Štyri stromy pri vodárenskej veži v Prešove zrúbali. Okrem dvoch líp padli za obeť aj dva vysoké ihličnany - duglasky, ktoré mali niekoľko desiatok rokov. Prešovčania sú prekvapení, kto mohol povoliť výrub týchto stromov v centre mesta.
PREŠOV. Pri Veži, jednej z dominánt Prešova, stáli štyri stromy. Dve lipy, ktoré už boli bútľavé a z jednej vlani odpadol veľký konár. Ich spílenie ľudí neprekvapilo. Lenže zrúbané boli aj dva ihličnany, všeobecne považované za jedle, ktoré prežili niekoľko desaťročí.
Rástli tam desiatky rokov
Na stromy (na archívnej snímke spred roka) si odmala pamätá aj Katarína Belejová, ktorá pri Veži býva od roku 1954. "Je to nehoráznosť, že si niekto dovolí takto zrezávať stromy v historickom centre. Tie ihličnany boli funkčné, nikomu neubližovali," povzdychla si K. Belejová, ktorú zaujímal dôvod, prečo dali zrúbať ihličnany.
Katarína Vrábľová z organizácie Priatelia Zeme sa ku konkrétnym stromom nechcela vyjadriť, ale vo všeobecnosti považuje takéto výruby za chorobu súčasnosti. "Pokiaľ neohrozovali majetok alebo život, tak to nepovažujem za správne," uviedla.
Pamiatkari dali súhlas len na lipy
Žiadosť o výrub stromov dala Jednota, ktorá vlastní pri Veži nehnuteľnosť s prevádzkou. Súhlas vydalo mesto. V prípade dvoch líp vydal súhlasné stanovisko aj Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Prešov. V prípade ihličnanov sa tak nestalo.
Rozhodnutie na výrub stromov pri Veži bolo vydané 15. 10. 2009 Mestským úradom v Prešove - Odborom hlavného architekta mesta, s podmienkou náhradnej výsadby na tom istom mieste. "Dve lipy, ktoré sa tam nachádzajú, sú napadnuté plesňou, hubami a výraznou hnilobou, jeden zo stromov bol v minulom roku počas nepriaznivého počasia rozštiepený," uviedla hovorkyňa mesta Iveta Adamová.
"K výrubom dvoch líp vydal KPÚ Prešov záväzné stanovisko 8. 12. 2009, keďže ich kondícia už bola veľmi narušená, predovšetkým pre nevhodné zásahy do korún v minulosti," potvrdila Eva Semanová, metodička historickej zelene z Krajského pamiatkového úradu Prešov.
Okrem poškodených líp však mesto súhlasilo aj s výrubom dvoch statných ihličnanov. V tomto prípade pamiatkari súhlas nevydali, ani oň nikto nepožiadal. Podľa pamiatkarov je však takýto súhlas potrebný, pretože "plocha je v ochrannom pásme Mestskej pamiatkovej rezervácie Prešov a na akúkoľvek jej úpravu (aj zelene) sa vzťahuje paragraf 32, ods. 11 pamiatkového zákona".
Mesto: Vyjadrenie KPÚ nebolo nutné
Mesto tvrdí niečo iné. Hoci stáli stromy blízko pri sebe, dva boli na mestskom, dva na súkromnom pozemku. Pri stromoch na súkromnom pozemku nie je podľa Adamovej súhlas KPÚ nutný.
K výrubu sa vyjadrila Štátna ochrana prírody SR, ktorá konštatovala: "Stromy rastú v krajine s prvým stupňom ochrany v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Stromy sú v korunách preschnuté. V prípade nepriaznivého počasia môže dôjsť k poškodeniu majetku žiadateľa, resp. ohrozeniu zdravia osôb." Namiesto dvoch vysokých ihličnanov, s obvodmi kmeňa 150 a 210 cm, budú vysadené 4 nízkokmenné dreviny.
Súhlas na iný druh!
Súhlas bol vydaný na dva kusy stromov smrek obyčajný - Picea abies. Podľa viacerých informácií však tieto stromy mali byť jedle. Zisťovali sme preto u odborníkov, ako to je. Od lesného inžiniera, ktorý sa touto problematikou profesionálne zaoberá, sme sa dozvedeli, že strom sa ponáša na smrek pichľavý - Picea pungens, ktorý je poddruhom smreka obyčajného. Ľudovo sa mu hovorí "strieborná jedlička". V skutočnosti však podľa odborníka ide o duglasku tisolistú - Pseudotsuga menziesii. Nie je to pôvodná slovenská drevina, ľudia ju často zvyknú nazývať jedľou.
Duglaska tisolistá
Pseudotsuga menziesii - Duglaska tisolistá patrí do čeľade Pinaceae (borovicovité). Pochádza zo západnej časti Severnej Ameriky. Na našom území sa vyskytuje ako pestovaná rastlina. Dorastá do výšky 50 metrov. Dožiť sa môže aj 300 rokov. Ide o ihličnan - solitér, s kužeľovitým tvarom, rastlina neopadáva.
zdroj: garten.cz
Poznámka
Dvakrát meraj a raz rež
Pátranie po tom, prečo zoťali stromy pri Veži, pripomínalo detektívku. Dve lipy boli "bezproblémové". Vyjadril sa k nim pamiatkový úrad, mesto dalo súhlas. Lipy boli poškodené, v minulosti s nimi už boli problémy. Takže ich výrub bol oprávnený a logický. Dá sa, samozrejme, polemizovať o tom, že poškodené boli práve pre neodborné zásahy z minulosti, ale to je iná otázka.
Problematické však boli iné dva stromy. Podľa ľudí jedle. Zistili sme, že k nim sa už pamiatkari nevyjadrovali. Vraj netreba, keďže nie sú na mestskom pozemku. Súhlas na výrub dalo mesto, ale ako na smreky. Zistili sme, že nejde o smreky, hoci sa na ne podobali. Teda nešlo ani o jedle, ani o smreky, ale o duglasky.
Tieto jedle, vlastne duglasky, prežili niekoľko desaťročí. Nezoťali ich ani vtedy, keď sa za "socíku" stavala Jednota (a ktorý stavebný podnik by si nechcel pri stavbe uľahčiť prácu vyrúbaním prekážajúceho stromu, že?), ku koloritu Veže patrili dlhé roky. Možno fakt boli poškodené a najlepším riešením bolo ich odstránenie. Možno skutočne boli hrozbou pre ľudí a majetok a ich výrub bol oprávnený a potrebný. Možno.
Zarážajúce je však na tom viac vecí. Kým pri "bezproblémových" lipách papiere sedia, pri týchto statných ihličnanoch chýba stanovisko pamiatkarov a stromy na výrub sú označené ako smreky. Je to diletantizmus, úmysel, či zjednodušenie si práce formou cesty najľahšieho odporu? A práve pri týchto dvoch stromoch (na rozdiel od líp), kde boli dôvody na ich odstránenie spornejšie, malo o to viac platiť - dvakrát meraj a raz rež.
Michal Frank
Dve duglasky na archívnej snímke zo šesťdesiatych rokov, ešte pred prestavbou vodárenskej veže na vyhliadkovú a prístavbou objektu Jednoty (dialo sa v polovici sedemdesiatych rokov). Túto prestavbu stromy prežili, padli až v roku 2010.
Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári