Ťažký úraz sa stal Jarmile Sipskej pri ceste do kostola na neupravenej mestskej komunikácii. Noha jej vkĺzla do výtlku a spadla. Nasledovala operácia a po nej sťažnosť na mestský úrad i prokuratúru. Vinu za zničenú cestu v krajskom meste vraj nenesie nik.
PREŠOV. Jarmila Sipská z Gaštanovej ulice v prešovskej mestskej časti Nižná Šebastová spadla v auguste minulého roka pre neopravenú mestskú komunikáciu. Utrpela zlomeninu dolnej ľavej vretennej kosti s posunom úlomkov, lakťovej kosti a krčka stehnovej kosti. Musela podstúpiť závažnú operáciu, v nemocnici ležala niekoľko týždňov. Odvtedy sa lieči a je práceneschopná, trpí veľkými bolesťami.
"Potrebovala som prejsť cez most na druhú stranu ulice, kde bývam. Šla som ráno do kostola. Pustila som sa priečne po ceste, ktorá je vysypaná kamienkami. Pravá noha sa mi na nich pošmykla a začala som sa nimi viesť a balansovať. Snažila som sa vyrovnať. Ale pod kamenčím bola diera, výmoľ, do ktorého mi vpadla noha. Nemala som šancu čosi robiť. Hodila som sa na ľavú stranu. Keby som spadla naznak a udrela si hlavu o vyvýšený kanál, tak som na mieste zabitá," opisuje svoj pád bývalá riaditeľka školy. Od osudného dňa potrebuje sústavnú opateru. Stará sa o ňu jej sestra.
Prokuratúra: Vinu nenesie nik
Po pár týždňoch podala pani Sipská sťažnosť mestskému úradu aj podnet na prokuratúru. Tá napodiv síce zistila, že skutok sa stal, ale oznámenie poškodená podala, až keď bolo "bezpredmetné vykonať obhliadku miesta činu."
Ďalej zistila, že ulica Gaštanová je štvrtej triedy. Vzhľadom na zatriedenie ulíc vraj žiaden predpis neuvádza, kedy sa má "vykonávať ich údržba."
Nakoniec na prokuratúre zistili aj to, že "vysprávky oboch ulíc boli zrealizované v lehote od 15. 7. 2009, keď boli opravené výtlky."
Akým spôsobom prokuratúra k tejto informácii prišla, sme sa pokúšali zistiť. Pani Sipská i jej susedia totiž tvrdia, že to nie je pravda: "Každý jeden sused to dosvedčí a máme aj fotodokumentáciu, ktorú urobil môj právnik."
Z prokuratúry sme do uzávierky odpoveď napriek prísľubu nedostali. Prokurátorka, ktorá uznesenie o zamietnutí sťažnosti ako nedôvodnej podpísala, tvrdí, že nikto nenesie vinu na ujme na zdraví poškodenej. Lebo cesta bola údajne krátko predtým opravená a "nikto z občanov nenahlásil nedostatky na ceste."
Podľa nej správca "týchto ciest nemá zákonom stanovenú povinnosť kontrolovať tieto cesty a ich kvalitu." A vraj mala poškodená "ako osoba znalá miestnych podmienok pri prechádzaní cez túto komunikáciu zvýšiť opatrnosť."
Mesto neodpovedalo vyše pol roka
Mesto, naopak, na sťažnosť zranenej ženy nereagovalo vôbec. Hovorkyňa Prešova Iveta Adamová nám opakovane tvrdila, že poškodená žiadnu "sťažnosť, žiadosť či iný dokument mestu neposlala."
J. Sipská pritom má originál podacieho lístka adresovaného mestskému úradu. Podľa Adamovej je táto záležitosť "stále v štádiu riešenia."
O probléme sa vraj dozvedeli iba od prokurátora. "Podľa Správy a zimnej údržby prešovských ciest, ktorá bola taktiež vyzvaná, aby sa k tomu vyjadrila, poškodená uviedla niektoré rozporné údaje," povedala nám hovorkyňa. Na otázku aké, odpovedať nevedela.
Vraj volala na Správu a zimnú údržbu prešovských ciest, aby jej "popísali svoj pohľad na daný problém." Tí už údajne poslali svoje stanovisko prokuratúre, no hovorkyni ho nekonkretizovali. "Nevidí sa im na celom prípade niekoľko záležitostí. To je všetko, čo od nich viem," dodala hovorkyňa.
Nedozvedeli sme sa od nej ani odpoveď na to, kedy cestu opravovali a či má mesto k dispozícii faktúry za opravované výtlky z 15. júla. Skonštatovala však, že mesto má poistenie pre takéto možné odškodnenia ujmy na majetku a zdraví občana vo výške poistnej sumy až 664-tisíc eur (20 miliónov korún).
Fotka "opravenej cesty". J. Sipská na nej spadla v auguste 2009, opravili ju vraj v júli. Fotografia vznikla pred týždňom.
Foto: Ingrid Timková
Poznámka
Je povinnosť občanov hlásiť diery na ceste?
Ak občan spadne na neupravenej ceste, nie je za to zodpovedný nik. Podľa prokuratúry. Tak to je v prípade pani Jarmily Sipskej, ktorá býva v krajskom meste a platí aj tomu primerané miestne dane. Spadla na neopravenej ceste, na výtlku zasypanom kamienkami. Nemohla vedieť, že jama je hlboká a noha sa jej zasekne tak nešťastne, že sa takmer prizabije.
Prokuratúra síce zistila, že skutok sa stal, ale trestné oznámenie bolo podané až o dva mesiace. Vtedy vraj už bolo bezpredmetné vykonať obhliadku miesta činu. Nezaoberala sa tým, že poškodenú hneď odviezli do nemocnice, kde ju operovali a mala nielen vážny zdravotný problém, ale aj problém postarať sa sama o seba. Ale načo sa zamýšľať nad tým, čo netreba.
Páni prokurátori však zistili, že "vysprávky oboch ciest boli zrealizované v lehote do 15. 7. 2009". Ako na to prišli? Preverili si faktúry za dodané služby mestu po oprave cesty? Obyvatelia oboch ulíc tvrdia, že v tom čase žiadne vysprávky robené neboli a sú ochotní svedčiť. Vypočula prokuratúra týchto svedkov? Napokon, cesta je plná výtlkov dodnes. A argument, že si mala dávať pozor, neobstojí. Lebo nespadnúť na ceste plnej jám má problém aj mladý človek, nieto starší ľudia. Leda, ak by sa tadiaľ dávali prevážať vrtuľníkom...
Perličkou na záver je vyjadrenie prokurátorky, že "nikto z občanov nenahlásil príslušným orgánom závady na ceste". A vraj správa týchto ciest "nemá zákonom stanovenú povinnosť kontrolovať tieto cesty a ich kvalitu". Občania majú stanovenú povinnosť hlásiť závady na cestách? Zrejme áno. Možno sa raz dozvieme, že my, občania, sme zodpovední za emisný škandál, nástenkový tender či za čachre s pozemkami pod Veľkým Slavkovom. Lebo sme to nenahlásili "príslušným orgánom".
Ingrid Timková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári