z nich štyri vylúčili pre nesplnenie požadovaných kritérií. Situácia sa opäť po vlaňajšku zopakovala, keď vláda sprísnila kritéria výberu a kraje nenaplnili ponuky zo zahraničia.
„Tradične ako v predošlých rokoch bol najväčší záujem o štúdium anglického jazyka v Írsku. Na ten sme zaregistrovali drvivú väčšinu prihlášok, takže nebude problém obsadiť 14 miest, ktoré máme k dispozícii,“ skonštatoval vedúci odboru školstva Prešovského samosprávneho kraja Karol Lacko. Kraj naplní aj kvótu do Ruska, kde má k dispozícii jeden poukaz, záujem o štúdium prejavili dvaja záujemcovia. Ostatné počty župa nenaplní, skonštatoval Lacko.
Päť uchádzačov prejavilo záujem o štúdium nemeckého jazyka, pričom kraj má k dispozícii osem miest. Na štúdium vo Francúzsku prišla jedna žiadosť, pričom vycestovať by mohlo šesť detí. O štyri miesta v Španielsku a jedno v Taliansku nebol záujem vôbec.
„Je to logické hlavne pri taliančine, ktorá sa na našich stredných školách neučí vôbec. Nižší záujem o ostatné cudzie jazyky treba pripísať vedomostnej úrovni stredoškolákov. Predsa len, angličtinu sa žiaci učia obyčajne ako prvý cudzí jazyk a preto ju ovládajú lepšie a na takej úrovni, aby mohli vycestovať do cudzieho prostredia na dlhší čas,“ zhodnotil stav vedúci odboru školstva.
Definitívne rozhodne ministerstvo
Menný zoznam úspešných uchádzačov samosprávny kraj zatiaľ nezverejnil. Dôvodom je podľa Lacka systém výberu. „O definitívnom pridelení sociálneho štipendia rozhoduje ministerstvo školstva. Až po ich rozhodnutí možno hovoriť, kto skutočne vycestuje do zahraničia. My zatiaľ hovoríme o žiadostiach, ktoré spĺňajú kritériá,“ vysvetlil Lacko.
V tomto roku spomedzi 89 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja prejavilo o štúdium v zahraničí záujem 16 škôl z ôsmich okresov – Sabinov, Kežmarok, Poprad, Snina, Humenné, Svidník, Bardejov a Prešov. Rovnú polovicu z nich predstavujú gymnáziá. Sociálne štipendium pre žiaka predstavuje 7 730 eur. Zahŕňa náklady na ubytovanie, stravovanie, nákup kníh a učebných pomôcok, cestovné z bydliska do miesta sídla školy v zahraničí a späť, poistné a vreckové.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári