VEĽKÝ ŠARIŠ. Mestské zastupiteľstvo (MsZ) vo Veľkom Šariši (okres Prešov) schválilo uznesenie, ktoré nedovoľuje výstavbu sociálneho zariadenia pre deti z detského domova. Primátor Róbert Oros (SDKÚ-DS) bude uznesenie vetovať. Občania nechcú prijať do svojho susedstva chovancov domova. Proti výstavbe sociálneho zariadenia bola časť obyvateľov mesta na čele s poslancom Mikulášom Drabom (NEKA).
Drab presadil svoje
Mestskí poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve v piatok najprv odmietli výstavbu štyroch satelitných domčekov v časti Doliny, pretože v územnom pláne je na tejto ulici schválená iba rodinná výstavba. Proti hlasoval jediný poslanec, Ladislav Babuščak (nezaradený, ex-SDKÚ).
Poslanec M. Drab potom informoval, že občania Veľkého Šariša si neprajú takéto zariadenie na území mesta vôbec a na jeho návrh poslanci schválili ďalšie uznesenie, ktoré nedovoľuje postaviť sociálne zariadenie tohto typu v celom katastri mesta. Z 11 poslancov návrh podporilo deväť.
Toto uznesenie primátor Róbert Oros nepodpíše, považuje ho za protiústavné. Súhlasí s ním aj poslanec L. Babuščak, ktorý za uznesenie nehlasoval. S výstavbou rodinných domčekov súhlasí. "Postihnuté deti predsa nemôžu nikomu ublížiť," povedal pre Korzár a dodal, že "verejnosť bola zmanipulovaná". Narážal na leták, ktorý sa vo Veľkom Šariši objavil a bol formulovaný v tom duchu, že so sociálnymi zariadeniami prídu do mesta rôzne podvratné živly.
Po malej petícii má prísť veľká
Návrh, aby nikde v meste nemohlo stáť sociálne zariadenie, predložil poslanec M. Drab. Priamo na zasadnutie zastupiteľstva ho prišlo podporiť vyše 40 odporcov detského domova. M. Dráb pre agentúru SITA povedal iba toľko, že ich petícia nie je zameraná proti deťom ako takým, ale "tam kde sú, je im lepšie".
Samotný text však hovorí o niečom inom. Na radnicu odovzdali petíciu so 60 podpismi " občanov a vlastníkov pozemkov v lokalite Doliny bojujúcich proti zamýšľanej výstavbe sociálnych zariadení pre postihnuté deti v tejto lokalite". Drab tvrdí, že s ňou oslovili iba ľudí, ktorí v tejto lokalite bývajú alebo tu vlastnia pozemky.
Keď sa primátor R. Oros (na snímke SITA) pre Korzár i pred poslancami vyjadril, že pri počte 5 100 obyvateľov mesta ide o slabú odozvu, spustili Drab a spol. novú petíciu. V záhlaví napísané, že je "proti presunu inštitúcie z Prešova do Veľkého Šariša". Podľa Draba ju podpísalo 750 ľudí. "Nikto z poslancov túto petíciu nevidel," oponuje L. Babuščak. Petíciu neeviduje ani mestský úrad.
Oros: "Je to protiústavné a diskriminačné"
Primátor Oros tvrdí, že "občania reagujú aj pod tlakom nepodložených informácií, že sa zariadenie časom zmení na reedukačné centrum pre delikventnú mládež". Prvé uznesenie o zastavení výstavby troch rodinných domov v časti Doliny by malo byť platné. To druhé primátor nepodpíše, pretože ho považuje "za protiústavné a diskriminačné". K problému sa chce vrátiť na najbližšom zastupiteľstve, kde bude vecne argumentovať a verí, že jeho veto mestský parlament neprelomí.
Fakty
Vývoj kauzy
Do Veľkého Šariša by sa mali presťahovať deti z Detského domova na Požiarnickej ulici v Prešove.
Odpor voči výstavbe sociálneho zariadenia, v ktorom by malo bývať v štyroch rovnakých domčekoch nanajvýš 40 detí s nariadenou ústavnou starostlivosťou, sa vystupňoval po tom, ako sa občania Veľkého Šariša dozvedeli, že ide o zdravotne postihnuté deti. Nevôľu vyvolala aj informácia, že v zariadení môžu ostať až do 18. roku života. Zavážila aj skutočnosť, že ide zväčša o rómske deti.
Na stretnutí s Veľkošarišanmi sa zúčastnila za zriaďovateľa detských domovov aj riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Alena Krištofíková spolu s riaditeľkou odboru sociálnych vecí a rodiny Zlaticou Raslavskou. Znepokojeným občanom vysvetlila dôvody, prečo deti potrebujú presťahovať. Ide o domov, ktorý ešte neprešiel transformáciou na zariadenie rodinného typu.
Terajšia budova si vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu, lebo má vysoké tepelné straty a nie je v nej vyriešená bezbariérovosť. Časť detí s ťažkým zdravotným postihnutím by ostala v Prešove, pre skupinu s nižším a stredným hendikepom plánujú postaviť štyri rodinné bunky za pomoci dotácií zo štrukturálnych fondov EÚ a verejných zdrojov. Odmietavý postoj občanov Veľkého Šariša ich zaskočil.
frk/sita
POZNÁMKA
Na Šarišu tak
Folklórny súbor Šarišan z Prešova má taký program, že Na Šarišu tak. A folklórny súbor z Veľkého Šariša, zvaný mestské zastupiteľstvo, má tiež program, ktorý by mohol niesť rovnaký názov. Už sme to zažili. Déja vú ako vyšité.
Najprv sa poslanci uznesú, že treba spaľovňu. I ozve sa zopár ľudí, že to nie je dobrý nápad. A nijaký problém. Najbližšie sa uznesú, že spaľovňu netreba.
Alebo sa zhodnú, že natáčať ich predstavenia na kameru sa zakazuje. Ale keď sa ozve zopár "divákov", že je to v rozpore so zákonom a ešte to robí hanbu, zakážu, čo zakázali a ešte kúpia kameru. Na Šarišu tak. Má to ešte pokračovanie, že kameru áno, ale nahrávky nezverejnia a potom, že teda áno, atď. Poznáte to.
Ďalšia repríza úspešného predstavenia, ktoré sa opakuje roky. Trebárs pri zákone o informáciách. Najprv ho obmedzili tak, že skoro všetko zakázali, hneď na to všetko sprístupnili. Presne podľa publika. Na Šarišu tak.
Čo s tým? Jasnosť a jednoznačnosť postoja poslancov odráža jediná vec, koľko príde do sály ľudí, prípadne či sa to objaví v novinách. A tak najprv bezproblémová stavba štyroch domčekov sa môže zmeniť na drakonický problém, kde treba špeciálnym uznesením zakázať všetky stavby tohto typu v celom meste. Avšak netreba zúfať. Ak náhodou sa za tieto "pevné" postoje poslancov na nich znesie nová kritika, šmahom ruky uznesenia najbližšie zmenia. Na Šarišu tak.
Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári