Najprv odmietol operačný pracovník na 112-ke poslať pomoc k chorému s odôvodnením, že nesuplujú záchytku. Neskôr poslal sanitku bez lekára a až potom ďalšiu s lekárom. Pacient, ktorým bol obľúbený DJ Ferco, zomrel.
SABINOV. Svedkovia celého incidentu tvrdia, že šlo o hrubé zanedbanie povinností operačného pracovníka. Mladý a populárny diskdžokej František Cvaniga zo Sabinova zabával ľudí v jednom z prešovských disco barov v noci zo soboty na nedeľu. Náhle mu prišlo nevoľno. Čašníci preto zavolali na tiesňovú linku.
"Na 112-ke im povedali, že nesuplujú záchytku. Až na štvrté volanie poslali sanitku, po dvadsiatich ôsmich minútach. Ale bez lekára. Keď zistili, že je to vážne, poslali ďalšiu aj s lekárom," povedali nám s plačom rodičia Magdaléna a František tesne po pohrebe ich jediného syna.
Sestra: Ani kvapku alkoholu nemal v krvi
Rodičia nevedia pochopiť, ako mohol pracovník operačného strediska zareagovať takýmto nehumánnym spôsobom. "Keby mi povedali, že urobili všetko pre to, aby môjho syna zachránili, ale nedalo sa nič robiť, pochopila by som to. Ale oni zanedbali svoju povinnosť," uviedla nešťastná matka.
Najviac ju kvári myšlienka, že pri včasnej pomoci mohol jej syn ešte žiť. Fero sa narodil s postihnutím, bol trpasličieho vzrastu. "Bila som sa o neho ako dračica, venovala som mu svoj život," dodala.
Bála sa o neho, ale zakázať mu jeho lásku k hudbe nemohla. Preto jej musel v pravidelných intervaloch volať z každej diskotéky. Aj v tú noc volal. "Povedal, že nemôže hovoriť a zavolá neskôr. Zrejme mu už vtedy bolo zle a odpadol," uviedol otec.
"Nebol to infarkt ani mozgová príhoda. Nenašli mu v krvi ani kvapku alkoholu," skonštatovala Ferova sestra Martina.
V pitevnej správe je vraj uvedené úmrtie bez udania príčiny. Celý prípad príbuzní ohlásili polícii: "Na diskotékach mladí pijú aj alkohol. Nemôžu predsa záchranári preto odmietnuť zdravotnícku pomoc."
Rodičia na miesto nešťastia dorazili tesne po tom, ako lekár ukončil resuscitáciu: "Lekár povedal, že keby ho bol niekto postriasal alebo pobúchal po chrbte, srdce by mu naskočilo a mohol žiť. Ale dvadsaťosem minút je veľmi dlhý čas."
Zlyhal operátor alebo volajúci?
Na mieste zasahovali záchranári z Falck Záchrannej. Podľa ich hovorkyne Jany Héjjovej, "záchranári dorazili na miesto určenia po siedmich minútach od prevzatia výzvy z krajského operačného strediska".
Pri ich príchode bol pacient v bezvedomí, nedýchal, na hlave mal otvorenú ranu. Záchranári sa ho pokúsili oživiť, resuscitácia však, žiaľ, nebola úspešná."
Chyba sa zrejme stala na operačnom stredisku integrovaného záchranného systému (IZS). Podľa hovorkyne IZS Dominiky Šulkovej prijali k danému prípadu na linku tiesňového volania 155 celkovo tri hovory: "Ako prvé bolo volajúcemu doporučené kontaktovať mestskú políciu, pretože nám bol nahlásený návštevník nočného baru pod vplyvom alkoholu. V nasledujúcich dvoch volaniach sa stav pacienta zmenil. Podľa volajúcich z miesta spadol a krvácal z poranenia na hlave."
Až po tomto ozname údajne ihneď vyslali rýchlu zdravotnú pomoc: "Vzápätí za ňou bola vyslaná aj rýchla lekárska pomoc, pretože sa stav pacienta rýchlo menil." Obe posádky boli podľa D. Šulkovej na mieste v priebehu šiestich minút od nahlásenia zmeny stavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári