PREŠOV. V šarišských obciach je stále menej knižníc. Mnohé zanikajú, trápi ich málo peňazí na nákup nových kníh aj nedostatok čitateľov. Študentka Zuzana Cifrová z Dubovice (okres Sabinov) knihy potrebuje. Využíva však univerzitnú a Vedeckú knižnicu v Prešove.
„Ani neviem, či v obci knižnica ešte pracuje. Keď som chodila na základnú školu, čosi také v obci bolo. No dnes naozaj neviem. Vôbec tieto služby nevyužívam. Potrebujem odbornú literatúru, a tú nachádzam zväčša vo vedeckej," vraví študentka.
Každý rok je ich menej
Metodička Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Andrea Dohovičová potvrdila, že situácia v obecných knižniciach je vážna.
"Knižnice sa rušia každý rok, stagnujú. Existujú, ale z rôznych dôvodov nefungujú dlhší čas. Dôvodmi môžu byť buď nedostatok financií na prevádzku, nákup nových kníh alebo personálne zabezpečenie. Obyčajne sa rušia neperspektívne knižnice, ktoré sú už roky nefunkčné, niektoré dokonca od roku 1989 a existujú len formálne," informovala A. Dohovičová.
Takmer 130 knižníc v dvoch okresoch
Knižnica P. O. Hviezdoslava je regionálna s krajskou pôsobnosťou. "V súčasnosti metodicky usmerňujeme 128 knižníc v okrese Prešov a Sabinov," povedala Dohovičová. Pred desiatmi rokmi ich bolo o desať viac.
Obecná knižnica pracuje aj v Ľutine (okres Sabinov). „Snažíme sa ju zachovať. Deti ju využívajú a najmä tie zo základnej školy. Teraz ju na chvíľu presťahujeme, lebo budovu, kde sídli, budeme rekonštruovať," informoval starosta obce Ľutina Vladimír Lelovský.
Ako povedal 24-ročný študent Ján Poráč, tunajšiu knižnicu nevyužíva: „Kedysi som tu chodil rád, stretli sme sa tam s kamarátmi a predbiehali v tom, kto prečíta viac kníh. Aj dnes to tak funguje, no teraz čítam len literatúru v odbore, ktorý študujem."
Peňazí na nové knihy niet
Je málo obecných knižníc, ktoré pravidelne každý rok nakupujú nové knihy. Kameňom úrazu sú financie. "Zo skúseností vieme, že nákup nových kníh a kvalita služieb sa odvíjajú od postoja starostu a zastupiteľstva k tejto inštitúcii, ktorá je mnohokrát jedinou kultúrnou inštitúciou v obci," skonštatovala Dohovičová. Dodala, že obecné knižnice obyčajne nakupujú raz až dvakrát do roka, no väčšina nenakupuje knihy vôbec.
Najviac si požičiavajú deti a mládež
Aké knihy sa požičiavajú najviac? "Je to najmä literatúra pre deti a mládež - beletria aj náučná, pretože väčšiu časť používateľov knižníc tvoria deti do 15 rokov. Dospelí najviac čítajú beletriu - detektívky, romány pre ženy, aj keď mnohé z knižníc majú veľmi kvalitný fond náučnej literatúry," uviedla A. Dohovičová.
Bibliobus nahradil obecné knižnice
V okresoch Svidník a Stropkov už od roku 1993 funguje služba takzvaných bibliobusov - pojazdných knižníc.
SVIDNÍK. "Je to služba, ktorá funguje a je osvedčená aj v zahraničí. V týchto okresoch je veľmi veľa malých obcí s malým počtom obyvateľov, a kamenné knižnice v príliš malých obciach sú dosť nerentabilné. Bibliobus obsluhuje 72 knižníc a ročne je v rámci tejto služby aktívnych okolo 1200 čitateľov, ktorí urobia cca 40 000 výpožičiek, čo sú veľmi pekné výsledky.
Knižnično-informačné služby plnohodnotne nahrádza, ba dokonca v obciach, v ktorých kamenné knižnice fungujú, je doplnkovou službou. Stagnujúce knižnice v týchto okresoch máme v pláne po dôkladnom prehodnotení rušiť, alebo podľa možností obnovovať," informovala metodička Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Andrea Dohovičová.
Z pôvodne dvoch bibliobusov je v súčasnosti v prevádzke len jeden. "Bibliobusy majú svoje roky a technická prevádzka nebola dostačujúca. Urobili sme z dvoch autobusov jeden. Rovnako sme tak urobili z príčin doliehajúcej ekonomickej krízy a menšieho počtu financií, ktoré by nám umožnilo investovanie do dvoch autobusov. Rovnako sme služby zmenili z týždňových intervalov na dvojtýždňové," uviedol riaditeľ Podduklianskej knižnice vo Svidníku Kamil Beňko.
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári