Náhodou to zistil jeden z chatárov. Na nete objavil kompletný projekt lomu a prístupovej cesty k nemu.
ŠIROKÉ/POĽANOVCE. Bývalý lesník a súčasný poslanec obecného zastupiteľstva v Širokom (okres Prešov) Stanislav Valenčín prežil celý svoj život v pohorí Branisko. Štyridsaťdva rokov tu pôsobil ako strážca lesa. Pozná tu každý kúsok zeme. Výstavba kameňolomu na Branisku ho znepokojuje. Najmä to, že nikto sa na názor tunajších ľudí k plánovanej stavbe nepýtal.
"Myslím si, že nás sa táto stavba tiež dotkne," vraví 65-ročný S. Valenčín. Je presvedčený, že lom bude nepriaznivo vplývať na prírodu a strpčovať život ľuďom aj zvieratám.
Kameň chcú ťažiť pri Chválabohu
Vybudovať ho chcú v katastri Poľanovce (okres Levoča), prístupová cesta povedie od Širokého. Je plánovaný v doline Dolného potoka, v lokalite Sosnie. Ide o centrálnu časť pohoria Branisko, v blízkosti sedla Chválabohu. Podľa lesníka je to územie s lesnými porastmi, lúkami, vodnými tokmi, s účelovými komunikáciami a chatovou výstavbou.
Prístup pre ťažké nákladné autá chcú pripraviť rozšírením jestvujúcej lesnej cesty. Tá začína na vrchole priesmyku, na Chválabohu. Teda na vrchole horského priechodu Branisko. Nový lom má zabrať približne desať hektárov pôdy. "Bude v chránenej oblasti jaskyne Diablova diera. Neďaleko je aj chránené územie európskeho významu Rajtopiky," vysvetľuje Valenčín. Je presvedčený, že novovybudovaná prevádzka môže ohroziť aj vodný zdroj riečky Malá Svinka. Autori v štúdii k pripravovanému zámeru uvádzajú: "V katastrálnom území obce Poľanovce sa nenachádza žiadne územie z národnej siete chránených území ani žiadne územie európskeho významu."
Podľa Valenčína sa štúdia zaoberá najmä dopadom prevádzky lomu na obyvateľov Poľanoviec. "V štúdii som sa dočítal, že na Poľanovčanov to nebude mať žiaden dopad. To je pravda. Lebo lom bude síce v ich katastrálnom území, ale za dvoma dolinami a dvoma kopcami. Ale to, že prach bude odvievať severný vietor dole dolinou do chatárskej osady a smerom na Široké, to sa už nezdôvodňuje."
Štúdia pritom priznáva vplyv prašnosti na chatársku osadu. Ľudia z dediny sú výstavbou pohoršení: "Voľakedy tu mali stavať sanatórium. Je tu podobný vzduch, ako vo Vyšných Hágoch. A teraz tu postavia lom," vraví nahnevane Jozef Katriňák.
Názor Širočanov nebol podstatný
Starosta Širokého sa o spomínanom zámere dozvedel koncom minulého roka od poslanca Valenčína. "Nie sme účastníkmi stavebného konania. Nemáme zákonný nárok sa k tomu vyjadrovať," tvrdí starosta Stanislav Bartoš. V lome sa má ťažiť grandiorit, hornina podobná žule.
"Nebolo našou povinnosťou rokovať s obyvateľmi Širokého, lebo ťažba je plánovaná do katastra inej obce. Jej vyjadrenie, rovnako aj vyjadrenia ďalších inštitúcií máme. Zákon sme dodržali," konštatuje predstaviteľ ťažobnej firmy Jozef Petraško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári