PREŠOV. Pripravovaný Atlas histórie Evanjelickej cirkvi a. v. (ECAV) na Slovensku tvorí súbor 120 autorských originálov máp. Dejiny slovenských evanjelikov sú tu spracované podľa viacerých kritérií. Jedným z nich je vývoj počtu a rozloženia evanjelikov a ich zborov na Slovensku. Od čias Martina Luthera v 16. storočí až po začiatok 21. storočia. Práve tento pohľad tvorcov atlasu ukázal, že "baštou" evanjelikov v súčasnosti je východ Slovenska. V Prešove sídli biskup tejto cirkvi.
Spolu 6 kapitol atlasu vytvára čitateľovi dejinný obraz nielen o vývoji počtu slovenských evanjelikov a ich zborov na našom území, ale aj luteránskych spoločenstiev v zahraničí. Tvorcovia atlasu použili na tvorbu máp množstvo kritérií a dejinných udalostí. Od samotnej historickej línie ECAV na Slovensku cez vývoj školstva, Viedenskú arbitráž (1938), reemigráciu Slovákov (1947-1950), budovanie nových kostolov v 20. storočí, počet zachránených evanjelických knižníc po roku 1990 až po vekovú a vzdelanostnú štruktúru evanjelikov na Slovensku po roku 2001. „Do konca tohto roka by sme chceli atlas dokončiť, pripraviť do tlače a potom ho vydať," dodala hlavná autorka atlasu Dagmar Kusendová z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Bude slúžiť ako učebná pomôcka?
Formát výtlačku bude mať veľkosť klasického školského atlasu. Atlas po prvý raz prezentovali pred pár dňami v dvorane evanjelického kolégia v Prešove. „Táto práca by nemala byť určená pre úzku skupinu odborníkov, založená niekde vo vitríne," uviedol jeden z autorov Mojmír Benža z Ústavu etnológie SAV. „Mohol by slúžiť ako učebná pomôcka na evanjelických školách alebo by bol východiskom pre komplexné dejiny ECAV na Slovensku. Tie doteraz na Slovensku vytvorené neboli."
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári