PREŠOV/KENDICE. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) chce pritvrdiť. Cieľom zavedenia procesu odstávok nemá byť odstavovanie odberateľov od dodávky vody, ale zníženie počtu neplatičov. "Chceme, aby si uvedomili, že naša spoločnosť týchto neplatičov dlhodobo úveruje. Zámerom je dosiahnuť to, aby ešte pred odpojením zaplatili," konštatoval generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.
Podľa jeho slov skončili časy, keď by vodárne nútené tolerovať neplatičov a len čakať, kedy a či zaplatia. "Je to divné, že keď my odstavíme neplatičov, hneď sa píše v novinách, že aj naši rómski občania musia nejako žiť," poznamenal Hreha a zvýraznil, že preňho nie je kategória Róm/Neróm, ale platič/neplatič. A vodárenská spoločnosť nemôže riešiť sociálnu situáciu v štáte. "Všetci, ktorí neplatia za vodu, okrádajú tých, ktorí platia. Neprejaví sa to síce na ich faktúrach, ale v našich stratách," dodal S. Hreha.
Nový systém aj v Prešove
"Tak, či tak odstavujeme, v prípade, že niekto neplatí. Elektronický systém však bude operatívnejší, rýchlejší a efektívnejší," povedal riaditeľ prešovského závodu VSS Jozef Polomský.
Systém odstávok spustia 29. marca. Doposiaľ funguje v závodoch VVS v Michalovciach, Humennom a Košiciach. Podľa Polomského majú vodárne aj v Prešove problémy s neplatičmi. Medzi nich patrí napríklad podnik ZVL.
Znovunapojenie vyjde draho
Ekonomická riaditeľka VVS Anita Gašparíková konštatovala, že v súčasnosti elektronicky monitorujú 140-tisíc odberových miest. "Evidujeme 1 567 odberových miest, kde sú pohľadávky, 460 z nich je odstavených," upresnila.
Systém funguje tak, že druhý deň po lehote splatnosti vygeneruje upomienku. Pokiaľ sa na účte VVS do 30 dní neobjavia peniaze od odberateľa, systém automaticky vydá príkaz na odstávku. Ten príde cez SMS priamo konkrétnemu pracovníkovi.
Za opätovné napojenie na platí zákazník 110 eur. Podľa predstaviteľov VVS sa automatický systém osvedčil.
Nová akreditácia pre laboratórium
KENDICE. Okrem zníženiu neplatičov je prioritou vodární monitorovanie kvality vody. Východoslovenská vodárenská spoločnosť má 13 laboratórií. Z nich 8 na pitnú vodu a 5 na odpadové vody. Po Košiciach a Humennom získalo akreditáciu aj laboratórium odpadových vôd v Kendiciach pri Prešove. "Kvalita vody sa sleduje už v procese výroby," povedala vedúca útvaru chemicko-technologických činností VVS Nataša Riganová, pričom zdôraznila, že snahou vodární je zvyšovanie kvality služieb. Nové laboratórium získalo certifikát od Slovenskej národnej akreditačnej služby 12. marca. "Získané osvedčenie je uznaním, že akreditované laboratóriá sú schopné vykonávať skúšky nezávisle a odborne," dodala N. Riganová.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári