GIRALTOVCE. Africké bubny nazývané djembé využívajú v Domove sociálnych služieb v Giraltovciach (okres Svidník) ako jednu z nových foriem muzikoterapie.
Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka zariadenia Slávka Vojčeková, bubnovanie veľmi priaznivo pôsobí na odbúranie stresu. V sociálnom zariadení žijú klienti prevažne s mentálnym a kombinovaným postihnutím.
Projekt s názvom Bubnovanie ako terapia si vyžiada 1 040 €. Zhruba polovica nákladov išla z prostriedkov Domova sociálnych služieb. Súčasťou projektu bolo aj zaškolenie personálu.
Na dvojdňovom školení pod vedením Tona Gútha, spoluzakladateľa etnobubnovej školy Rytmika a bratislavského občianskeho združenia Zvuky cez ruky sa zúčastnilo 18 zamestnancov zariadenia a niekoľko dobrovoľníkov. Kurz bol zameraný na základné techniky etnobubnovania, celkový rozvoj osobnosti, tvorivosť, hravosť, pozornosť, súdržnosť, zábavu a spoluprácu.
Cieľom projektu bolo nájsť nové formy komunikácie s klientmi, podporovať ich motorické, psychické a sociálne zručnosti. Ako informovala sociálna pracovníčka Zuzana Jurčová, projekt pomáha integrácii postihnutých a zdravých pri spoločnej činnosti, čo je jedna z dôležitých foriem terapie. Na djembé sa hrá rukami, nástroj si hráč pridržiava medzi nohami, pričom zvuk a rytmy prenikajú telom a nútia k pohybu. Hra na afrických bubnoch vyvoláva u klientov zvedavosť, radosť z toho, že jednoduchým cinknutím, ťuknutím môžu vytvoriť zaujímavý zvuk, či vibráciu. Zlepšuje sa aj ich motorická zdatnosť.
V DSS v Giraltovciach je 121 klientov s mentálnym a kombinovaným postihnutím. Ide o zariadenie pre mužov aj ženy, v ktorom sú umiestnené aj deti. Do 18 rokov veku tu majú sedem klientov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári