Projekt Synagoga Slovaca je aktivitou Slovenského centra židovského kultúrneho dedičstva v Bratislave. Všetkých 25 synagóg zahrnutých do projektu Synagoga Slovaca je označených tabuľou s modrým logom, ktorá informuje, že patria k najhodnotnejším židovským pamiatkam Európy. Bardejovské suburbium má ešte jeden dôležitý význam, spolu s mestom Bardejov je zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.
BARDEJOV. Tabuľu o zaradení bardejovského suburbia do kultúrnej cesty po európskych synagógach odhalil hlavný košický rabín Jossi Steiner. Asistoval mu Peter Hudák, aktivista oživovania bardejovskej židovskej histórie.
Odhaleniu tabule predchádzal seminár o židovstve. Jeho súčasťou bol odkaz Bardejovčanom na obnovu suburbia od bardejovského žida Emila Fisha, žijúceho v Los Angeles. Okrem bratislavského centra židovského kultúrneho dedičstva sa na organizovaní podujatia podieľalo Šarišské múzeum v Bardejove a Bardejovský výbor pre zachovanie židovského dedičstva (Bardejov Jewish Preservation Commitee) z USA, ktorého zakladateľom je Emil Fish. Pre úplnosť sa žiada dodať, že do európskej cesty po židovských pamiatkach na Slovensku patrí od jesene minulého roku aj synagóga Chevra Bikur Cholim na Kláštorskej ulici v Bardejove.
Pamiatka sa využívala ako železiarstvo
Suburbium je najvýznamnejšou lokalitou kultúrneho dedičstva v Bardejove. Pozostáva zo synagógy, školy (bet midraš) a rituálneho kúpeľa (mikve). V minulosti stál pri areáli aj rituálny bitúnok. Synagóga pochádza z roku 1836. Ide o unikátny typ deväťklenbovej synagógy. Interiér pozostáva z predsiene, malej študovne, hlavnej mužskej modlitebne a ženskej galérie. Hlavný modlitebný priestor je zaklenutý deviatimi klenbami, v centre ho podopierajú štyri piliere, medzi ktorými bola umiestnená bima. Klenby sú pokryté bohatou ornamentálnou maľbou.
Najzaujímavejším artefaktom synagógy je hebrejský nápis umiestnený nad vstupom do hlavnej sály (foto na titulnej strane). Poeticky ladený text poskytuje informácie o čase výstavby a donátoroch. Suburbium po desaťročia využívalo ako sklad železiarskeho tovaru. V najkritickejšom technickom stave je synagóga. Budova rituálnych kúpeľov (mikve) bola zrekonštruovaná, využíva sa na komerčné účely (predajňa železiarstva).
Záväzok voči UNESCO sa porušuje
Stav suburbia znepokojuje bardejovských židov v zahraničí. Emil Fish žijúci v Los Angeles poslal Bardejovčanom odkaz: "V roku 2000 bolo židovské suburbium zapísané do dedičstva UNESCO, cez dodatok k zápisu mesta Bardejov. Vláda SR sa pri tejto príležitosti zaviazala, že pomôže pri obnove a starostlivosti o túto židovskú pamiatku. Podľa môjho názoru súčasné využitie suburbia porušuje záväzok mesta voči organizácii UNESCO a znesväcuje túto pamiatku holokaustu. Prejavte, prosím, znepokojenie nad ochranou židovských pamiatok. Naliehajte na štátnych predstaviteľov, aby pomohli pri vyprázdnení suburbia, jeho zrekonštruovaní a pretvorení na kultúrne centrum a pamätník. Je to súčasť našej spoločnej minulosti."
Emil Fish sa narodil v Bardejovskej Novej Vsi, spolu s rodinou ho v roku 1944 nacisti zatkli a poslali do koncentračného tábora v Nemecku. Holokaust prežil a do Bardejova sa vrátil: "Všetko bolo iné. Pred vojnou nás židov v Bardejove žilo asi štyritisíc, prežilo nás približne 500 a do Bardejova sa vrátilo 300. Nová životná realita nás však donútila hľadať si inde domov." Emil Fish odišiel roku 1949 do Izraela. Bardejov opäť navštívil v roku 2005, po 56 rokoch. Zároveň dodáva: "V Bardejove som vyrastal, moja babička a ďalší príbuzní sú pochovaní na tunajšom židovskom cintoríne. Aj napriek holokaustu nikdy nezabudnem na moje rodné mesto."
meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári